11382 entry daha
  • soylentilere gore 5 milyar dolar paranin ulkeden cikisina, yatirimcinin yurt disindan ev almasina vesile olmus bu balon.
  • ev satıp mevduat borsa yaptık sonra dayanamadık yine ev aldık ama fiyatların dolar bazında ve enflasyona göre geride kalacağını düşünüyorum
  • ülkede herkes şaşırmış durumda.

çankaya'da aynı sitede 2 daire var:

1ncisi :
    4+1 200m2 (yazıyor ama taş çatlasa 160-170m2.)
    benzerini geçtiğimiz sene kiralamak için gezmiştik, kira için ev sahibi 11.000 lira istiyordu, bir nedenle ev sahibi başkasına verdi).
    fiyatı 7.250.000

2nci ilan:
    3+1 170m2 (tahmin edersiniz ki gerçekte daha küçük)

fiyatı 7.450.000

ne diyeceksin ki şimdi sen bunlara. ikisi de aylardır bekliyor. küçük olan daha pahalı. camı penceresi istinat duvarına bakıyor ve içi aşırı bakımsız ama daha pahalı.
    daha pahalı demiş miydim.

şimdi 2nci ilanı gören büyük evin sahibi evin fiyatını 9-10 yazsa yeridir. ama yazamıyor, çünkü o fiyata bir sokak ötede daha büyük ve daha lüks evler var.

bence insanlar spor olsun diye ilan açıyor. başka açıklaması yok.
  • kimkimeneittirirse.com yeni sitemi acmayi dusunuyorum beklerim :) simdiden favlayin.
  • dolar bazinda feci patladi, daha da iflah olmaz .
    3 arkadasimda parayi londraya yakin koylerden eve bagladi bu sene .
    bizim kapici bile atinadan ev bakiyor emekliligi icin.
    arap filan zaten almiyordur artik, sanmam .
    bu guvenilmez piyasada .
    enayi mi , x miktarda dolarini bozdurup ev alsin, sonra o dolari yuzde 30 eksigi ile bile geri yerine koymasi seneler alsin.
  • faizlerin düşük olduğu dönem ile günümüzü kıyaslayıp balon yok demek abesle iştigal.
    nakiti olanın kral olduğu günlerden geçiyoruz.

(bkz: beklenen büyük istanbul depremi)

istanbul'da eli yüzü düzgün 3+1 ve depreme dayanıklı olduğu düşünülen evler 5.000.000 tl'den başlıyor. yarısını peşin verip yarısını kredi çek(ebil)seniz 10 yıllık kredinin aylık ödemesi 80 bin tl.

nakite sıkışan satıcı hariç emlak fiyatlarında anlamlı bir düşüş beklenmemesi kanaatindeyim. 8 kat 10 kat da değerleme de olmayacağını düşünüyorum. en fazla tüik'in açılklayabildiğim enflasyon orat

alışılageldiği üzere kira * 20 hesaplamasını yapıyorum gücümün yettiği evlere. örneğin oturduğum sitede kiralar 18-25 bin arası. satılık evler ise 6.250.000 den başlıyor. 30 bin yazılan ev 5 aydır boş. 25 bine düştüğü zaman bile kimse tutmadı evi.
    bknz;
    görsel
    fiyatı 4.750.000 yapsa 1 haftaya satılır ev.

nakiti olan fırsatları kovalayıp oturumluk olarak inanılmaz fiyatlara ev alabilir.
  • 2021 mart-nisan, pandemi covid sokağa çıkma yasak falan filan zamanları

yeni evlenecek olan bir çift ev kiralayacak, bırak şimdi kirayı falan kaç paran var
    bunlar yok kiralayacağız bırak dedim konuşma nasıl harareti, tartışıyoruz.
    iki tarafın ailelerini aradık altındı takılandı herkes destek çıktı 500 bin topladık, 850 bine daire aldırdım, 350-400 bin kredi çekti bu, dairesi şu an en az 6 milyon,
    2-3 ayda bir arar sohbet için, arada sıkıştırır, teşekkür eder.
  • 2 milyon değerinde 60 metrekarelik 1+0 bir yer baktım. banka kredilerine bulaşmadan yarısını peşin ödeyeyeyim kalan yarısını da altına bağlayıp vadeli en geç 2 yıl içinde ödeyeyim dedim satıcı yanaşmadı. bu bahsettiğim yer de 1 yıldan beri aynı fiyattan ilanda duruyor. en az bir bu kadar daha ilanda durmaya devam eder. işte bu yüzden okullarda finansal okuryazarlık zorunlu olmalı.
  • evet maalesef patlamıştır.
  • yıllardır patladı diyoruz evet elimizde patladı. daire maliyetleri belli ayrıca bu kadar talep varken fiyatların düşmesi mucize. alım gücü yerlerde ne yeri mağmada konuşacaksak bunu konuşalım.

yanlış anlaşılmasın müteahhit değilim.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap