şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
4851 entry daha
  • çok sevilen bir konu. evet kardeşim 100 m2 ortalama 2+1 evin maliyeti 150 bin. ama 500 bine satılacak lokasyonda arsa yüzdesi türkiye’de yüzde 1 bile değildir. afedersin nerde öyle arsa?

yani pahalı evlerin pahalı olmasının ana sebebi arsasının yeridir. veya m2 büyüklüğüdür. veya site olanaklarıdır. veya yapım kalitesidir. standart kalitede 1500 tl/m2 inşaat maliyeti ile hala emlak balonu muhabbeti yapmayın. arsa balonu muhabbeti yapın.
  • balon kısmı elbette var. iyi araştırırsanız görebilirsiniz.

anadolu'da standart bir şehre gidin mesela niğde, aksaray, kırşehir... oradaki evler bile +200.000 tl. yer yer 400.000 tl olanı bile var.

bu şehirlerin ne gibi özelliği var?

bakın ev yapmak bu kadar zor iş değil. gidin tarla alın. arsa değil tarla ikisi farklı. tarla'da belli standartlar dahilinde ev yapabilir elektrik su bağlatabilirsiniz. 200.000-400.000'e gayet güzel bir eviniz ve bağ-bahçeniz olur. aptal saptal apartmanlarda abuk subuk insanlarla beraber yaşamazsınız. bahçenizde kedi-köpeğiniz tavuğunuz olur.

bunları insanlar akıl edemediği için fiyatlar yüksek.

ama evin konumu, m2'si, kullanılan malzeme vb şeyler önemli.

bu arada site denilen şey çok komik ve aptalca. site aidatı ödüyorsun sonra kadar. komün bir yaşam var aslında.

bizim ihtiyacımız olan şey müstakil ve bahçesi olan evler.
  • "konut satışları bir önceki yılın nisan ayına göre yüzde 64,4 oranında azaldı. nisan ayında 6.113 konut satıldı."
    kaynak
    (bkz: bu daha başlangıç)
  • aslında beklenen oldu batan battı kaçan kaçtı bir süre daha böyle devam eder. son 2-3 senedir yüksek reel enflasyona yüksek inşaat ve arsa maliyetine rağmen emlak fiyatlarında ciddi oynama olmadı. konu dışı birkaç muhitte veya kredi indiriminde oynamalar olabilir onlar geneli bağlamaz. balon patlamadı ama gerginliği azaldı diyebiliriz. bundan sonra toparlar mı onu zaman gösterecek insanlar günlük gıda, fatura, kiradan arttırmaya başladığı zaman ancak emlağa yönelir.
  • 3 tane evi olanlar daha rahat alışveriş yapsınlar diye artmalıymış. 80 milyonda 79 milyonun 3 tane evi olduğu için nprmal bir durum.
  • o değil de bu göztepe, erenköy,feneryolu civarında 4 katlı bahçeli, ağaçlar içindeki binaları eski diye yıkıp yerine 11 katlı balkonsuz, başka yerden taşıma ile getirilmiş 3-5 ağaçlı bahçesi olan ,manzarasız abuk binalardaki 2+1 dairelere kim 1.175.000 veriyor?

1.175.000 2+1
    orası eskiden güzeldi, şimdi sağında solunda karşında 13 katlı binalar varken 5. katta balkonsuz bir dairede oturup 1.175.000 oraya verip ben göztepe'de oturuyorum demek neyin nesidir ? neyi görüyorsun oradan ? her yer bina işte. seninki gibi bina. dur o yanındaki 5 katlı da yıkılıp seninki gibi 11 katlı diksin o zaman görürüm.

bu balkonsuz, manzarasız aptal evleri o semtlerde bile alan insanlar var ise bu balon malon patlamaz kardeşim, bu millet bulur eder parayı betona gömer.hem de en kötüsüne.

edit: biz fikirtepe 'de doğduk sanki göztepe , erenköy nedir bilmiyoruz. burada kalkıp o semtin insanı öyledir böyledir diye anlatmak neyin nesi ?
    ben diyorum semtin dokusu bozuluyor adam bize doğduğumuz muhitin insanını anlatmış.
  • fiyatların kesinlikle çok yüksek olmasına katılmakla birlikte, bir üstteki arkadaşın, "eskiden erenkoy - göztepe hattında, az katlı ve balkonlu evler vardı; şimdi balkonsuz eve para verip, neyin göztepe'sinde oturmaktan bahsedilecek" gibisinden bir yaklaşımı olmuş.

az katlı ve yatay mimarinin kalitesi tartışılmaz tabii ki ama emlak fiyatının öncelikli belirleyicisi konumdur, muhittir.

şenesenevler - göztepe hattı, kapının önüne ayakkabı bırakmamak, camdan dışarıya çöp atmamak, balkondan çarşaf sallandırmamak demektir. tanımadığın bir insanla binada karşılaşınca, selamlaşabilmektir. tuttuğun kapıdan giren kişinin, teşekkür etmesidir.

bir kadının, akşam dışarıya çıktığında, tedirgin olmadan yürüyebilmesidir. pazar günleri, sokaklarında saatlerce süren, davullu zurnalı düğün yapılmaması demektir. hemen hemen sabaha kadar toplu taşımanın olması demektir. sahil ve bağdat caddesi demektir. çocuğun varsa, gerekirse her sabah on beş kilometre yol yapmayı göze alıp, o bölgede bir tanıdığının adresine ikametini aldırarak, çocuğunu o muhitte okutmak istemektir.

bu piyasada bir milyonluk dairenin, sekiz yüz bin liralık kısmını, yukarıda saymış olduğum detaylar olarak kabul ediyorum. sonuç olarak, daire fiyatlarının, hemen hemen, yarı yarıya düşmesi gerektiğini düşünmekle birlikte, ümraniye'deki, sancaktepe'deki, yedi yüz bin liralık site dairelerini göz önünde bulundurarak, bu tip değerlendirmeleri yapmak daha doğru olacaktır.
  • olmadığı iddia edilen balon.

neymiş arsa pahalıymış. aynı yerde 2 katlı bina 1 milyon tl. aynı bina yıkılınca üzerine yapılan 20 katlı binadaki 60m2 1+1 daire 1,5 milyon tl.

ama pahalı olan arsa.

yersen.

"bizim gibi kafanı sokacak bir evin olsun" mantalitesiyle aç kalır evimi alırım diyip 20 senesini ipotek eden ülkelerde biraz geç patlar.

yatırım için 1/120 kira çarpanı üzeri her şey pahalıdır. geçiniz. oturum için sizin keyfinizdir bir şey diyemem.
  • (bkz: #107011604) arkadaş burada güzel güzel anlatmış. emlak balonu tanımı aslında kendisi bir balondur diye.
  • kredi oranları çok düştü ama alım satım her yerde çok az hem covid 19 nedeniyle insanların evden çıkmamaları, ekonominin durması, ekonomik kriz beklentisi, doların hızlı yükselişi gibi faktörler nedeniyle bir miktar durgunluk yaşandı. ben klasik bir anadolu şehrinde yaşıyor ve piyasayı sahibinden üzerinden takip ediyorum geçmiş 2 ay boyunca hafta da bir ev alınacak seviyede siteye düşüyor ve bir hafta da satılıyor ama yüksek fiyatlı giriş katı metrekaresi çok düşük olma gibi olumsuz nedenli evler satılmadı öylece duruyor. ama balon falan patlamadı evler satılmadıkça fiyatlar halen artıyor 380 000 tl ile açılış yapılan bir daire 400 000 tl ile yoluna devam ediyor her ay 10 000 tl zam aldı çoğu ev.
32 entry daha