• "bence emir kusturica, batı'ya balkanlarda görmek istediği şeyi gösterdi. insanların seviştiği, sürekli kafa çekip sızdığı delirmiş bir coğrafya. bu batı'nın balkan miti işte. kusturica, sert, harbi bir balkan erkeği rolü oynuyor. batı dünyasının şaklabanı o. batı dünyasının yugoslavya'da olanları yanlış anlamasına katkıda bulundu."

slavoj zizek
  • allame i cihan olsa, oscar koleksiyonu yapip, götünden alev cikarsa dahi kendi halki bosnaklar tarafindan asla sevilmeyecek kisiliktir...

zira halkinin cektigi acilara kayitsiz kalip, bir de kendini sirplara yakin gördügünü söyleyerek belgrad'a yerlesmistir bu zat-i muhterem...vaftiz olup din degistirmesi degildir bosnaklari kizdiran, zira hristiyan bosnalilar da vardir savasta omuz omuza mücadele ettikleri.. din degil, milliyet degistirmistir kusturica...

katledilen cocuklarin, tecavuze ugramis kadinlarin, iskence gormus bir halkin vebali boynundadir...

allah'a yakin bize uzak olsun.
  • bosnalı olmaktan utanan, sırp hayranı olan, en zor anında ülkesini terk eden aydındır *. sırf bm'in bilmem ne elçisi olması bile yeterlidir sanıyorum hainliğinin boyutlarını kavramak için. (bkz: birleşmiş milletler)

sırp orduları bosna’ya saldırdıklarında bazı sırp aydınları bile bu saldırıyı kınarken, "boşnaklar abartıyor, yalan söylüyor, olaylar küçük çatışmalardır." demiş, diyebilmiştir. ilerleyen yıllarda sık sık gittiği belgrat’ta devlet protokolü ile karşılanmıştır. sırp gazetelerine boşnakları yaralayan demeçler vermiştir. 2005 yılında, aziz george gününde vaftiz olarak çetniklerle arasındaki bağı sağlamlaştırmıştır.

yönetmenliği, sanatı ayrı bir konudur demek isterdim fakat ayrı bir konu değildir bence.
  • lamı cimi yok, bosna'lı müslümanların uğradığı katliam ve tecavüzler karşısında "fazla abartılıyor", "zaten 500 yıl önce hepimiz sırp ve hıristiyandık, yine sırp ve hıristiyan olalım mesele çözülsün" demiş bir bosnalı kişi kendisi. 2005'de vaftiz olup ortodoks olarak, kendini sırp diye tanımlamayı seçerek bu sözlerinin ironi olmayıp gerçek düşünceleri olduğunu da ispatlamıştır.

churchill'in bir lafı vardı, "yangın ile itfaiyeci arasında tarafsız kalamam" gibi bir şeydi. emir kusturica bosna'lılar düpedüz etnik temizliğe tabi tutulurken "tarafsız" kalarak, veya tarafsız olduğunu dünyaya göstererek imajı ve kariyerine batıdan bir gölge düşmesini engellemiştir. oysa ortada bir yangın varsa, yapılacak ilk iş yangını kimin çıkardığını bulmak değil yangını söndürmek olmalıdır. bosnalı müslümanlar alenen yok edilirken, kadınlara tecavüz edilirken "ama bu sorunun tek müsebbibi sırplar değil ki, herkesin sorumluluğu var" demek bazı çevreler tarafından siyasetüstü bir "büyük adam" muamelesi görmenizi sağlasa da, kaypaklığınızı gizlemenize yetmez.

sonuç itibarıyla sinema dünyasına güzel eserler kazandıran, ama kendi topraklarında soykırım yapılması, onbinlerce yüzbinlerce kadına sistematik şekilde tecavüz edilmesi karşısında "tarafsız" kalan bir kişidir kendisi. bosnalı müslümanların kendisinden nefret etme sebebi budur.
  • ne yazik ki hala siyasi fikirleriyle gundeme gelen yonetmen.

avrupa gordun, dunya gordun, yonetmen oldun, adam olmadin kusturica. 21 $ubatta gercekle$en kosovo je srbija mitinginde, cikmi$ o eski "sava$ kar$iti" tavirlariyla kosova sirbistandir $udur budur diye okuyordu bir kagitta onceden yazdiklarini. $imdi de hangi sava$a kar$i gel de anla. hem sava$ kar$iti hem sirbistan yanlisi? sen kim kosova kim lan?

filmine koyayim!
  • ntv'ye verdiği röportajı dinlerseniz türkiye'nin içinde bile bu denli net bir muhalefet olmadığını görürsünüz.

çatır çatır ayar vermiş akp iki yüzlülüğüne.

onun dışında "benim dünya görüşümü anlamak isteyen filmlerimi izlesin" diyor, eğer kıstas buysa bence kusturica iyi bir insandır.

--- spoiler ---

başbakanınız milosevic'in parti temsilcileriyle el sıkıştı...

--- spoiler ---

sudan olayı yavşaklığı bir tarafa, bu bile yeter.
  • "sudanda soykırım falan yoktur, olanları abartmayın " diyenlere %47 oy veren , " yahudi soykırımı yoktur , 3-5 olay oldu" diyeni devlet töreniyle karşılayıp yol kenarında el sallayanların; " bosnada olanları abartmayın " dediği için ağız dolusu nefret kustuğu, küfrettiği adam. e farkı fiyatı tabi, haklısınız
  • 1. miloşeviç'i desteklememiş, bunu yaptığını iddia eden bir gazeteciyi dava etmiş ve davayı kazanmıştır.

2. sırp milliyetçilerini desteklememiş, tersine onlarla bir keresinde fiziksel boyut da kazanan bir çatışma yaşamıştır.

3. bosna'da yaşanan tecavüzlerin abartıldığına dair bir şey söylememiştir. iç savaşta yaşanan ölümlere ilişkin sayılarının abartıldığını söylemiştir ki bu doğrudur. uluslararası kuruluşların hemen savaştan sonra verdiği rakamlarla bugün verdikleri rakamları karşılaştırmak bunu net biçimde gösterir. bosna iç savaşı'nda 300 bin değil de 100 bin insanın öldüğünü öğrenince üzüleceklerin bunu anlaması beklenemez tabii.

4. olay, iktidar sarhoşu olmuş bir sürünün hem bosna üzerinden vicdan mastürbasyonu yapmak, hem rakip partinin belediye başkanını dövmek, hem de katlini vacip olarak gördükleri bir mürtedi linç etmek yoluyla bir taşla üç kuş vurmak istemeleridir.

bosna'da yaşananların hesabını sormak ağlak hakan albayrak, solcu eskisi ertuğrul günay ve megoloman-şovmen semih kaplanoğlu'nun önderlik ettiği bu sürüye kaldıysa ne acı.
  • birkaç ay önce bursaya geldiğinde hakkında bir tek kötü şey söylenmemiş de şimdi akp antalya belediyesini chp ye kaptırdı diye, altın portakalı chp düzenledi diye, yıllar önce söylediği bazı sözleri saptırılıp boş beyinlerce politik karalama çalışmalarına malzeme olarak "kullanılmış" ya da "kullanılmamış", neyse ne arkadaşım, belli ki ortada bir karalama var. bu adamın ismini bile doğru düzgün yazmayı bilmeyen insanların içi boş haberlerle çıkarımlar yapmaya çalıştığı bir sürü haber dönüyor ortalıkta. nihayetinde emir kusturica değerli bir sanatçıdır.

madem herkes lafı bir diğerine bir şekilde "aklınızı kullanın" demeye getiriyor. aklımızı kullanalım, bir gerizekalı bile kalkıp medya önünde tecavüze mi uğradılar? kürtaj yaptırsınlar gibi sözler etmez. kaldı ki kara kedi ak kedi, bir mucizedir yaşamak, arizona dream vs.. gibi filmlerin yönetmenliğini yapmış, saygıdeğer ve başarılı bir yönetmen böyle bir açıklama yapar mı? bu mu akıl kullanmak?

kaldı ki can dündar röportajında,
    "ben bir siyasetçi değilim. benim sinemam söylenenleri anlamsız kılıyor zaten. beni suçlayanlar arasında yönetmenler de varmış. bu gayri ahlaki bir durum. bir gazeteyi alıp bu gazetede söylenenleri insanı tamamen temsil eden birşey olarak kabul edemezsin."
    "filmlerimde benim insaniyetimi, duygularımı, insanlara nasıl baktığımı görürsünüz. beni suçladıkları şeylerin hiçbirini göremezsiniz. ben bir sanatçıyım. benim için özgürlük çok pahalı, çok ağır bir bedeli var."

diyor adam.

ortalığı karıştırmaya çalışan kişilerce dönen gereksiz politik zırvalar var. bir türk yönetmen altın portakal'a katılmaktan vazgeçiyor. filminde oynattığı çocuk en büyük hayalim recep tayyip erdoğanla tanışmak diye haberlerde boy göstermekte. belediye başkanı zaten semih bey'in filmini biz eledik, fiilen elenmişti çünkü altın koza'da ödül almıştı, festivalden çekilmek kendi takdiridir diyor. semih bey'in gerçek amacı emir kusturica'ya tepki göstermek mi? madem bu kadar tepkisel bir insan gelecekte neler yapacak bekleyip görelim.

emir kusturica gibi değerli bir yönetmenin katıldığı festivalde bunları tartışıyor olmak utanç verici.
  • bosnalı olmasına rağmen sırplara hayranlık duyan "savaş karşıtı" ve "barış yanlısı" görünmek için kendi halkının acılarına ortak olmayan, sırbistan devletinin cinayetlerine sessiz kalan yönetmen. sineması çok güçlüdür o ayrı ama yine de pek sevilmez memleketinde. bir dönem ülkesinde "slobodan miloşeviçin dublörü" olarak anılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap