şükela:  tümü | bugün
  • ev arayan kişilerden birisi olarak bakıverdim buna ;anladığıma göre şöyle çalışıyor :

ev 120.000 tl
    120 ayda almak istiyosun
    120 kişi buluyolar
    herkezden her ay 1.000 tl alıyolar
    ayda 120.000 toplandığı için, kurayla 1 kişi seçip evi veriyorlar.
    diğerleri de beklemeye devam ediyor ki burdan sonrası biraz saçma, çünkü;
    60 ay bekleyebilirsin
    ilk sen seçildiysen kira yardımı yapacağın için ek ücret ödeyebilirsin.
    güvenilir olmayabilir

avantajı var tabii ama şansın ne kadarsa o kadar...
  • uc kagltcl gibi de degil gibi de
  • altın günü atraksiyonunun ev için yapılanı. her ay çeyrek altın yerine ev alıyorsun filan öyle bir şey.

alacağın evin %10'nun filan veriyorsun. ayrıca sisteme dahil olmak için de ayrıca para ödüyorsun. sonra alacağın evi kaç taksitle alacağını belirliyorsun. bu taksit sayısı aynı zamanda güne girdiğin kişi sayısı oluyor. misal 60 ay taksitli ev almayı planlıyorsan 60 kişinin olduğu bir gruba dahil oluyorsun.

bu da her ay, bir ev parası birikmiş oluyor demek oluyor. kimin o ev parasını alacağına kurra çekerek karar veriyorlar. evi alan diğer üyelere fazladan diğer aylarda sanırım biraz daha fazla para ödüyor ki evi alamayanlar mağdur olmasın diye. böylece helal ev almış oluyorsun. ama fazladan ödediğin %5+kdv organizasyon adı altındaki ücret ne ayak oluyor pek anlamadım.

bana pek inandırıcı gelmemişti o yüzden geçen yıl 0,95'ten kredi çektim ben. daha sonra bu sistemi öneren arkadaşa da inandırıcı gelmedi sanırım ki o da geçen ay 1,10'den kredi aldı. gerçi o 1,1 kar payıyla aldı. helal bankadan.
  • bildiğim kadarıyla; insanların, bildiğimiz gün usulü ile ev almasına yardım eden oluşum. bir arkadaş bu işe girişmişti geçenlerde, sadece organizasyon ücreti alıyorlarmış...
    arada toplanıyorlarmış ama kısır yokmuş sanırım...*

(bkz: kadın günleri)
    (bkz: emin otomotiv)
    (bkz: fuzul otomotiv)
  • ilk arabamı sayelerinde bankalara fazladan para ödemeden ve ödeme sıkıntısı yaşamadan aldığım sistemi olan şirket. gayet güvenli ve legal bir sisteme sahiptir. sadece dindarlara hizmet etmemektedir. dindarları ilgilendiren kısmı faiz olmamasıdır. ev sisteminde

banka kadar olmasa da fazladan para ödeniyor ama evi erken alanın evi geç alana kira yardımı adı altında taksitlerinin artarak devam etmesi de bana göre oldukça hakkanyetli bir durumdur.
  • -- alıntı --

hocam ben size emin evim organizasyonu caiz midir diye bir soru soracağım. sizin bu konuda daha önce verdiğiniz fetvayı okudum. ancak bu sistemin size tam anlatılmadığını düşünerek tatmin olamadım. şimdi ben size yapılan işi en ince detayına kadar anlatayım size zahmet cevap verirseniz sevinirim. 80.000 tl’lik ev için 120 kişilik gruba giriyoruz 5.000 tl organizasyon ücreti 4.000 tl peşinat ilk taksit 634 tl ikinci taksit 554 tl ikinci ay ev bana çıkarsa 934 tl x 118 ay sabit taksit ödeyeceğim. hocam şimdi 80.000 tl’yi emin otomotiv bana vermiyor diğer üyelerin taksit toplamından bana ev alıyor.bu iş için başında benden 5.000 tl organizasyon ücreti+4.000 tl peşinat+634 tl 1.taksit+554 tl 2.taksit+934 tl x 118 ay=110.212 tl toplam 120.400 lirayı benden tahsil ediyor. 80.000-120.400 = 40.400 tl benden alıyor. başta organizasyon ücretini peşin aldı. bana parayı emin otomotiv vermedi. inşaatı yapıp evi bana emin otomotiv vermedi. 120 kişilik gruptan topladı her ay gitti bir kişiye 80.000 tl’lik ev aldı. emin otomotivin cebinden para çıkmadı bir nevi gün yapıldı her ay gündeki bir kişiye ev alındı. peki hocam aradaki 40.400 tl kime gitti ve ne diye alındı. ortada ev yok para yok 120 kişiyi bir araya getiriyorsunuz ve bunun karşılığı peşinen 5.000 tl alıyorsunuz. ama gündeki gibi biz ödemeyi toplamda 80.000 e göre sabit yapmıyoruz 80.000 tl’yi 120.400 tl olarak ödüyoruz. 40.400 tlx120 kişi grup = 4.848.000 (trilyon) gibi dev rakam ne için ne amaçla kimin cebine giriyor? bu caiz midir? hocam ortada islam’ın caiz gördüğü bir sistem olarak lanse edilen çok büyük bir rant, aldatmaca ve belirsizlik yok mudur? illa faiz veya caiz olmaması için insanlara kira yardımı,%2-3-4 komisyon gibi laflarla herkesten alınan 40.400 tl’yi islamın neresine koyabiliriz. 120 kişi bir araya gelse her ay 667 tl x 120 kişi = 80.040 tl her ay bir kişiye ev alınabilir ve firma organizasyon ücreti olarak 5.000 tl’yi alsın ama herkes 85.040 tl ödesin. doğrusu bu değil midir? ortada yapılan bir inşaat yok şirket herhangi bir para ortaya koymuyor ki enflasyonik değer kaybı olsun neye göre kişi başı 40.400 tl alıyor bu nasıl caiz oluyor. üye olan bir kişi olarak yukarıdaki sisteme göre ödeme yapan kişi olarak kafam allak bullak oldu beni aydınlatırsanız sevinirim. şimdiden teşekkür eder.

-- alıntı --

http://www.bilgisayarbilisim.net/…o-t32765-150.html
  • şöyle bir yazı koymuşlar "ilk alanlar evin değeri üzerinden ödedikleri yardımla bir miktar fazla ödeme yapar. sırasını bekleyenler ise yardım aldıkları için evin değeri üzerinden daha az ödeme yapar.bu sistemde kişi evini alana kadar yardım aldığı için ödediği taksitler her ay düşer, evini aldıktan sonra ise kendinden sonra ev alacaklara yardım yapacağı için taksitleri bir miktar yükselir.evini alan kişinin taksitleri bir miktar artar ve taksit bitimine kadar herhangi bir artış olmadan sabit ödeme yapar.
    yani evinizi ilkde alsanız sonda alsanız ödediğiniz miktar değişmeyecek gibi arayıp öğrenecem bu kadar mı yoğun olur açmıyorlar.yada bi ihtimal benim numarayı engellediler.
  • sitelerine bi forum dolduruyorsunuz sizlere geri dönüş yapıyorlar. şimdi detaylı konuştum akıllara zarar bi sistemleri var ilgilenen beri gelsin.
    şartlar. alacağım ev 100.000 tl değerinde ben her ay 1.000 tl ödeyeceğim. organizasyon parası 6.900 bu yıla özel peşinat yok.
    1- evi 1. olarak alır isem ilk taksidim 1.000 tl daha sonra 1.300 tl sabit ve toplamda 129.700 tl ödüyorum.

2- evi son olarak alırsam yani 50. taksitte (sözleşmeleri gereği taksit sayısının yarısında sizi ev sahibi yapacaklar) 1. ay 1.000 tl daha sonra 900 küsür tl. daha sonra 890 tl diye 50. takside kadar iniyor (ortalama 750) ve 51. taksitte 1300 olarak bi 50 ay daha ödüyorum. toplamda ise 102.500 tl ödeyerek sistemin en karlısı oluyorum. ancak 50 ay boyunca kirada oturacağım için ortalama (4 yılda artacağınıda varsayıyorum) 500 x 50 = 127.500 tl ödeyeceğim.

3- bi güzelliği daha var isterseniz evi 100. taksidi ödedikten sonra alabilirsiniz. diğer 99 katılımcı sizi destekleyeceği için toplam ödeyeceğiniz miktar 60.000 tl oluyor ve 8.5 yıllık kiranız ortalama 600 x 100 = 60.000 toplamda 120.000 ödüyorsunuz. (kiralar değişebilir bu miktarın üstü yada altı olabilir) yani evi ilk almak daha mantıklı gibi bekleme derdin yok vs. vs. neyse çok konuştum saygılar
  • son model keriz silkeleme, sazan avlama ve bilimum umut tacirliği yöntemidir. titanlar, quest.netler gibi bu da sen bana, ben ona sonra hep beraber bahçıvana anlayışı içermektedir.

çalışma sistemine falan hiç girmeyeceğim. yine bir takım dönemeçli yollarla yarım akıllı vatandaşları ve zor durumda olan insanları kendilerine çekmeye yetecek bir teknikleri var.

hedef kitle (net yazıyorum) akp seçmeni. nasıl bu kadar kolay bir genelleme yaptın diyenleri şöyle alıyorum: http://eminevim.com/foto_galeri

dar gelirli ve dini duyguları bütün insanları toplayarak bir şekilde ellerindeki birikimlere konma girişiminden başka bir şey değil. tabi ki şimdilik herhangi bir şikayetçileri yok çünkü vurgun noktasına gelmediler. ve muhtemelen gelmeyecekler de. neden mi?

siteye şöyle bir göz attım ve en çok gözüme çarpan şey "faizsiz" yazısıydı. eğer ben iki ile ikiyi toplayabiliyorsam eminim ki "faizsiz" yazısının olduğu yerde bir gariban sikiliyordur.

burada asıl hesaplanması gereken yatırılan ana para, ödenen taksitler ve katılım bedelinin bugünkü değeri. bunun için de makul bir indirgeme oranı kullanarak ödenecek taksitleri bugünkü değerine çekmek gerekir. bu konu hakkında detaylı bilgi için lütfen şöyle: http://en.wikipedia.org/wiki/time_value_of_money

yani aslında buradaki üyeler muhtemelen faiz ödemediklerini düşünseler bile paranın değeri itibarıyla sistemi kuranları farkında olmadan fonluyorlar. fonlama maliyetleri arttıkça da sistemden çekilmeler başlayacaktır ve bir noktada ortaklar "behlül kaçar" diyerek paraları alıp zenci götünde kokain çekmeye gidecekler. nihayetinde deniz feneri gibi kurumların olduğu bir ülkedeyiz. bu kurumun masum olması imkan dahilinde bile değil.

şimdi adım gibi eminim "benim kaynım da kayıt oldu 3. ayda ev çıktı" diyenler çıkacaktır. çok doğal çünkü ülke keriz dolu. bu galerilerdeki adamlar kadar çember sakal bırakabilseydim kesin ben de ucundan tutardım. risksiz bir getiri kaynağı.

projeyi hayata geçirenleri can-ı gönülden kutlar, enayi gibi sömürülmek istemeyenlere uzak durmalarını tavsiye ederim.
  • resmi sitesine yazdıklarıyla kendi kendine sistemini çökerten site.

şimdi 100 kişisiniz. hepiniz de 100'er bin'lik bir ev alacaksınız. her ay hepinizden toplam 100 bin toplayıp aranızdan birine bir ev alacaklar. ancak kurala göre en fazla bekleyen 50 ay bekleyecek. yani 50. aya gelindiğinde yine sadece 100.000 tl bir ev parası toplanacak ancak 5.000.000 tl'lik ev alınacak. 4.900.000 tl gökten inecek..

peki 100 kişisiniz, 20 ay geçti, evini alanlardan bazıları taksitlerini ödemeyeye başladılar. evini alamayıp, kuzu gibi taksit ödeyenlerin bir kısmı da bunu gördü başlarım böyle işe diyerek onlar da ödememeye başladılar. eee sistem nasıl dönecek? yine bir miktarın gökten inmesi gerek..

gelen sorular üzerine edit:
    yine sitesinde ipotek alıdıkları ve borç bitene dek satılamaz şerhi koydukları yazıyor. ancak bu sistemin özü sistemdeki herkesin ödemesini gününde düzgün yapması, aksi halde çark nasıl dönecektir? ipotek almak, her taksidin gününde ödeneceği garantisini vermez. ayrıca ipotekli bir taşınmazın icradan satılması türkiye şartlarında minimum 5 yıl alır ve piyasa değerinin neredeyse yarısına çar çur olur. bunun da bir önemi yok zira 5 yıl sonra icra satışından gelen parayı size ev almak için kullanmayacaklardır.