şükela:  tümü | bugün
 • taşınmaz malların üzerinden her yıl alınan vergi. ing. "property tax". 1970 yılına kadar ülkemizde bina ve arazi vergisi adları altında bina ve arazilerden ayrı ayrı vergi alınıyordu. 1970'de bu uygulama kaldırılmış ve yerine emlak vergisi konmuştur. matrah, mükellef tarafından bildirilen* taşınmaz mal değeridir.
 • monopoly ve borsa türevi oyunlarda en can sıkıcı kutucuklardan biridir. daha oyunun başında küt diye binlerce liranızın gittiğine mi yanasınız, diğer oyuncuların çeşitli uzuvlarıyla gülüşlerine mi patlayasınız karar veremezsiniz.
 • 2005 yilinda emlak vergisi odeyecek olanlar, 2004'de odedikleri vergi tutarinin %5,6 oraninda fazlasini odeyeceklerdir.
 • gecici konut muafiyeti ile, insaati yeni biten bir binanin, emlak vergisi, insaatin bitis yilindan itibaren 5 yil boyunca emlak vergisi degerininin 1/4unden muaftir. emlak vergisi degeri, her sene bir onceki seninin degeriinin yeniden degerleme orani*nin yarisi yani %5,6 kadar arttirilmasi ile bulunur.

  konutlarin emlak vergisi hesaplanirken* once:

  1) bina birim maliyeti x bina yuzolcumu = binanin toplam insaat maliyeti bulunur.
  2) kalorifer icin bu degerin %8i, asansor icin %6si buluinur, ve insaat maliyetine eklenir.
  3)daha onceden belirlenmis olan asinma payi* indirimi hesaplanir ve degerden dusulur.
  4) binanin arsa payi x arsa birim degeri = binanin arsa degeri bulunur,
  5) binanin degeri* ile arsa degeri toplanir, ve boylece vergi degerine ulasilir.

  emlak vergisi orani buyuksehirlerde konutlar icin 0.2%* diger binalar icin 0.4%*tur. buyuksehir olmayan yerlerde bunun yarisidir.

  eklentiler, sonradan meydana gelen noksanliklar nedeniyle eger vergi degeri degisirse, bu degisim o butce yili icinde ya da son 3 ayda meydana gelmisse, izleyen 3 ay icinde bildirilmelidir.

  emlak vergisi zamanasimi , gayrimenkulun bildirim disi oldugunun idarece ogrenilmesinden itibaren 5 yildir

  satin alinan bir gayrimenkulun emlak vergisi alindigi sene satici tarafindan, izleyen yil alici tarafindan odenir.

  payli mulkiyette herkes hissesi oraninda emlak vergisi mukellefidir. herkes ayri ayri beyanname verip, odeme yapar.

  tamamlanmamis insaatlar icin sadece arsa vergisi odenir.

  gecekondular da emlak vergisine tabidir. (200 metrekareden kucuk bir konuta sahip olan ve gelir sahibi olmayanlar haric)

  serbest bolge icindeki binalar emlak vergisine tabi degildir.

  devlete ait alanlar emlak vergisinden tamamiyle muaf, orman olmasi icin agaclandirma calsimasi baslatilan yerler 50 yil, baglar, bahceler ise 2 - 15 yil ile kismen muaftir.

  emlak vergisi her sene ilki mart - misan - mayis doneminde, ikincisi de kasimda olmak uzere 2 eskit taksitte odenir.

  sifir oranli emlak vergisi : tr sinirlari icinde 200 metrekareyi gecmeyen, tek konuta sahip, ve geliri olmayan ya da sadece sosyal kurumlardan* aylik alanlar, gaziler, sehit dul ve yetimleri , bunu alacaklari ucretsiz bunu bildirdikleri takdirde, emlak vergisi odemezler.

  belediyeler tarafindan ayrica tasinmaz kultur varliklari katki payi adi altinda emlak vergisinin %10'u kadar bir meblag da ayrica tahakkuk edilir ve emlak vergisi ile birlikte tahsil edilir.
 • bir sokak ve bir caddenin birlestigi kösede bulunan bir binada oturuyorsaniz, binanin girisi caddeden ise daha fazla, yok eger bina girisi sokaktansa daha az emlak vergisi ödersiniz.
 • yeni kanun ile büyükşehirler için binde 3 olan konut vergisi binde 4 e , iş yeri için binde 4 olan binde 6 ya çıkıyor.

  bahsedilen binde oran belediye tarafından gayrımulk için hesaplanan satış bedelidir.

  türkçesi: yeniden değerleme oranı ile birlikte %60 - %110 arası fazla emlak vergisi ödenecek!
 • verginin 2005/2 nci taksidi 30 kasım 2005 tarihine kadar ödenmelidir.(uzatmazlarsa)
 • yerel yönetimler belirliyormuş bu vergiyi, danışıklı dövüş yani.

  geçen sene 800 tl ödediğimiz tarlamıza bu sene 4.300 tl vermek zorunda kaldık. akp hükümeti'nin mottosuydu "yerliden al, bir güzel yabancıya sat" ama küçükkuyu yönetimi chp'li. demek ki mesele görüş değil, mevkiymiş yeğen...
 • milleti, kendi malına mülküne söver duruma getirtmiş olan vergi. zam oranları belediyelerin eline bırakıldığından % 1000'e kadar bindirilebiliniyor. elde 550 tl ile emlak vergisi ödemeye gidildiğinde 1200 tl lafını duyunca gelde sövme buna ön ayak olanlara diyorum.

  bu milleti; devlet ayrı, özel kurumlar apayrı belliyor. akp'e oy vermenin neye tekabül ettiği hala anlaşılmadıysa yazıklar olsun!
 • toplu konutlarda, yani özel olanlar tabi* bitmemiş ev için belirli bir kısmı alıcıdan temin edilen vergi.