şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle (bkz: tarihi eminönü balıkçısında yaşanan vahşet)
    --------
    ön açıklama: neden tümden kaldırılarak eminönü'nün önünün açılması gerektiğini anlamayanlara entry'nin tümünü okumalarını tavsiye ediyorum. ha özet geç diyorlarlarsa insan gibi yaşamak için, denizi görebilmek için, nefes alabilmek için, şehrin her yerinin rant kapısı olmaması için. istanbul'da yaşayıp denizi göremiyorsunuz, bu hiç mi rahatsız etmiyor sizi. bu kadar mı koptunuz gerçeklikten? nedir bu balık ekmek sevdanız gerçekten anlayamadım? şehir meydanları insanların nefes alması içindir, denizde yemek satan tekneler için değil. ben beltur himayesinde belediyenin balık teknesini de görmek istemiyorum orada. o nasıl olacak sanıyorsunuz ki? neyi değiştircek? leş gibi kokuyu mu, dumanı? gerçekten anlayamıyorum insanları.
    ------
    bildiğiniz üzere 2004 yılında güvenlik riski oluşturduğu ve tarihî dokuya zarar verdikleri gerekçesiyle bu balıkçılar kaldırılmıştı. hatırlayanlar olacaktır o dönemde eminönü kendine gelmiş ve ordaki rezil görüntü ortadan kalkmıştı. ancak 2007 yılında ne hikmetse geri geldiler. bu balıkçı tekneleri gerek denizi gerek meydanı çöp içinde bırakıyor. iğrenç koku ve duman her yeri kaplıyor. inanın oluşan kokudan dolayı otobüs beklerken insan kusacak gibi oluyor. hindistan'dan beter bir görüntü var ortada, karman çorman bir ortam, her yer çöp... akşam yaktıkları ışıklarla çin kerhanesi gibi parlıyorlar. burası tarihi yarımadanın içinde. birçok turistik yerin yakınında. bu rezilliğe daha fazla müsade edilmemesi gerekiyor. istanbul'da insanların denizi görebileceği yer zaten sınırlı, bu açgözlü seyyar balıkçılar meydanı işgal etmiş durumda, denizi görecek yer de bırakmamışlar. bunlar kaldırılırsa istanbul bir şey kaybetmez ancak eminönü çok şey kazanır. ismi ayırd edilmeden hepsinin kaldırılması gerekiyor artık.

üstelik bugün görüyoruz ki mafyavari tipler ele geçirmiş buraları. bir insanın kafasına satırla, palayla vurarak öldürmeye teşebbüs eden tipler bunlar. ne istanbul ne de istanbul halkı bu rezilliği hak ediyor. bu işgalci şehir eşkıyaları artık istanbul’un kalbinden def edilmeli!

malumunuz ekşisözlük ülkede gündemi etkileyebilen bir platform. herkes destek verirse eminim ki yetkililer de kulak verecektir bu çağrıya. bu kampanya twitter'a taşınıp ilgililerin dikkati çekilmeli bir an önce.

ön ekleme: söz konusu teknelerin ihalesini 2007 yılında büyük şehir belediyesi yapmış:

“istanbul büyükşehir belediyesi emlak müdürlüğü’nün dün gerçekleştirdiği balık ekmek tekne yeri ihalesinde, iki balık ekmek tekne yeri yıllık 55 biner ytl’ye, bir tekne yeri ise 52 bin ytl’ye kiralandı”. kaynak - hürriyet

dolayısıyla bu işi çözecek olan da istanbul büyükşehir belediyesi. artık bir yerden başlamaları gerekiyor temizliğe.

ekleme: twitter kullanıcısı değilim, yazar arkadaşlardan biri bir hashtag oluşturabilir. lütfen hashtag önerilerinizi de yazın. başlığı üste taşımak için destek verin lütfen. bu vahşi şehir magandalardan ve rezillikten kurtulmak için olayı sıcak tutmamız gerekiyor.

ekleme 2: kampanya tutar veya tutmaz bilemem. evet rantın merkezi olmuş istanbul ve özellikle fatih’te bir şeyleri değiştirmek kolay değil. ancak en azından bir farkındalık oluşturmuş oluruz. yazının başında da dediğim gibi bir ara kaldırıldı bu pislik tekneleri. muhtemelen birileri araya girdi yine geldiler. bildiğiniz üzere eminönü fatih belediye sınırları içinde. ben fatih belediyesi’ndeki yetkililere ulaşacağım. elimizden ne gelirse onu yapmalıyız.

ekleme 3: arkadaşlar mesele sadece oradaki mafyatik çetelerin kaldırılması değil. dediğim gibi o balıkçı tekneleri çevreyi kirletiyor. meydanı kaplamış durumda ve bizim hakkımızı gasp ediyor. zaten kalabalık bir yeri kaos ortamına çeviriyor. bugün işletme sahipleri el değiştirse, biraz çeki düzen verseler kendilerine, çok değil bir kaç ay sonra bu çeteler yine çöker oralara. zira para basan bir yer. o kadar kolay paranın olduğu yere her zaman bu mafya çeteleri göz diker. çözüm bataklığın kurutulması. pislikten, kokudan, dumandan arındırılması istanbul’un. istanbul’un en güzel izlendiği yerlerden birinin önünün açılması.

ekleme 4: change.org bir işe yaramadığı ve kimse tarafından dikkate alınmadığı için orada bir imza kampanyası başlatmayı gereksiz görüyorum. twitter daha etkili bu konuda. başka etkili bir fikri olan da yazabilir ne yapılabileceğini. ancak ekşi sözlükte gündem olması da önemli, zira sözlük daha önce böyle olaylarda epey etkili oldu.

ekleme 5: emrecigimm nick'li yazarın da belirttiği gibi

beyazmasa@ibb.gov.tr

fabim@fatih.bel.tr

adreslerine şikayet mailleri atılabilir.

ekleme 6: türkçe özürlü birileri istihdam var orada diyip, "ben gercekten daralıyorum boyle tiplerden. sifir uretim yapip uretimi bitirmeye calisan tip"ler diyip zırvalamış. sen bok içinde yaşamaya devam etmek istiyorsan devam et kardeşim. git her gün balığını ye, çöp içinde otur, bir de dövsünler seni kafana satırla vursunlar. ama istihdam tabii, çok önemli, para kazanıyor sonuçta insanlar. bizim insan gibi yaşamaya hakkımız yok, birisi para kazanacak diye bok götürsün ortalığı bir şey olmaz.

ekleme 7: insanlar istanbul'da bir şeylerin değişmesini istediği için 25 senelik belediye yönetimini değiştirdi. orada zaten büyük rant dönüyor kimse karışamaz onlara denecekse ne gerek vardı bu kadar şamataya, tekrar edilen seçime... arkadaşlar en büyük güç devlettir. devlet istediği zaman tüm bu hamam böceklerini zehirleyebilir. korkmayın bu kadar bunlardan. ortada dönen çok büyük bir para var, eminönü'nün gündüz nüfusu milyonları buluyor. bir balık ekmekten kazanılabilecek para inanılmaz rakamları buluyor muhtemelen. elbette bu çarktan nemalananlar var. ancak bu ortadan kaldırılamayacakları anlamına gelmiyor. nicesi daha önce dozerlerle yerle bir edildi. yeter ki istensin ... ve dediğim gibi orası istanbul'un kalbi. benim kanıma dokunuyor o pislik, rezillik, koku... her yer rant alanı olmak zorunda değil. gerekirse meydan düzenlenir seyir terasları oluşturulur. zaten galata köprüsünün altında yeterinde balık ekmek satan var. bıraklım bir yer de boş kalsın, bir yerden de boğazı görelim, havasını çekelim. şu an bu durumu değiştirebilecek bir belediye başkanı olduğuna inanıyorum. biz talep edeceğiz, gerekeni yapıp yapmamak ona kalmış artık.

ekleme 8: kaldırılmasın, belediyeye devredilsin veya büyük firmalara ihale edilsin yazan arkadaşlar var. bu bir öneri saygı duyuyorum ancak çözüm olcağını düşünmüyorum. dediğim gibi istanbul'da bir yerlerin boş kalması gerekiyor, boğuluyoruz zira. eminönü'nün gündüz nüfusu bir buçuk milyon kişi. oranın nefes alması gerekiyor. zaten kıyıda vapur ve motor iskeleleri var. kıyının bir kısmını onlar kapatıyor. bir de balıkçı cart curt ekleyince deniz olduğu bile anlaşılmıyor orada neredeyse. ben nefes almak istiyorum, denizi görmek istiyorum. avrupa yakasında eminönü'nden bebek'e kadar denizi görebilen bir kaç yer var. biri karaköy. oraya da irice bir iskele yapıldı, meydanı da gittikçe eminönü'ne benzemeye başladı, eskiden güzeldi oysa. kabataş'ta park var. eskiden açıktı önü denizi görmek mümkündü. sonra kapatıldı, köşede küçük bir çay bahçesinden görülebiliyor sadece. biraz ilerleyince dolmabahçe sahili var, orayı da çay-kahve satan yerler işgal etmiş. para vermeden denize bile bakamazsınız. ilerlemeye devam ediyoruz beşiktaş'a geliyoruz. beşiktaş sahil'den görülebiliyor biraz deniz, üsküdar iskelesinin iki yanından. iskelenin sağ tarafı daha açık. sol tarafında motor iskelesi ve bahçeşehir üniversitesi kapatmış orayı da biraz. eskiden sol tarafında tüm sahili kapatan kocaman kaçak bir kafe vardı, sanırım bahçeşehir üniversitesi'nin bastırmasıyla bir gün dozerlerle kaldırıldı. sonrasında ortaköy sahil var küçük bir aralıktan boğaz gözüküyor. sonrasında bebek'e kadar oteller, güce kulüpleri falan. bize müsade edilen yerler burası. bebek'ten sonrasına kaç kişi ulaşabiliyor ki zaten. bu nedenle eminönü'nün önü açık kalsın bari. zaten satılan balıklar marmara'dan çıkmıyor, donmuş ithal uskumru. çok bir esprisi de yok orada balık yemenin. halkın ucuza balık yiyebileceği yerleri belediye bir şekilde oluşturmalı elbette. ancak oranın yeri eminönü değil bence. bundan yıllar önce ben küçük bir çocukken de vardı bu tekenler. şimdi üsküdar iskelesi olan taraftaydılar. üstleri açık teknelerdi. o çocuk halimle bile rahatsız olmuştum onlardan, zira deniz attıkları çöplerle, yiyecek artıkları ile doluydu, her taraf dumandı. ama şimdiki hali ondan da beter. artık satırla insan da doğruyorlar.

ekleme 9: boykot falan hikaye arkadaşlar. bu ülkede tutmuyor o. bir kaç hafta sonra unutulup gidiyor. bunların ıslah falan edilmeleri de mümkün değil. parazit gibi, mantar gibi ürüyorlar. bir tekneyle, bir tezgahla başlıyorlar sonra koloni kuruyorlar.son yaşanan vahşetin adli yanını bir yana koyuyorum. o kısmı polis ve savcılık makamında. umudum az olsa da umarım gerekli soruşturma yapılarak ceza alırlar o yaratıklar. ancak burada benim bahsettiğim yerel yönetimlerin idari yaptırımları. kimin yetki alanında orası onu tam tespit edemedim. ilgili belediyeler idari bir yaptırım uygulayarak o tekneleri, turşucuları, lokmacıları ortadan kaldırabilir. koskoca büyükşehir belediyesi şunu yapamayacaksa neyi yapacak! yönetemeyecek mi bu şehri?

ekleme 10: kaldırılmasın turistlerin ilgisini çekiyor diyenler var. iyi de fes takmış maymun gibi balık satıcıları avrupalı turist'in ilgisini çekiyor diye memleket yeni delhi'ye mi dönsün? iki turist'in "wooow" diyip fotoğraf çekmesi bu şehirde yaşayan ve vergi ödeyen birinin haklarından daha mı önemli? koskoca medeniyetler şehri istanbul'un turist için ilgi çekici olan kısmı götü boklu balıkçı teknesi mi? tarihi yarımadanın her sokağından tarih fışkırıyor. nereye kazma kürek vurulsa tarihi eser çıkıyor. bunlar düzenlenip, ortaya çıkarılır ve var olanlar gerektiği şekilde korunursa tarihi yarımada zaten bir turist'in aklını başından almaya yeter. balıkçıya mı kaldı yani istanbulun turizm potansiyeli? olsalar ne olmasalar ne? zaten burası tarihin en önemli yerleşim yerlerinden biri. binlerce yıllık kültür mirasının üstünde yaşıyoruz. farkında değil bazıları galiba. bırakalım bu işleri lütfen.

ekleme 11: söz konusu vahşetin yaşandığı balıkçının eski sahibi 3 yıl önce bir çalışanı tarafından öldürülmüş. muhtemelen bu da bir çıkar çatışması nedeniyle olmuştur. nasıl insanlar zapt etmiş buraları anlayın artık. haber linki

ekleme 12: kaldırılmasını istemeyen epey balık ekmek sevdalısı arkadaş var. belediyeye geçsin belediye kazansın falan demişler. arkadaşlar varsın belediye de kazanmasın oradan, kimse kazanmasın. rantı olmasın. bilmiyorum ama olaya balık ekmek nostaljisi olarak bakanlar eminönü’ne uğramıyor galiba. adım atılmıyor arkadaşlar adım. nefes alınamıyor insan kalabalığından. orası yemek yeme yeri olmamalı. belediye gitsin başka yere sosyal tesis mi kuruyor, ibb balık teknesini mi açıyor ne yaparsa yapsın. şu şehir meydanlarını açalım biraz. nefes alalım artık. eminönü dediğiniz yer zaten iskeleler tarafından kapatılmış. leş gibi alt geçitler var. her yan işportacı dolu. yanıbaşında otobüs durağı zaten. yahu tam bir keşmekeş. açın burayı açın. yazarken bile boğuluyorum. ya zaten o bölge balık ekmekçi dolu. yeter kardeşim yeter. her şeyi paraya çevirmeyelim. her güzel yeren birileri para kazanmasın. belediye de kazanmasın. insan gibi şartlarda yaşayalım biraz. yemek mi kalmadı istanbul’da. her yer zaten yemek satan yerle dolu. o balık mı tek derdiniz. neden aklınıza önce insan değil de para potansiyeli geliyor. ben şehirde açık alan istiyorum. bir bankta oturup denize bakmak istiyorum. üstelik bunlar tümden kaldırılmadıkça oralar hep işportacı potansiyeli barındırır. belediye de işletse orayı yine birileri gelip yanlar, çünkü insanlar orada yemek yediği sürece hep başka şeylere de ihtiyaç olacak.

eminönü'nü denizle buluşturalım artık. balık ekmek yemekten daha önemli bence bu.

ekrem imamoğlu twitter

ergün turan twitter

ali yerlikaya twitter
  • başlık süper ben de nasıl açsam diye arıyordum.

acilen tweeter için bir etiket bulalım ve trend olsun.
  • bu başlık hergün güncellensin, sözlüğün gücü adına tam destek.
  • oturmayan -kadın- vatandaşların arkasından kürtçe küfürler eden bu magandaların sadece eminönünden değil, kadıköy, adalar, antalya alanya ve her yerden temizlenmesi dileğiyle.
  • de hadi o zaman nereyi imzalıyoruz, nereye twitt atıyoruz bi yol gösterin gençler?
  • kalkıp da cahil cahil kürtçe konuşulduğuna vurgu yapılacak şekilde dillendirilmeyecekse katılacağım kampanyadır. çalışanların kürtçe konuşmasının nedeni bu tarz esnafın için de
    (belki de ekseriyetle) kürtlerin olması sosyolojik incelenecek bir vakadır. bu tarz konular üzerinde kürtler suriyeliler hede hödödemek ırkçılıktan öteye geçemeyecektir.

edit: kadıköy'de kar topu cinayetine neden olan esnaf , palalı , e5'te hamile kadına saldıran esnaf da mı kürt?
  • desteklediğim kampanya.

ancak, basit büfelerin bile siyasi/güç hiyerarşisinde rant kapısı olarak değerlendirildiği, sadece yakınlara veya imtiyazlı kimselere verildiği gerçeğini göz önünde bulundurursak; eminönü gibi yerde adeta para basan balık/ekmek satan işletmelerin sahiplerinin, birilerinin yakını veya imtiyazlı kişisi olma ihtimali yüksektir.

o yüzden bu kampanya tutsa bile, -muhtemelen- işe yaramayacaktır.

türkiye'de siyaset; rant üzerinde yürür, ülküler veya kutsallık üzerinde değil.
  • desteklediğim kampanya ben yemiyorsam kimse yemesin *
  • balıkçıların kaldırılması yerine oradaki mafya bozuntularının kökünün kazınması şeklinde olacaksa destekleyeceğim kampanyadır...
  • ya o tipler oradan acilen gitsin yerine gerekirse beltur gelsin işletsin yada kökünden kaldırın gitsin ama beltur iyi fikir bence, eko başkan bir el atar belki.