şükela:  tümü | bugün
  • istanbul fatih'te /seyitömer mahallesindedir. 35c ile gidilebilir.
    çapa'nın güneyinde kocamustafapaşa'nın kuzeyinde.

http://www.eminaliyasin.k12.tr/
  • yıllar yıllar önce mezun olduğum okulum. sokağının diğer ucunda otururduk, ulaşmak basitti, öğretmenlerini çok severdim.
    lakin okulla ilgi öyle bir diyalog kalmıştır ki aklımda, her aklıma geldiğinde aptalca güldürür. okul çıkışında yolun hemen karşısında* olan vedide baha pars ilköğretim okulu öğrencileriyle bakışlarla birbirimiz döverdik. bir keresinde de benim başıma gelmişti. akabinde en sevdiğim arkadaşımdan şöyle bir söz geldi ki güldüğüm kısım budur;
    -olm vedideliler bizim onur*'a ters baktılar. mali*'nin sınıfı halı sahaya çağıralım, maç çıkışında döveriz.
    o anda da gülmüştüm batu'nun bu sözüne, hala da gülerim. o maçın sonunda kol kola mahallemize geldiğimizi de hiç unutmam.
    (bkz: şu an ağlıyorum biliyor musun)
  • 8 senemi geçirdiğim güzide okulum. öğretmenlerin bilgi seviyesi çok iyidir. bilgiyi iyi de aktarırlar. 2000-2001 yıllarında bilgi yarışmalarında dereceler elde etmişti okul. ortaokulda ortalamanın üzerinde ama çok iyi öğrencilerin de altında bir durumdaydım. ortaokulda gösterdiğimden farksız bir çaba göstermeme rağmen lise ve üniversitede derece yaptım. hatta üniversitede insanlar gıcık olurdu sayısal konularda başarılı olmamdan dolayı*.

ama öğretmenlerinin derslerdeki başarısını diğer konularda gösterdiğini pek söyleyemem. dayak atmayan hoca neredeyse yoktu. hepsinin de eli çok ağırdı. iyi döverlerdi.

ekstra olarak vedide baha pars ilköğretim okulu ile problemli olması sadece öğrenciler bazında değildir. okula başka şehirden transfer olan bir öğrenci vardı. üniforması bizimkinden farklıydı. vedidelilere benziyordu. bir gün okul çıkışında bu çocukla kavga etmiştim. bunu gören öğretmenler bizi hemen içeri aldı. orada önce azarlandım sonra dayak yedim. gerekçe ise arkadaşımla kavga etmem değildi. vay efendim okulu rezil etmişim vedideli ile kavga etmişim gibi gözükmüş. okullar arasında problem çıkabilirmiş. ulan iki çocuğun kavgasını neden bu kadar problem ediyorsunuz. sizin zaten aranızın bozulacağı varmış. niye avusturya-macaristan veliahtını öldüren sırp delikanlı durumuna düşürüyorsunuz ki beni.
  • 2000-2001 yılları arasında bilgi yarışmasında pek de başarı elde etmemiş okul.

ilk turda şehremini lisesinde yapılan yarışmada birinci çıktığı için bir üst tur mu ilçe finali mi artık ne bokumsa ona yükselmişti. final olacağını zannetmiyorum çünkü o turda 4 okul vardı. hepsi üçerli elemeden gelmiş olsa koskaca ilçede 12 ilkokul olduğu manasına gelir ki pek sanmıyorum. gerçi o zaman eminönü ayrıydı ama neyse. ilk turda şehremini lisesinin küçük bir sınıf tadındaki yerde yarışmacılara liseli ablalar tarafından çiçek verilmişti. çocuklardan birinin o çiçeklerden birini hatıra olarak sakladığına bahsine kaba etimi koyarım.

üst tur ise çapa anadolu öğretmen lisesinin sahnesinde olmuştu. artık ben mi küçüktüm ortam büyük gelmişti yoksa cidden mi büyüktü orasını hatırlamıyorum. her okuldan öğrenciler müdürler falan gelmişti. demek ki bak ilçe finali olabilirmiş. 11 yaşındaki bir velete göre çok da stres yapmamıştım. hatta rakibimiz ilkokuldan bir kız dershaneden tanıdık olduğu için grup olarak bu temsil ediyorsa ohoo koyduk havasına girmiştik. matematik zekası iyi hızlı çözüyor bu çocuk bir dahi kontenjanından giren ben hiç bir sik yapamamış diğer iki arkadaşa hiç bir konuda yardım edememiş göt gibi ortada bırakmıştım . 7 ci soruya kadar gazi ilk öğretim okuluyla başa baş gitmiştik. sonra bir bir tane kaçırıp geriye düştüydük. zaten diğer iki okulun koy götüne. soru dış işleri bakanı kimdir idi. ben dış işleri .... bakan .... oha o ne ak .... derken seçkin adındaki takım arkadaşım devlet bahçeli yazdırmıştı. bugün düşünüyorum da çocuk fena cevap vermemiş ak. gerçi bize vali belediye başkanı isimleri öğretilmişti yarışmadan önce. sonra gazi bir matematik sorusunda kağıdı geç koyunca bizim müdür ayaklanmış ortamda bir gerginlik olmuştu bizden bakıp yazdılar demeye getirmişti. 11 yaşımdaki sikik halimle kalkıp müdürü sakinleştirmeye çalışarak yarışmadaki tek hareketimi yapmış kimse tarafından siklenmemiştim. sonuçta amına kodumu gazisi 15'te 15 yaparak birinci olurken 15'te 13 yaparak elenmiştik. ya da ilçe ikincisi olmuştuk hatırlamıyorum o kadarını.

düşününce müdürün öğretmenlerin itirazı falan bayağı önemli bir yarışmaymış demek ki. cv'me falan yazsam mı acaba? aradan geçen 12-13 yılda o çocuk hala bir dahi ama çalışmıyor. hayatındaki pik noktası o bilgi yarışmasıdır muhtemelen. hali hazırda işsiz. diğeri boğaziçinde okuyor. seçkin nickli üçüncü çocuk bir fen lisesine gittiydi ama sonrasından bir haberim yok.
  • utanmaz bir müdüre sahip, kişi başı 200 tl ye mezuniyet organize eden bir okul. benim merak ettiğim ise, emin ali yasin ilköğretim okulu müdürü kaç lira komisyon aldı bu partiden?
  • anneannemin, halamin ve babamin ogretmen olarak uzun yillar hizmet verdikleri ve emekli olduklari okul.

zamaninda babamla bu okul turk isi beyaz golge destanini yazmisti. basketbolda iki kere turkiye finallerine kalmisti istanbul'da dereceye girerek. kapali salon falan yok, bildigin okul bahcesinde calisiyorlardi. formalarinin alti baska parlak kumastan ustu penye idi. ve o zaman da istanbul'dan canakkale'deki finaller icin devletin verdigi harci okul muduru gene ic etmisti. dedigim belki 30 sene evvel. hic bisi degismiyor anasini sattigimin ulkesinde.