şükela:  tümü | bugün
2514 entry daha
  • https://tr.sputniknews.com/…ehir-merkezi-tasinacak/

emlak balonu patladı.
    bunun gibi işlerle sektörü döndürmeye çalışıyorlar.
    bakalım tutacak mı?
  • uppsala'da 250 bin tl'ye ev alan arkadaş beni bulsun.

1+1 ler 1.2 milyon kron yani 150 bin dolar.

evde bu residence falan değil.

işkembe-i kübradan sallamak bedava.
  • uppsala'daki ev fiyatlari hakkinda birileri sallamasyon entry girdi diye artik patlamayacak balondur. whiteboys rahat bir nefes alabilir.
  • troll'lere isveç'ten daire bakındırtan tüftüf. yunanistan oldu o da olumlu. yallah yurt dışına.
  • abi emlak balonu diyosunuz hala
    euro cinsinden son 3-4 senede ev fiyatları yüde 70 düşmüş durumda
    son 2 senedir bir evi takip ediyorum istanbulda güzel bir sitede.
    500 bin liraydı emsalleri ve kendisi.
    hedef koymuştum fakat bi baktım bir sene sonra yani geçen sene 450 yapmışlar fiyatını
    6 ay önce 430 yapmışlar aynı evin fiyatını
    bugün baktım 410 yazıyordu :) 2 senedir satılamayan ev ve tl cinsinden dahi fiyatı düşüyor.
    oysa yakınında metro var , büyük bir bankanın teknoloji merkezi var havuzu var otoparkı tenis sahası var ve mimarisi çok özel dizayn edilmiş. hiç bir ev birbirini görmüyor ve salonu 3 taraftan pencereli güneş alıyor tüm daireler güneye bakıyor. denize yakın istanbulda e 5 e yakın etc diye gider .

bu ev 3+1 140 m2 ve şu an fiyatı 410 hala satılamadı. kal dövizde 1 tane alacağına iki tane almış olursun.

dip not; sebebini de araştırdım . o siteye özel de sebebi var. büyük bir bankanın ana merkezi oraya taşınacak fakat bazı miras davalarından ötürü aşırı gecikmiş durumda. yıllar önce 2012 de 500 bine almış adamlar 500 bine satmaya çalışıyor , satıp dövize geçmek için. primlenir beklentisi yalan çıktığı için..

yalnız yatırımda şöyle bir kural vardır. eğer halk bıkmış ,ümidi kırılmış ve satıp gidiyorsa onu almalısın .. hisse senetlerinde de bu geçerlidir.
    bankanın açılış tarihi yakın fakat bilmiyorlar.

daha nasıl bir patlama bekliyorsunuz
  • patladığında atmosfere salınan gaz herkesi zehirleyecek gibi görünen balon. hayır, şu sahte balonların içindeki zehirli gazlardan olduğu kesin. lakin, ne hikmetse patlamıyor ve müritlerini uçurdukça uçuruyor...

efenim, daha önceki maceralarımdan usanmamış olmalıyım ki; şu an kiracısı olduğum bir daireye, satılığa çıkması sebebi ile ilgi göstermiş bulundum. göstermez olaydım.

mal sahibimiz 80 yaşında, 80 metreyi 80 günde kateden bir doktor emeklisi. görmüş geçirmiş adamdır dedik. madem gösterdin elleteceksin diye tutturdu. geçirme kısmına taktı kafayı. adam gitti gidecek ama ant içmiş gitmeden de son bir kez birini z*kecek. beni seçti pikaçu! 40 yıl önce inşa edilmiş dairesine, urfalı aşiret ağaları gibi bol keseden saçmakta olduğum kiranın tam 400 katını talep ediyor. daireyi bugün boşaltsam iki yıl kiracı arar. mal sahibimiz, kendisinden başka bir mala sahip olmanın verdiği yetkiye dayanarak; sen boşaltma, ben sana boşaltayım diyor.

bilemiyorum bunlar ne içiyor? kafayı nerede çekiyor? bildiğim tek şey; siz patlayacak dedikçe adamlar daha çok erekte oluyor.
  • amerikan merkez bankası fed'in faiz artışları sonucu biz de faiz arttırmak zorundayız. bunun sonucunda iki şey olacak. müteahhitler iş yapmak için krediye ulaşmakta zorlanacaklar. tüketici de konut kredisine ulaşmakta zorlanacak.

yani türkiye'de faizler arttığı zaman ister istemez, emlak sektörü darbe yiyecek.

şu an bile durum pek parlak değil. faiz artışları elbette etkiledi ama henüz tıkamadı sektörü. şu anki sorunlardan bir tanesi lüks konut talebinin doyuma ulaşması.