• sanırım housing bubble'dan türetilmiş bir kelime.
  fiyatların mesnetsiz bir şekilde artıp, hatta daha da artacak diye ümit verdiği bir sırada bir tarafımıza patlaması olayı.

  geçtiğimiz senelerde dünya genelinde büyüyen dünya ekonomisinin etkisiyle bir balon yaşandı ve en fazla japonya'da etkisini göstererek çoğu yerde patladı.
 • dünya ekonomisindeki önemli problemlerden biri.. 2009'a gelmeden kaşının açılacağını düşünmek için birtakım veriler var ortalıkta. (örn abd için)
 • 2007-8'de abd, ingiltere, ispanya başta olmak üzere pek çok "mortgage krallığı"nda patlamıştır bu. sıra yavaş yavaş istanbul gibi şişirilmiş diğer yörelere geldi artık.

  soru: şükran, gıyymatlı hocam. peküğ bir evin bu balonun üstünde mi altında mı olduğunu nasıl anlarız ya habib?
  cevap: eyy değerli din gardaşım. eğer ki talibi bulunduğun evin etiketinde yazan satış fiyatı; 12-16 yıllık kira getirisi aralığının dışında ise o işte bir iş vardır. 16 yıldan fazla kirayı şıppadanak peşinen isteyenden uzak durasın. 12den az isteyeni ise iyice kolaçan edip öyle alasın; o kadar ucuza bir pokluk çıkabilir. haa unutmadan; burada kullanacağın kira rakkamı da akla yatkın olsun, balondan nasiplenmemiş olsun.
 • (bkz: remax)
 • istanbul'daki avmlerden astoria avm'nın batması ile start vermiştir.
  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/21293274.asp
 • balonun patlamaya devam ediyor, fi yapı da battı.
  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/21317014.asp
 • istanbul'da kesinlikle yaşandığına inandığım durumdur. istanbul'daki ev fiyatları şu an (bizzat emlak sitelerini inceledim) miami ile hemen hemen aynıdır.

  anladığım kadarıyla şu an yapılan evler müstakbel sakinleri için değil, "yakında buralar çok pahalanacak çok" spekülasyonundan etkilenen yatırımcılara satılıyor.

  buradaki esas çelişki ise şu: onlar kime satacak?

  evet istanbul'da nüfus artıyor. ama artan nüfus gelir dağılımının üst tabakasında değil. bir kesim bu şişmede senin arz ettiğin emlakı talep edecek ama bunun yüzdesi genel artışın acaba ne kadarı? yani artan nüfus senin güvenlikli yüzme havuzlu sitende kendine yer bakabilecek mi?

  arz sanki istanbul'a first class bir sınıf dolacak gibi, talep ise iyice fakirleşen bir halk. her şekilde patlayacak bir dengesizlik.

  gibi dedik ya orayı da biraz açalım. bu konuyu by-pass etme yolunu akp hükümeti daha uzun vadede daha kötü sonuçlar doğuracak bir yolla, yabancılara toprak satma yasalarıyla deniyor. sonuçta büyük emlakçılar genelde kendi yandaşları. söylenen ise şu:

  "biz buraları yaptık, bir zengin gelip alsın bunu. araplar, ruslar, almanlar! gelin alın bunları para kazanamıyoruz"

  araplar bu çağrıya kulak vermiş durumda. yine de bu balonun patlaması kaçınılmaz gibi geliyor bana.
 • konut piyasasında,aşırı arz fazlasının taleple karşılanmamaya başlanması sonucu,mantıksız hale gelmiş gerçekdışı yüksek fiyatları betimleyen sanal obje.

  patlaması ile konut fiyatlarında çok ciddi düşüşler yaşanacaktır.zira şu anda fiyatlar o kadar mantıksızdır ki,yıllarca halkımızın 1 numaralı yatırım aracı olan gayrimenkul, bir yatırım aracı olmaktan çıkmıştır. bu düzey sürdürülebilir bir düzey değildir.

  500 bin lira satış fiyatı olan evler zorlama ile 1500 liraya ancak kiraya verilebilmektedir. bu da 27 yıllık kira demektir. bunun günümüz koşullarında bir yatırım olduğunu söylemek abestir. dolayısı ile patlaması kaçınılmazdır.
 • türkiye'de her ay bir avm'nin kapanmasının beklemeye başlanması ile daha bir garip hal almış olay.
  http://www.radikal.com.tr/…id=1099950&categoryid=80
 • eylül ayının iflas yıldızı ora istanbul 'nın durumu göz önüne alındığında, elimizde patlayacağı kesinleşmiş olay.
  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/21574090.asp
hesabın var mı? giriş yap