şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • emlak piyasası muhtemelen en ucuz günlerini yaşıyor. çok fazla konut stoğu ve bu ortama göre sudan ucuz kredi imkanı var.

  durumu müsait olan için en iyi yatırım türk lirası cinsinden borçlanarak yapılan yatırımdır.
 • patlamak üzere olan balon.

  emlak sektöründe talep eden kesimin niteliği en önemli şeydir. bu kesimin davranışları incelenmeden sadece fiyatlar üzerinden yapılan analizler hatalı sonuçlara ulaştırır.

  dar gelirlinin ev alma şansı çok düşüktür. düşük ücretlerle çalıştıklarından ve işlerini kaybetme ihtimalleri her zaman mevcut olduğundan kredi kullanamazlar. daha doğrusu bankacılık sistemi bu şansı vermez. bu kesim hiçbir zaman emlak denkleminin bir parçası değil ne yazık ki. bu grubu eliyoruz.

  üst gelir grubunun imkanı vardır ama talebi düşüktür. hali hazırda çoğunun konutu vardır. zaten az olan talepleri de lüks konutlara yöneliktir. genel toplamda piyasaya etkileri yatırım amaçlıdır. bu grubu da geçiyoruz.

  neredeyse gelişmekte olan tüm ülkelerde konut talebini orta-üst sınıf belirler. bu kesim ülke standartlarına göre daha yüksek ücretlere çalışır. işleri görece daha güvenlidir. bir ülkede tüketim alışkanlıklarını belirleyen kesim de kendileridir ve inşaat sektörü de bundan farklı değildir. neredeyse bütün arz orta sınıf için gerçekleştirilir.

  emlak balonunu oluşturan da bu kesimin talebiyle birlikte beklentileridir. beklentiler kavramı günümüz dünyasında çok önemli bir yere sahip. eğer toplum fiyatların düşeceği beklentisi içindeyse o fiyat mutlaka bir yerde düşer. çünkü bu beklenti içerisindeyken satın alma işlemini gerçekleştirmez. genelde beklentilerle paralel bir düşüş sonrası talep artışa geçer fakat istisnaları da vardır. bazen sektörel durgunluk seneler sürebilir.

  bu durumun tersi de geçerlidir. zaten türkiye’nin son yıllarda yaşadığı da buydu. talep vardı ama bu talep arzdan ziyade fiyatların artacağı beklentisi nedeniyle gerçekleşen bir durumdu. talebi ortaya çıkan beklentilerdi ve insanlar eğer konut almayı geciktirirlerse yükselen fiyatlardan ötürü hiçbir zaman konut alamayacaklarını düşündükleri için uygun buldukları konutları almaya çalışıyordu. diğer taraftan al-sat olayı da geçerli tabii. konutu satın alıp dört beş ay sonra yüzde 30 karla satılabiliyor. çünkü talep hep canlı. bu sebeple arz ve talep birbirlerini besleyip durdu. sonuç olarak balon şiştikçe şişti.

  işin özü eğer orta sınıf çökerse emlak balonu patlar. şu an olan da bu. senelerdir süren bir ekonomik kriz var. enflasyon arttı, alım gücü düştü. maaşlar her geçen gün eriyor. bununla birlikte kimsenin işi garanti değil. insanlar beş ay sonrasını göremiyorlar ki on senelik kredi çeksinler. bununla birlikte konut fiyatlarında düşüşü bekleyen de artık onlar. çoğunluğu zaten ekonomik olarak çöktü ama alabilecek durumda olan da artık almıyor; bekliyor. çünkü mevcut ekonomik tabloyu ve piyasayı inceleyen birisinin yapacağı ilk çıkarım bu fiyatların düşeceğidir.

  bu sebeplerle sektör daraldığı için şu virüs günleri tedbirleri paketinde bile konut peşinatları ile ilgili düzenleme açıklandı. bu fiyatlar düşecek, inşaat sektörü zamanı geldiğinde kendisini resetler; doğası gereği bu olmak zorunda.

  edit: tamam haklısınız, balon patlamayacak. sonsuza kadar gider böyle. inşaat sektörü iki senedir daralıyor. konut satışları da azalmış durumda. o yüzden bu konut üreticileri ekonomi kanallarında, gazetelerde “fiyatlar şu an çok uygun, ev almanın tam sırası” diye yırtına yırtına konuşuyorlar zaten. amaçları fiyatların yükseleceği beklentisini yayarak talep yaratmak. klasik satış numarasıdır bu. dikkat edilirse bu başlıkta da var bunlardan. fiyatlar sürekli artıyormuş, balon patlamazmış, ev alınsınmış. neyse, sizin tercihiniz sizin talebiniz.
 • karşımdaki daire 2 sene önce 800bin tlye satılığa koydu. şu an 960bin tl ve hala satılık.
 • eylül ayında izmir'de bir ev sattım. 6 ayda zor sattım hemde. evet borsada işler çok iyi gitti ve şu anda aynı evden borçsuz harçsız 3 tane alabilecek konuma geldik.

  ama alır mıyım ev? hayatta almam. bu virüs olayı bitince bence çoğu kişi ev almayı falan bırakıp daha çok "günlük zevklere" yönelecek bence.

  yazlık fiyatlatında patlama olabilir ama.
 • emlakçıların ekşisözlük hesabı açtığını gösteren balon. zekasızlar çıkıp ''300bin tlye başka ülkede ev alabilir misiniz?'' demiş,alamayız tabii aptal herif,senin paran zimbabwe doları ayarına gelmiş,tl ile euro-dolar kullanılan ülkeden ne alıyorsun?ver bakalım 300 bin euro (bkz: birim para) orada nerelerde yaşıyorsun.

  buradaki kerizleri dinlemeyin,zaman çok kötü,anamız babamız gibi hem ev alıp hem de aile geçindirme şansımız neredeyse hiç yok.özellikle 25-35 yaş aralığındakilere kendinizi kredi borcu ile birilerine mahkum etmeyin derim.işten ayrılmak istersin karşına dikilir,mobbinge uğrarsın iş değiştireyim dersin karşına dikilir,maddi anlamda alacağınız en ufak riskte dahi karşınıza çıkar.
 • ülke balon olmuş emlağı kim sike.
 • emlak balonu patlar diye akıl verenlerin kişisel ekonomik durumuna bakın ona göre karar verin %90'ı borçlu parasız kişiler.
 • eli yuzu duzgun 3+1 evler 500 binden basliyor
  site icinde ise 750 binden basliyor.

  bu eksicilerde gelmis balon patladi diyor, amk ne patlamasi kari koca toplam 10 bin maas alsa ikisi de memur gibi isi garanti degilse ev mev alamaz gibime geliyor. cok riskli.
 • tl ocak ayından beri dolar karşısında %20 değer kaybetti. yani eviniz ocaktan beri tl cinsinden %10 değer kazandıysa siz %10 kar etmiş olmuyorsunuz, %10 zarar etmiş oluyorsunuz. kaynakların bittiği ve bankalara silah zoruyla kredi verdirilerek çarkların döndürülmeye çalışıldığı ortamda herhangi bir şeyin fiyatının tl cinsinden düşeceğini beklemek işini bilmemektir. son 5 yılda dolar üçe katladı, bu süreçte konutlar %30-40 değer kaybetti, kaybetmeye de devam edecek.
 • pat!