• hatay samandağ'ı, milleyha'yı* kendisi sayesinde tanıdığımız ailemizin kuşbazı emin yoğurtçuoğlu, kuş gözlemi için samsun'dan hatay'a doğru yola çıktı ve kaderin cilvesi, 6 şubat 2023'te hatay'a vardı (story'lerinden anbean seyrettik). hatay'a vardığı an görüp yaşadıkları post'larında izlenebilir. o günden beri yol arkadaşı berk'le birlikte canla başla çalışıyor, gelen seslere ses, yardımlara yardım oluyor. ajitasyon, şov, reklam, ucuz kahramanlık, gereksiz övgü-yergi gibi tavırlar sergilemiyor. doğallığında korkuyor, üzülüyor. ilk gün milleyha'ya kuş bakmaya gitti hatta; millet buna kızdı, koyun can kasap et derdinde diye. oysa ki bu davranışı, hakkında daha iyi bir fikir verebilir.

her neyse ben hatay'ı başından beri emin'den izliyorum. anadolu palace oteli ve civarında çalışıyor. dün geceki iki story'si ayrıca sarsıcıydı. bir mahalledeki afetzedeler kendisine ulaşmış, emin gece onlara erzak götürüyor ama ortam malum. korkuyor garibim, yalnız, berk arabada bekliyor (güvenlik sorunu var bildiğimiz üzere). video bitiyor, biz meraktayız. sonra yeni bir story ile merak etmeyin diyor: "ulaştım, bizi buraya getiren güç, bizi korumaya devam ediyor," diyor. gerçekten öyle. akabinde, kendisi enkazdan çıkmış ama gece enkazdaki eşinin başında bekleyen bir adam. doğru kelimeleri bulmak güç bunu yazmak için, ama emin bunları iyi ki kayıt altına alıyor, iyi ki toplumsal tarihimize katkıda bulunuyor.
  • tertemiz kalpli bir doğa aşığı. dünyaya böyle yüz yılda bir gelecek nadir insanlardan bence, egosuzluğuna ve azmine o kadar hayranım ki. mesela mileyha sulak alanı ile uğraşıyor aylardır. benim kaç kere "aman ya b*kunuzda boğulun" deyip kaçacağım durum oldu, bıkmadı, yılmadı, vazgeçmedi. yapacak, biliyorum. olacak. eğitecek onları, anlamalarını sağlayacak. çünkü konuşamayan derdini anlatamayan garipçik kuşların elçisi o. vazgeçme lüksü görmüyor kendisinde.

kendisine olan hayranlığımı katlayan başka bir detayı da buraya not düşeceğim. dile getirmek istiyorum çünkü cidden ortalama bir insanda bulunması zor bir özellik. kendisi bir video paylaşmıştı, saksağan cenazesi diye. ölen saksağanın ardından yas tutan saksağanlar. yorumda da eklemiş işte kuş eşini uyandırmaya çalışıyor vs. son derece duygusal acıklı bir şeyler yazıyor. o yoruma bir corvid uzmanı cevap yazdı "orada yaşanan şey dediğiniz gibi bir şey değil, neden insanlara yanlış bilgi veriyorsunuz? siz dramatize etmeden de yeterince acıklı bir olay" diye. şimdi mesela ortalama bir insan haksız bile olsa böyle bir cevaba bilenir. oysa emin'de ego yok, "haklısınız" dedi, "sizden bu konuda daha fazla bilgi almak isterim". ve sonraki yazışma bilgi alma konusunda devam etti. bunu yazan kız bile bayağı afalladı. yani bakın burada yaşanan şeyin ne kadar kıymetli bir şey olduğunu görebiliyor musunuz? işi daha iyi bilen biri onun hatasını çıkardı, adam bu kişiye "sen kimsin, ne bilirsin, ben kuşların efendisiyim" diye diklenmek yerine "karşımda bu işi daha iyi bilen biri var, o zaman ben ondan bir şeyler öğrenebilirim" diye yaklaşıyor! var mı böyle bir şey yahu? pamuklara sarılıp saklanması lazım bu adamın.

babası sözlük okuyormuş, buradan kendisine sevgi ve selam yolluyorum. harika bir evladınız var, ne kadar gurur duysanız azdır.
  • kim bu emin yoğurtcuoğlu?
    bir anda birisi çıkıyor ve kim olduğunu ve neler yaptığını bilmeden oy veriyoruz ama ülkemizdeki genç yaşta kendi kulvarında büyük başarılar elde etmiş ve dünya çapında saygınlığı olan bir adamdan bahsediyoruz.
    çocukluğundan beri doğaya ve kuşlara aşık olan emin ilk kuş gözlemini 12’sinde yapmış. yıllar içinde kuşların peşinde türkiye’yi il il dolaşmış, (21’indeyken türkiye'nin 79 ilinde doğadaki yaban hayatı ve kuş araştırmaları için gitmiş) ve dünyada birçok ülkeye ziyaretlerde bulunan emin, türkiye’de en çok kuş türü görme rekorunu elinde bulunduran bir kuş gözlemcisi.
    türkiye’de görülen 482 kuş türünün, 429’unu görmüş ve bunların 425 tanesini fotoğraflamış. 7 kuş türünün türkiye’deki ilk kayıtlarını gerçekleştirmiş. 40'a yakın ülkeye ziyarette bulunmuş ve dünyadaki 10 bin kuş türünün yüzde 20’sini görmüş. üniversitede yaban hayatı bölümünden mezun olup bunu iş olarak yapmaya devam ediyor.
    emin, türkiye ve dünyaya seyahatler düzenleyerek bu işe meraklı yerli ve yabancı insanlara liderlik etmekte. bunu dünyanın en keyifli işi olarak görüyor. kuşların, sadece onlara ayrılan kuş cennetlerinde yaşamadığını söyleyen emin, kanatlı uygarlığın dünyanın her yanına dağılmış olduğu ve hiçbir turistin uğramayacağı yerleri bile kuşlar sayesinde arşınladıklarını söylüyor.
    emin yoğurtcuoğlu, kuşlarla insanların arasındaki ilişkiyi göstermek istiyor. "kanatlı uygarlığı takip etmek hiç de kolay değil ve bunun için çok fazla zaman ve enerji gerekiyor ama kendi kanatlarınızı çıkarıp göç ettiğinizde kuşlar gibi özgürleşmeye başlıyorsunuz. bunun anlamı ise hayattan alışılmadık ama daha eğlenceli bir şekilde keyif almak." demiş. o yüzden, “hayat kısa. onu kertikle!” diyor.
    (bkz: kertik atmak)

fotoğrafları ve videoları için: https://www.instagram.com/birddetective/
  • kendisi bir kuş gözlemcisidir, nam-ı diğer kertikçizade emin efendi. ankara mogan gölü'nde bulduğu son kuş ile -kendi deyimi ile-, kendisinin 422., türkiye'nin 474. golünü atmış bulunmakta. bu türkiye için yeni bir tür demek oluyor. nice kertiklere...
  • dün gece yaptığı paylaşımla türkiye'nin avcı kuşlarının başına gelenleri uzun uzun anlatmış..

https://www.instagram.com/p/c0plle8iucs

mültecilerin, bazı yerel yöneticiler ve görevlilerle işbirliği içinde (!?!) türleri zaten tehlikede olan koruma altındaki kuşlarımızı tuzaklarla yakalayıp yurt dışına nasıl sattıklarını anlatıyor..

yazdığı her bir satırda çaresizlikten nasıl içinin kanadığını görebiliyorum.. okurken benim de içim kanıyor.. ve nihayetinde, emin'le böyle lanet bir vesileyle de olsa kan kardeş oluyorum..
  • kuşçu demişler. adam bildiğin hizmetkar. doğa anaya sonsuz hizmette. çöp topluyor, kazma kürek su taşıyor, gölet yapıyor. sıcak soğuk demeden yollarda. kendisi dedektif falan değil tertemiz bi derviş, gönül insanı.
    yaradanın yarattığına yapılan sonsuz hizmette. geçen gün kuşlara su taşımak için elleri patlayana kadar kürek salladı.

paylaştığı kuşlar, hikayeler ve aşkı da cabası.
    kuş sevdalısı biri olarak sıkı takipteyim, çok şey öğreniyorum sağolsun, varolsun.

edit - entryi babası okumuş, duygulanmış.
    aslında ondan da bahsetmek gerekiyor. böyle bir evlat yetiştiren ana baba nasıldır acaba?
    allah razı olsun kendilerinden, memleketimize böyle bir evlat yetiştirmişler. çok ihtiyacımız var emin gibi güzel insanlara.
  • hatay mileyha sulak alanının sit alanı yapılması konusunda iki yıldır çabaları sonuç vermiştir. ülkemiz adına, ekosistem adına bu kutsal görev için verdiği tüm emeklere teşekkür ederim.
    belki de bu girişim sayesinde bir çok canlının göç yolunda dinlenirken can vermesine engel olmuş, nesillerinin devam etmesine destek olmuş olacaktır.
    gurur duyduk...
  • bu aralar yine yangın yerlerini gezmekte olan doğa aşığı, kardeşim. tanışmadım, bir kere tek kelam etmedim ama o benim kardeşim, ben öyle hissediyorum ve öyle seviyorum kendisini. bugün yangın yerinde kesilen ağaçları görmüş, ağlıyor... sanırım sadece yananları değil, gayet canlı olanları da kesiyorlar. anlamadım neler döndüğünü. o ağladı ben ağladım. şu çaresizlik o kadar kötü ki. hani sırtını sıvazlayıp "geçecek kardeşim" diyebilmeyi öyle isterdim ki... ama geçmeyecek, umutsuzum, mutsuzum. adam arkadaşım diyor ağaçlara, bir sürü arkadaşını kaybetti şimdi. o, ağaçlarda başka arkadaşları da vardı, çok güzel kuşlar, böcekler, bir sürü başka canlı. onların yavrulama dönemiydi. hiçbirinin yeri yurdu kalmadı. bir bir tükenip yok olacaklar. onlar bizim de arkadaşımız ama zerre kıymetini bilmiyoruz, sonra hortum neden oldu, sel neden oldu. üzülme demiyorum, üzül güzel kardeşim üzül. bu güzel canların arkasından onları kereste değil can olarak gören birileri yas tutsun, bu da bir şey. umudumuz yok ama en azından ruhumuz kirli değil.
  • canım emin, hiç tanışmadık ama bu dünya için yaptığın her şey, milleyha için verdiğin savaş, yerküreyi bambaşka bir şekilde algılayışın seni benim dostum yapıyor. dilerim bir gün bu ülkenin doğa bakanı olursun. fotoğraf makinene zeval gelmesin.

emin'i daha yakından tanımak için aşağıdaki video yeterli olacaktır.

telli turnaları gördüğündeki heyecan
  • izlanda'da ıssız bir adadaki izole bir evde şu an, gözlem için.

çıldırmamak elde değil ben de orada olmak istiyorum çünkü öyle güzel görünüyor her şey.

instagram paylaşımı

yaptığı şeyin doğruluğundan emin insan yaşayışı bu.

“öyle mi, böyle mi, yanlış mı yaptım, o ne der, bu ne yapar” kalıplarından uzak, mutlu bir insan görüyorum ona bakınca.

umarım gerçekten mutludur.

selamlar.

benim için de bir kuşa el salla lütfen.

ek: bu ev

ben de orada olduğumu hayal edip uyuyayım:(
hesabın var mı? giriş yap