şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
4225 entry daha
  • izmir güzelyalı için konuşursak tam 23 ay önce 480 bin liraya sattığı evin üst katını 15 gün önce 345 bin liraya alan tanıdığım var. ayrıca aldığı evin içi daha yeni yapılmış. o arada parayı dolara koymuştu eleman. yap hesabını balon var mı yok mu anlarsın. ha bir de apartmanlarda satılık ilanından geçilmiyor bu aralar.
  • bir kaç yıl önce istanbul kadıköy bölgesinde inşaat işi yaptım. bağdat caddesindeki orta ölçekli projeler, projeye başlayan müteahhitlerin pişmanlığı ile sonuçlandı ya da ite kaka devam ediyor. küçük müteahhit işlerinde net bir daralma var. kimse yeni projeye başlamıyor. eldeki daireleri olabildiğince zararsız satmaya çalışıyor herkes.

lokal ölçekte şöyle bir yorum yapacağım. emlak balonu denilen şey son 1-2 yıla mahsus bir şey değil. biz ataşehirde bina dikerken aynı sokakta 2 adet inşaat daha vardı. lan buraları kim alacak arkadaş diyordum. yani uzun süredir arz fazlası var ve bence yaklaşık 10 yıldır emlak balonu şişmekte. ilk dairemi sattığımda görmüştüm ki insanlar çok ciddi kredilerin altına girebiliyorlar. ama ya giremezlerse? o zaman bu yaptığımız binalar boşa çıkar işte demiştim. kendi kendime bir müteahhit çırağı olarak aydınlanmamı yaşamıştım. işte insanların o kredilerin altına giremediği dönemler geldi. bunun dışında sizi temin ederim ki hiçbir müteahhit düşündüğünüz gibi batmaz. bir müteahhit işler çok kötü dediğinde en fazla araba modelini düşürmek zorunda kalacak kadar işler kötüdür. bir müteahhit batıyorsa da en fazla yeni inşaat yapamayacak kadar fakirleşiyordur. yani hiçbir müteahhit senin benim gibi bir patronun ağız kokusunu çekmeye muhtaç kalmıyor. benim patronum olan müteahhitin dediğini hatırlıyorum: "hayatımda bir kez bile cv hazırlamadım."

ben son olarak benim için önemli bir konuya değineceğim. istanbul'un merkezinde çok iyi bir konumda eski bir evde yaşıyorum ancak artık daha yeni bir eve taşınmak istiyorum. her 2-3 ayda bir "ulan tam zamanı kiralar artık düşmüş olmalı" diyerek ev bakıyorum ama ne kiralar düşüyor ne de kiralık ev bulabiliyorum. peki emlak balonu böylesine şişmişken bu lanet olası kiralar neden düşmüyor. neden beşiktaş'ta şişli'de köpek bağlasan durmayacak dairelere 2500 lira fiyat biçiliyor. benim kira hedefim 1700-2000 bandı. bana istanbul'da kiralık daire bulmam konusunda yardımcı olun arkadaşlar. yok mu bana evini kiralayabilecek kodoman bir ekşici?