şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: yildiz parki) ndan daha ufaktir,bizim okula da daha uzaktir ama o da iyidir. uc tane kosku vardir. koca bir de havuzu. hafta ici gidilmesinde bol faydalar goruyorum
 • mevcut olan koskler uc renktir
  (bkz: pembe)(bkz: sari)(bkz: beyaz)
 • emirgan'da deniz manzarali bir ormanciktir*. haftasonlari hele de hava guzelse ameleden/coluk cocuktan gecilmez. hafta ici ak$amustu gun batiminda leziz mekandir o ayri. sari ko$k, pembe ko$k ve beyaz ko$ku barindirir.
 • kar yağıp da istanbul'da hayat felç olduğu vakit sıkı sıkı giyinip yürüyüşe gitmesi haz veren yer.
 • emirgan ismi; erivan’ı sultan murad’a teslim eden emirgüneoğlu’ndan gelmektedir. sultan murad, emirgüneoğlu’na gösterdiği faydalardan dolayı boğazdaki ferudun bahçesi’ni armağan etmiştir. bu bahça, zamanla, bizans devrinden kalan koruluğu ile birlikte, emirgüne ( emirgan ) bahçesi olarak anılmaya başlanmıştır. 19. yy’ın ikinci yarısında, sultan abdülaziz tarafından, mısır hıdivi ismail paşa’ya verilmiş olan koruluğa, 1871 – 1878 tarihleri arasında üç adet köşk yaptırılmış ve çevreleri de parklar halinde tanzim edilmiştir.

  2002 – 2011 tarihleri arasında, emirgan korusu için hazırlanmış olan amenanjman planına göre; 42,6845 ha büyüklüğe sahip olan emirgan korusu; 45 pafta, 158 ada ve 2 – 3 – 4 nolu birbirine bitişik üç ayrı tapulama parseli üzerinde bulunmaktadır. korunun mülkiyeti, istanbul büyükşehir belediyesi’ne aittir. idari bakımdan ise, istanbul büyük şehir belediyesi, park – bahçeler müdürlüğüne bağlıdır. istanbul kentinin avrupa yakasında, sarıyer ile beşiktaş arasında yer alan koru, sarıyerden 10 km, beşiktaş’tan ise 8 km uzaklıkta yer almaktadır.
 • haftasonları, piknik yapmaya gelen, mangal yakan insanlardan ve aşırı kalabalıkdan dolayı tadı çıkarılamayan, fakat hafta içleri özellikle bahar ayında, lalelerin de açması ile birlikte mükemmel bir mekan haline gelen koru. istanbul'da, yeşillikler içinde, seçtiğiniz bir bankta, mükemmel manzarayı seyrederek hayallere dalabileceğiniz sayılı mekanlardan biri.
 • sahil yolundaki emirgan otobüs durağında inip tabelaları takip ederek yukarı doğru yürüyerek girebileceğiniz bir kapısı vardır. (not: araba ile giriş ücretli) hafta içi tenha, sessiz ve huzurludur. beşiktaş, taksim, mecidiyeköy gibi kaotik mekanlardan sonra sanki başka bir şehre veya adalara gelmiş gibi hissedebilirsiniz.

  koru içerisinde bir kaç topluluk halinde köpekler de mevcut. ayrıca ağaçlarda ordan oraya koşuşturan sincaplar ve ağaçların dibindeki fındık kabukları istanbul gibi bir şehirde kolay kolay görülemeyecek hoş manzaralar.
 • bütün istanbul gibi lalelerle bezenmiş park. sincap bulunabilen o güzel yerlerden. bahçe sümbül ve lalelerle kaplı, ancak haftaiçi bile popüler bir mekan olma yolunda görünüyor.
 • her rengin mevcut bulunduğu bir cennet bahçesi; sapsarılar, kıpkırmızılar, bembeyazlar mı istersiniz, yoksa pespembeler, morlar, capcanlı turuncular mı? hepsi var burada. her bir köşesi ayrı cezbediyor insanı rengarenk çiçekleri* ve ağaçları ile.
  güzel bir gün geçirmek için birebir; bir saniye bile yüzünüzden silinmiyor gülümsemeniz, bir an olsun geri kalmıyorsunuz hayret etmekten böyle güzelliklerin varoluşu hakkında!
  ayrıca sarı köşkün yukarı tarafında çiçek ve soğan satışı yapılıyor, orada görüp heveslenen, "ben de isterim" diye tutturanlar bir koşu gidip alıyor.
 • istanbul'un, aslına yanıbaşımızda olup da nedense ihmal ettiğimiz nadide korularından biridir. aslında çok şükür çoğunluk ihmal eder de hafta içinde hiç olmadık bir zamanda kendinizi burada buluverirseniz birden tatile çıkmış, yenilenmiş tazelenmiş bir şekilde salınıverirsiniz şehre yeniden.

  çocukluğumun sarıyer akraba ziyaretlerinde haftasonu şenliklerini sembolize ederdi burası, şimdilerde gün içi nefes kaçamakları için tonla alternatiften biri.