şükela:  tümü | bugün
  • az gelişmiş ülkelerde, ekonominin iyiye mi yoksa kötüye mi gittiğinin göstergesi olarak kabul edilen piyasa. ekonomi iyiye giderken ev fiyatları yükselir, kötüye giderken düşer. gelişmiş ülkelerde borsa spekülatif olmadığı için bundan daha iyi sonuç verir.
  • faizler du$tugunde hareketlenme gosterebilen piyasa.
  • emlak alıcılarıyla satıcılarının bir araya geldiği ortam. türkiye' de dinamikleri tamamen tesdüflerden oluşur ve isteyen istediği fiyatı şeyinin keyfine belirler.
  • devletin bazı düzenlemelere gitmesi gereken. 50bin liraya mal edilen evi 350bin liraya nasıl satarsın? o parayı verende de kabahat var. özellikle istanbul'da inanılmaz uçtu emlak piyasası. ulan satıyorlar da, ben fakirim galiba. ama yine de buna bir düzenleme gerekiyor, belli bir orandan üstü kar etmesinler de ev sahibi olabilelim. çok uzun vadeli banka kredisi ile değil böyle düzenlemelerle ev sahibi yapabilirsiniz halkı.

imza: ekonomiden anlamayan sade bir vatandaş.
  • son zamanlar, özellikle istanbul'da balon gibi şişen piyasa. ümraniye'de 1+1 ev 600.000 tl olur mu amk, neyin kafası bu? ayda 3.000 tl kazanan adam her ay hiç harcamadan kenara para koysa 16 yıl sonra ümraniye'den 1+1 ev alabiliyor.

yakında patlar ama o balon, çoka kalmaz.
  • bok var istanbul' da 1+1 daireye 600.000 tl veriliyor.
    o parayla git anadoluda 100-150.000 tl civarında 3+1 daire al + işyeri aç + araba al + bir miktar yatırım /tasarruf yap gül gibi geçin.
  • istanbulda 1+1 studyo dairenin fiyatının 80 bin usd olduğu piyasadır. kira getirisi de 1000 tl dir.
  • erenköy civarında 70 metre karelik kıç kadar eve 900.000 lira istendiği, 1 liraya mal edilen evin 10 liraya vatandaşa sokulmaya çalışıldığı piyasadır. sonra vay efendim ev satılmıyor. para sıçsam gene de almam.

deli mi sikti lan?
    alın götünüze sokun evinizi.
  • özentilikten beyni yanmış küçük burjuvalara tavsiyem modern yaşam, fitness cart curtu, maslaq omnipotent tower (böyle bir şey yok googleda aratmayın ben uydurdum) tarzı yerlere 18 saat çalışma karşılığı aldıkları %100 pamuklu donlarını vermek yerine, şehrin nispeten merkezinde sayılabilecek yerlerde apartman dairelerini takip etmeleridir. onlar da ucuz değil ama ilk söylediklerim kesinlikle adam öpmeye yöneliktir.
  • bütün piyasalarda olduğu üzere arz ve talep üzerine işlemektedir. eğer o semtte o kalite de çok ev varsa rakipleriniz çoktur. ama popüler bir semt ve şehir merkezindeyse hemen alıcısının bulunduğu bir piyasadır.