• beyaz güzel söyler

emirdağı birbirine ulalı
    altın yüzük parmağında dolalı gelin dolalı

burnun mu büyüdü gelin olalı
    kız iken ben seni seven oğlanım gelin oğlanım

emirdağdan bir geçme ile yol olmaz
    altın yere düşme ile pul olmaz gelin pul olmaz

fadimeyle bir gececik yatmayla
    adı çıkar ama kendi dul olmaz gelin dul olmaz
  • her bulaşık yıkayışımda, nedense, mutlaka söylediğim türkü. pek dertli bir türkü. musa eroğlu tarafından derlenmiştir.
  • musa eroglu beyazdan daha beyaz soyler. dinlerken burnunuzun kemigi sizlar. titrersiniz.
  • bir emirdaglı olan kubattan dinlemisi de acaip keyif veren duygulandıran türküdür
  • şarkının her mısrası iki kez söylenir, ikinci söylenişinde emirdağ'ın önüne içli bir ahhhh eklemek adettendir. misal;
    emirdağdan bir geçmeyle yol olmaz
    ahhhh emirdağdan bir geçmeyle yol olmaz
  • burnun mu büyüdü gelin olalı, kız iken ben seni seven oğlanım dizeleriyle insanı yerle bir edebilir.
  • haluk levent tarafından iyi yorumlanmış bir türkü (girişte basın ve gitarın çaldığı o melodi acaip gaz)2005 yılında çıkardığı annemin türküleri albümünde emirdağı ismiyle geçiyor.
  • haluk levent' in üzerinde deneysel işler yapmaya çalıştığı ve batırdığı, çok ama çok güzel bir türkü. tercihen emel taşçıoğlu ya da beyaz' dan dinlenmelidir.
  • hüseyin yeşilyurt tarafından kyk bornova erkek öğrenci yurdunda dinlediğim türküdür. "kız iken de seni seven ben idim" şeklinde söylemişti hatırlayamadığından lakin ilk dinleyişim olduğundan(o sırada terk edilmişliğimle hiç bi alakası yok hayır) vurulmuştum söze. hala vurgunum (hayır kıza değil).
hesabın var mı? giriş yap