şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1989 doğumlu türk yarış pilotu.

  evet efendim, zenginlerin gönül eğlemesinden ibaret türk motor sporları dünyamızda bu işi yapan sayılı kişi var. bunlardan birisi de emir. kendisi bu haftasonu yapılacak nurbürgring vln 24 saat yarışına katılacak. hatta birazdan ilk sıralama turlarını atacaklar.

  vln 24, adı üstünde 24 saat süren, sürücülerin nordschleife’nin amansız ormanlarının içinden, yağmur çamur ve karanlık demeden durmadan geçtikleri bir yarış. uzaktan bakan birisi olarak bile pistten her zaman çekinmişimdir; gerçeğini, bir de gecenin köründe yapmak okka okka taşak ister herhalde.

  neyse emir’e dönelim: belki tanıyanlarınız vardır, beyoğlu italyan mezunudur kendisi. şimdi bu adamın motorsporlarıyla gran turismo (hehe) dışında zerre alakası yokken (müzikle falan uğraşıyor), okumak için italya’ya gidiyor ve arttırdığı paralarla nordschleife’de turlamaya başlıyor. bu arada yaş 24-25’e gelmiş; bilenler bilir, bu saatten sonra sizden kolay kolay bir cacık olmaz. ilk başlarda bir felaket tabii, sonra pisti öğrenmeye başlıyor. kah gayr-ı resmi taksilik yapmaktan gelen, kah oradan buradan bulduğu paralarla hotlap atıp duruyor. sonra bir gün, vln’in alt serisi diyebileceğimiz rcn’de (gt3’ler vs. yok) bir koltuk buluyor. pistte hızlı turları atıp o koltuğu kapıyor. sonra daha ilk senesinde bir yarış kazanıyor ve üç defa podyum yapıyor. tabii bu başarıları dikkat çekiyor.

  sonra ver elini sorg motorsport’la beraber vln. yine bilen bilir diyeceğim, vln’de 20 kadar farklı klasmandan otomobiller yarışıyor. yani, gt3’ten tutun, 200 beygir altı production car dediğimiz otomobillere kadar birçok klasman var. ama düşük klasmanlarda bile rastlayacağınız epey ünlü, emektar yarış sürücüleri var (bkz: nicola larini) (bkz: gabriele tarquini). emir de hız olarak ortalarda diyebileceğimiz v4’te bmw 3.25i ile yarışıyor; serinin çok sıkı takipçisi olmadığımdan speclerini söyleyemeyeceğim, ama aklınıza tam olarak bir fabrika otomobili gelmesin.

  tamamen kendi emekleriyle, baba parası olmadan tümüyle amatör kariyerini yarı profesyonel düzeye getirmiş birisinden bahsediyoruz. bu sırf hevesten doğan kariyeri, sürücülerin çoğunun görece ileri yaşlarda, kafasına esince yarışmaya başladığı o romantik 60’lı-70’li yılları anımsatıyor.

  gitmeden önce bir de kendisiyle ilgili haberlerin olduğu motorsport tr linkini paylaşayım: https://tr.motorsport.com/driver/emir-asari/

  yolu açık olsun. şu ülkede motorsporları takip eden toplam 100 kişiyiz zaten (sadece f1 takip etmek sayılmaz ama hadi o da kabulümdür), o yüzden böyle adamları görünce mutlu oluyorum.