şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul valiliği tarafından verilmiş sürekliliği tartışılacak olan karar. zira eminönü denilince akla ilk gelen şeylerden bir tanesi olan bu balıkçı teknelerinin kaldırılması ayıptır, kınanmalıdır. ortalığa bir zararları var mıdır bilmiyorum ama ucuza tatmin edici bir şekilde karın doydurdukları kesin.
 • istanbul'u istanbul yapan ogelerden birinin "valinin cozum aramadan yasaklama zihniyeti" dogrultusunda ortadan kaldirilmasi. bir de trafik problemimiz var, sayin valimize hatirlatilir.
 • eminönundekilerin kaldırılmasından sonra kadıkoydekiler neden duruyor anlam veremediğim olay. tez zamanda yanlıştan donulmesini umduğum olay.
 • istanbul ormanına vurulmuş bir balta daha...ne kadar dayanılmayacak kokusu da olsa, ne kadar ağır tadı da olsa, kimine göre ne kadar sağlıksız da olsa bir klasiktir eminönde balık ekmek...kimileri gülecek bu yazdıklarıma ama, istanbul'a gitmemişlere "istanbul'da mutlaka yapılması gerekenler" sayılırken es geçilmez balık ekmek.profiterol inci'de, balık ekmek eminönünde o teknelerde yenir.
 • yanlis gerekcelendirilmis bir olaydir.her ne kadar tarihi dokuda yer almasada istanbul'un koyden indim sehire diyaloglarinin basladigi gunden beri insanlarin konuslandiklari ilk nokta olan eminonu'nde denizi seyrederken yol boyunca olusan acliklarini gidermek amaciyla olusmus bir sektordu.daha oncede kaldirilmasi icin zabita ugrasmis ancak diger seyyar saticilardan farklari olan yuzer durumda olmalari:zabita geldiginde bir kac kurek cekmeyle acilarak olayi bertaraf etmeleri ve zabitalara nanik yapmalari ile sonuclaniyordu.

  avrupa birligi bokuna daha neler gorecegiz.onceleri eroin etkili lahmacuncular uctu ortaliktan,son donemde simitcilere bir haller oldu acilan her simit salonu cevresinde yetkililer yillarin simitcilerini bir anda yoketmeye basladilar,kokoreccilerin durumu saibeli;her ne kadar buzhane baligi satsalarda balik-ekmekciler uctu simdide.

  turizm bahane edilecek bunlara.birileri kendini kandiriyor.gelipte bolgede kalan turist cogunlugu bitlipiyade.zengin olanlari luks otellerde kalip bolgeye gunluk turlarla geliyor ve hicbirisinin burada balik ekmek yediklerini gormedim bugune kadar.yoneticileri alip bir hongkong turu yaptirma zamani gelmiste gecmis.koku nedir gormemisler pislik nedir bilmiyorlar tarihi doku mu o ne?yanmis soya kokusunun alismamis bunyeye bayiltici etkisini;cin yemeginin cin'den baska heryerde yenebilecegini,bizdeki corbacilar misali noodles dukkanlarinin hamama esdeger sicakliklarini yasatmak gerekiyor insanlara.tum bunlara ragmen gelen turist ve arpa farkini gorurler belkide.

  o kadar uzaga gidemeyiz ucakta sigara yasak dayanamayiz diyeni venedik'e goturelim.bindirelim gondola.sanmasinlar ki piril piril sularda gezecekler cogu yerde 1 metre olan suyun dibini gormenin mumkun olmadigini bir kismi disinda rutubetin felakete donusturdugu evleri ve nemi hissetsinler iliklerinde.ask yasaniyor orada o sole mio esliginde bizim kayikcilarimiz da soylerdi uskudar'a giderken ama onlar da kalmadilar pek.

  aslimizi inkar ediyoruz gibi geliyor bana.elbetteki anadolu da balik-ekmekci yoktu ancak yillardir ayni yerlerde-her ne kadar ben de sevmesemde bu kimseyi baglamaz bana hayir kardesim deme sansi tanimaz-acilan mc.donaldlara burgerlere populer kulture direnmis en cinsine en sosyetesine enine bile agizlarinin suyunu saklayarak cok ilginc cok halktan bahanesiyle bile olsa yanasma sansi tanimistir balik-ekmek.

  geri donmelidir yerine.odesin vergisini yapsin taze balik daha saglikli olsun koysunlar kurallarini onlarda uygulasinlar.ya da verin misketlerimi ben gidiyorum
 • bir osmanlı padişahı bile bunun istanbula ait bit güzellik/özellik olduğunu anlardı sarayından. geçen gün son kez de olsa yediğime mi sevineyim* yoksa bunu tadamayacak olanlara anlatacak olmama mı üzüleyim. istanbulun bir parça da olsa küçüldüğünü söylemek zorundayım...
 • bölgeye inanılmaz bir çevre kirliliğinin yanında aynı zamanda görsel kirlilikte yaşatan ve bu arada tekne sahiplerinin servetine servet kattığı söz konusu ucubeliği şu anki belediyenin kaldıracağını rüyamda görsem inanmazdım.alkışlanacak karar.çevre adına,tarihi görüntü adına..
 • zaten tarih olmuş unsurların tarihten silinmeye çalışılması
 • "maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek" tarzında gözüken bir bahaneyle hayata geçirilmiş olan durum. "tarihi dokuyu bozmak" kısmını bir türlü anlayamadım; nesnel bakmaya çalışıp anlamak için uğraşsam da anlayamıyorum. "sağlıksız olması", "çıkan koku ve çöp sebebiyle çevre kirliliğine katkıda bulunması" gibi sebepler çok daha mantıklı olmakta; yine de çözümü bulunamayacak kadar büyük sorunlar gibi gözükmemektedir. biraz komplo teorisi yaklaşımıyla da, balık restaurantlarının ekmeğine yağ süren bir çalışma olduğunu düşünmek çok zor olmasa gerek. kaldırılmasını istemeyenlerin kullandığı "insanların ucuza yemek yemesi" üzerine kurulu sebeplerde doğruluk payı olsa da, bu gerekçeler biraz popülist durmaktadır. lakin; seyyar satıcı gibi kaçak işler çevirmedikleri; vergi, işgaliye gibi yaptırımlara uydukları*; her ne kadar tekne gibi yer değiştirebilen bir araç üzerinde satış yapsalar da, çalıştıkları mekan belli olduğu için, istenildiği taktirde her türlü denetimin uygulanabileceği; meraklı bakışlarla çevresinde toplanan ve balık-ekmeği yiyen turist gruplarına verdiği otantik hazlar gibi gerçekleri de göz ardı etmemek gerekir.

  velhasıl kelam; bu kadar ilgi gören bir fenomeni, basit çözümlerle düzenlemek yerine sudan sebeplerle ortadan kaldırmak, "çocuk mu kandırıyorsunuz yahu?" dememe sebep olmaktadır. haa, benim gibi sıradan bir vatandaşın bile bu kadar düşünüp halâ anlayamadığı bu duruma dair net açıklamalar yapılırsa, bu lafı söylemekten kendimi alıkoyarım elbet. belki de, "toplumsal dokuyu bozmak" bahanesini kullanarak, "çocuk mu kandırıyorsunuz?" tarzı tepkilerin ortadan kaldırılması söz konusu olacaktır; kim bilir?*