şükela:  tümü | bugün
  • ülke gerçekten akıl almaz oldu. ben cnntürk izlerim, fox izlerim. halk tv izlerdim ama faşizan yönelişler gördüğüm için artık izlemiyorum. yandaş kanallarla zaten işim olmaz. geçenlerde bir yerde kapalıçarşı'nın halini haber olarak izledim. sanırım fox'taydı. fox bir kaç kere inci kazığı yedikten sonra ekşi gündemine hassasiyet gösteriyor. mesela bu akşam zonguldak'taki kız öğrenci yurdunu da haberleştirdi.

ne uzun bir giriş olduğunun farkındayım. ama diyeceğim şu. bu izlediğim kanallarda gayrimenkul sektörünün geleceğini fosforlayan bir yaklaşımla karşılaşmadım. buradan da fatih portakal'a bir eleştiri yapayım. eminim gündeme taşınırsa dikkate alacaktır. programında en azından gündem saydığı bir konuda bir otorite davet etmeyi akıl etmeli ve onun fikirlerini sunmasına da aracılık etmeli. bu programını da zenginleştirecektir.

hala girişle uğraşıyorum. bu gece tv2'de bir programa rastladım. armağan çağlayan sunuyor. "hepsi bugün oldu" bir aktüalite, magazin programı formatlı bir şey.

programa bir bölümde bir emlak/gayrimenkul danışmanı katıldı. ve yukarıda girişte sıralayageldiğim kanalların tümünün ötesinde bir habercilik ve ekonomi müneccimlik programı oluştu.

hadi özetleyeyim.

4-5 ay içinde emlak fiyatları ve kiraları %30 dan fazla gerileyecektir. hali hazırda eski kiracı olmak kazanım olmaktan çıkıp dezavantaja dönmüştür. çıkan kiracının yerine aynı fiyatla kiracı bulmak mümkün değildir.

armağan çağlayan bu durumu. müthiş anlayışıyla demek ki mutlu bir haberle bitiriyoruz. kiralar ucuzluyor dedi. adamcağız "bir de mal sahipleri açısından bakarsanız" dedi. armağan "canım onlarda biraz az kazansınlar" şeklinde tamamladı. adam "kirada durun bu dönem ev almayın, 4-5 ay sonra pişman olursunuz" dedi.

bakın işi alım satım olan bir adam 4-5 ay kıpırdamayın diyorsa... yandı gülüm keten helva...

şimdi girişe bir gönderme yapalım. bu girişte yazdığımız kanallar öyle veya böyle siyasete tutunarak aslında bizi aldatmıyorlar mı? önümüzü göremeyelim istemiyorlar mı?
  • temel problem alıcı gelirinin konut fiyatları kadar hızlı artmaması ve bundan sonra da asla artmayacak olmasıdır. orta gelir tuzağına boğazına kadar batmış, neredeyse herşeyin ithal edildiği, montaj sanayisi ile bir şeyler yapmaya çalışan bir ülkede, gelirin büyük sıçramalar yapamayacağını varsayarsak, artan konut fiyatları bir yerde zirvesine ulaşıp orada bir süre asılı kalıp, ardından artan bir hızla başaşağı gidecektir. kriz son alıcıya patlayacaktır, kerizler olmazsa sülünler nasıl yaşasın?

muhtemelen 2017-2019 arası durgun geçecek, 2019 yada sonrasında düşüş başlayacaktır. tersi olursa fazla ortada dolaşmayın, zira filler sevişirken çimenler ezilir. bu entry'de yer alan tespitler birer yatırım tavsiyesi değildir, la zeten ankaralıdan yatırım tavsiyesi alınır mı ya kayseriliye ya trabzonluya soracan bu işleri.

çember daralıyor, önden gelen 7 şişman inek ve onları yemek için takip eden 7 zayıf inek görüyorum!
    (bkz: 7 şişman inek 7 zayıf inek)
  • bize ne emlaktan gayrimenkulden anahaber izleyen adam emlak reklamı görmek için mi izliyor dedirten olay.
  • (bkz: beyoğlu esnafının iflasın eşiğine gelmesi)

(bkz: kapalıçarşı'da 600 dükkanın kapanması)

(bkz: bağdat caddesi'nde boş dükkan sayısındaki artış)

(bkz: ağustos'ta kredi kartı harcaması rekoru kırılması)

(bkz: 2016 ekonomik krizi)

(bkz: 4 ekim 2016 dolar kuru)

bu başlıkların tamamı yazdıklarımla ilintilidir.

eğer sıkılırsanız şu aşağıdaki başlığı eğlence arası olarak tavsiye ederim.

(bkz: fakir fukara babası cem boyner abime açık mektup)