• ho$geldiniz : cok kotu sikecem ayak ustunde.
  • kent manzaralı daracık sokakta karşıdaki apartmandan başka bir yeri görmüyor demektir. beşiktaş çevresinde deniz manzaralı ise dikkatle bakılırsa karşıdaki apartmanın yanında ufacık bir mavilik görme ihtimaliniz var demektir.
  • abi tam size göre:yalanın daniskasının ipucu hali."sobalı istemiyorum kardeşim" diye başta çığırsan da verilen özelliklerdeki sobalı ibaresinde bulunan odunları adamın/kadının kafasına indirmekte hiç tereddüt edilmemeli.
  • -request- "bu ev çok nemli, her taraf küf, pas...nefes alamıyoruz, nefesss!"
    kiralar yükseldi; oturun oturduğunuz yerde! (günün kiraları betimlenir iken; 2x[kalınmakta olan eve verilen kira] kullanılır)
  • talebeysen, 3 sap ev arıyorsan..

"ne güzel ya böyle gençler geliyorlar, bayılıyorum bu gençlere yaaa...."

meeali: elimde bi ahır var, bodrum katı..aha da kakaladım bunlara..
  • bu daire deniz de aliyor : mendil kadar bir yerden deniz gorunuyor fena oturtacagim size
    (bkz: deniz almak)
  • kapora: gitme baska emlakciya, yatarim ustune aheste aheste
    super luks: evin musluklari filan var, inanmassiniz klozeti bile var banyosunun
    kombili: essek gibi depozito isterim.
    bekara olur: evde fareler ile hamam bocekleri tek kale mac yapiyor
    aileye: duvarina civi caksaniz, evsahibi ebenizi beller
    doktora: kiranizini her ayin birinde yatirmanizi istiyorlar yani, yatiramassaniz yarin bigun maasiniza haciz koyabilmekte istiyorlar, paragozler feci, veya evsahibi 70 yasinda ve kalp hastasi, hemde ustkatta oturuyor
    cumaya gittim gelicem: vaaza kalmiyorum bi sigara icin kapida, ordayim hemen.
  • güney illerimizde satlık yazıyorlar boş dairelere, binalara falan. satlık diye okunup, satlık diye söyleniyor.
  • (bkz: lebiderya)
  • abi bu evin müşteri çok istersen kapora bırak: uzun zamandır senin gibi kerizini görmedim. hazır seni bulmuşken kakalayayım bu evi.

masrafsız ev: parkeler tamamen değişecek, en az iki kat boya,bütün kapı kolları ve prizler değişecek.

ev sahibi hiç kafanı şişirmez: ev sahibi uzakta oturuyo ama arada sırada çat kapı evine girer. şişirmez diyorum gelir senin evi boşaltmanı ister bunu da belirteyim.

istediğin kadar oturabilirsin: ev sahibi ayda bir zam yapar. ama sen kerizsen bu zamları da harfiyen uygularsan almanyadan oğlu(!) gelene kadar oturabilirsin.

deniz manzaralı: pencereden kafanı uzatacan azcık aşağı sarkacan, biraz da sol yap ahanda deniz ama dikkat et aşağı düşmeyecen
hesabın var mı? giriş yap