• cazip daire: hiçbir özelliği yok, üstelik masrafı çok, manzarası yok, bu yüzden fiyatını nisbeten ucuz tuttuk. iteleyecek yer arıyorum.
  • emlak ofisinden emlak ofisine semtten semte değişiklik gösteren jargon.

genelde çoğunda ortak olan 2 tanımlama vardır...

yüksek giriş: bildiğin normal giriş katı. 800-1000tl civarı başlar kiraları!

alçak giriş: eski kapıcı dairesi... küflü duvarları olan, dairenin içinden bakıldığında tavanına yakın, apartmana dışarıdan bakıldığında kaldırım seviyesinde kalan ince enlemesine dikdörtgen şeklinde küçük bir camı bulunan, bodrum katı. bunlara utanmadan 800tl civarında kira isterler bir de!

ah bir de aklıma gelmişken! müstakil ev: eski içi harabe gece kondu. ya da müştemilat ya da odunluk! ama mutlaka duvarları çatlak içi harabe halde ve pislik içinde olacak. fakat kaçmaz fırsat şeklinde kiralanmaya çalışılacak 600tl civarı başlar kiraları...
  • kot farkından dolayı: önden çatı katı diye kakalamaya çalıştığım bu daire arkadan -2. kat ediyor. müteahhit laz.
  • 3 oda diye gösterilen evin 2+1 çıkması üzerine "siz salonu odadan saymıyor musunuz?"un dahil olduğu jargondur.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)
  • merkezi lokasyon olarak tanımlanan ve adresinde göztepe yazan yerin fikirtepe'de çıkmasını sağlayabilen jargondur.
  • emlakçı jargonundaki "bu ev en fazla 20 yıllıktır"ın karşılığı "bu ev en azından bir 40 yıllıktır"dır.
  • sahalarımızda görmek istediğimiz jargondan bir kuple:

--- spoiler ---

benimle iletişime geçtiğinizde; ilgilendiğiniz gayrimenkuller le ilgili az önce kiralandı - satıldı, daire sahibi kiraya vermiş - satmış gibi kelimeleri asla duymayacağınızı garanti ederim.
    portföylerimin tamamı yetki sözleşmelidir. asla karşılığı olmayan portföyler hizmetimde yer almaz. bu da sizlere daha sağlıklı bilgi ve hizmet olarak geri döner.
    ilanlarımda yer alan bütün fotoğraflar bizzat kiralanan yada satılan gayrimenkul’e aittir.
    hızlı bir şekilde kiraladığım – sattığım gayrimenkullerin ilanlarını aynı hızda yayından kaldırırım.

--- spoiler ---

kaynak

.
  • cok soru ustune emlakcı sinirlenince: "bende daire yok abem tamam mı bende daire yok hadi abem"

sanki amına koyim sen kaldın son emlakçı.

(bkz: the last real estater)
  • merhaba, biz bu civarda 3+1 daire bakıyoduk dediğiniz zaman

kaç paran var senin? diye sormamalıdır.
  • kullandığı klişe dildir.

mesleği öğrenme:
    -iyi günler. biz ev bakıyorduk.
    +ev hiç yok ya.
    -e peki.
    (tam çıkarken dükkandan)
    +öğrenci misiniz?
    -hayır. doktoruz.
    +hocam durun ya bir ev vardı.

-----@@-------
    tanıdık emlakçıya yönlendirme:
    -merhaba, kolay gelsin. ev bakıyorduk.
    +nasıl?
    -3+1 ve merkezi yerde olursa iyi olur.
    +bir dakika bizde yok ama tanıdık emlakçıya soralım.

-----@@-------
    ben bunlardan fazlasını koparırım düşüncesi:
    -merhaba
    +buyrun
    -bu civarlarda ev bakıyoruz.
    +ne kadar verebilirsiniz? meslek?
    -800-900tl. hekimim.
    +elimde bir daire var çok güzel ama hocam 1100 tl.
hesabın var mı? giriş yap