şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çıkması beklenen emlakçı yasasına göre şu şekilde sıralanan özelliklerdir:

  emlakçı yasası; tbmm’de bulunan ‘lisanslı emlak komisyonculuğu ve lisanslı emlak müşavirliği’ yasa tasarısının yasalaşmasıdır. emlakçı yasası; bir sınav sistemi ile devreye girecek olup, bu sınava ise emlak müşaviri ya da brokerı olmak isteyenlerin yüz kızartıcı herhangi bir olay içinde yer almama şartı aranıyor. emlakçı yasası şartları arasında ise 4 yıllık fakülte mezunu olması bulunuyor. emlak komisyoncusu/emlak danışmanı olabilmek için ise lise mezunu olmak şartı getiriliyor.

  hazırlanan emlakçı yasası’nda bazı tanımlamalar şu şekilde yapılıyor:
  emlak müşaviri, işyeri açan emlak müşavirlerinin yanında çalışabilmek için de emlak komisyoncusu unvanını alacaklar. emlak müşaviri uygulamada emlak brokerı emlak komisyoncusu da emlakçı olarak kullanılıyor. emlak brokerı bir yapıda bağımsız olarak bir şirket kurabilir yürütebilir kişi niteliğindedir. emlak danışmanı, brokerın altında belli bir yüzde ile çalışan komisyoncu niteliğindedir.

  emlakçı yasası’na göre; bir sicil kaydı oluşturulacak ve gelen şikayetlere göre de sicil kaydı iptal edilerek emlak işi yapması engellenebilecek. buna göre emlak müşaviri olanlar yanlarında bir avukat bulundurmak zorunda kalacak. emlak yasası’nda yer alan başka bir konu ise emlak müşaviri komisyoncularının görevleridir. buna göre; emlak müşavirleri ve komisyoncuları yasa tasarısına göre; alım-satım ve kiralama konusunda faaliyette bulunacak, bu faaliyetlerle ilgili özel ve resmi kurumlarda işlemleri takip edebilecek ve aracılık hizmeti vereceklerdir. emlak müşavirleri ise gayrimenkul hizmetine yönelik inceleme, araştırma ve raporlama hizmeti de verebilecekler ve bilirkişi hizmeti yapabileceklerdir. komisyoncular bu işleri yapamayacaktır.

  en az 200.000 tl. sermayeli anonim şirket kuracak olan emlak müşavirleri, emlakçı yasası kapsamında tapunun onayından geçmek üzere alım-satım ve her türlü ayni şahsi hak devri bu şirketler vasıtası ile gerçekleştirilebilecektir. şirketin zorunlu olarak çalıştırmak zorunda olduğu sözleşmeli veya kadrolu avukatta bu resmi senet veya belgenin altına imza atacaktır.
 • 1- istanbul'un en iyi üniversitelerinden birinin eğitimin fakültesinden mezun olmak.

  2- matematik çözemediğin için devlet tarafından iyi bir tarih öğretmeni olmadığına kanaat getirilmesi.

  3- atanamamak.

  4- 6 yıl bir dershane'de 800-1400 tl arası bir maaşla çalışmak.(istanbul gibi bir şehir'de)

  5- sabırlı olmak.

  6- bir araya gelseler asla anlaşamayacak iki insanın her türlü nazına kaprisine katlanıp birinin söylediğini diğerine iletmeyerek bu süreçteki bütün negatif durumları absorbe ederek satışı bitirmek.

  7-ekşi sözlükteki bazı terbiyesizlerin küfür ve hakaretlerine tahammül edebilecek olgunlukta olmak.

  bir evi kiralayana kadar o eve en az 20 müşteri geliyor satana kadar da belki 50 kez farklı zamanlarda farklı insanlara gösteriyoruz. bu ciddi bir zaman ve mesai gerektirir. 2 müşteri geldikten sonra her seferinde işini gücünü bırakıp ev göstermekten bıkan ev sahipleri evlerini bize getiriyorlar.

  götünü kaldırıp mahalle mahalle ev aramaktan aciz insanlar da bir kaç denemeden sonra bıkıp emlakçı'ya koşuyor ben şu paraya şöyle şöyle özelliklerde bir daire arıyorum diye. aslında 100 lira'ya 200 liralık ev arıyorlar ve emlakçı'dan mucize yaratmasını bekliyorlar.

  sonuçta kimseden evini zorla almıyoruz ya da kimseye zorla ev satmıyoruz. herkes emlakçı'ya gelirken ona komisyon vereceğini bilerek geliyor.

  eğer emlakçı'ya komisyon vermek istemiyorsanız siz de kendiniz sokak sokak gezin ya da internetten sahibinden ev satan ev sahiplerine yönelin. insanlara gaspçı gibi davranmayın.

  beylikdüzü'nde emlakçılık yapıyorum şuan bölgenin en prestijli projelerinden müteahhitler, taşeronlar, ev sahipleri evlerini satmam için bana getiriyor. evini sattığım insaların çoğu yeniden ev almak için bana geliyor, çoğundan tam komisyon bile almıyorum.

  pörtföylerimin çoğunu ilanlara bile vermiyorum daha önce ev sattığım insanların eşi, dostu, akrabası zaten hazırda bekliyor.

  aylık 20-35 bin tl arası para kazanıyorum ve son kuruşuna kadar helal olduğunun bilincindeyim. siz istediğiniz kadar küfredin ev sahibi olmasına vesile olduğumuz insanların yüzündeki gülümseme ve teşekkür cümleleri bize yetiyor.
 • genel geçer kural mıdır bilmiyorum ama antalya da kiralayandan bir kira bedeli kadar komisyon alırlar.
 • bahçe katı daireyi pazarlarken asansörü var diyebilecek kadar pişkin ve göt olabilmek.

  ne kadar da göt olsanız emlakçı olmayın bence. başka götlüklere yönelin. zaten internet ilanlarının yaygınlaşması ile yakında ölecek meslektir.
 • alternatif türkçe iletişim yöntemleri ve yaratıcılık. olmayana ergi.

  (bkz: emlakçı jargonu)

  (bkz: çok şirin yeşillikler içinde)
  (bkz: çevreye duyarlı)
  (bkz: düzayak)
  (bkz: önceki kiracı ev aldı da çıktı)
  (bkz: kutu gibi)
  (bkz: kombi odalı)
 • karakter sahibi olmamak.

  karakteriniz yok mu? bu iş için biçilmiş kaftansınız demektir. şimdi vatandaşın cebindekini nasıl daha fazla yolarım hesaplarına başlayın. öğrencinin üç kuruşuna tenezzül etmekte sakınca görmeyin. nasılsa kulaklarınız çok çınlatılacak.
 • emekli maaşıdır aga. benim gördüğüm tüm emlakçılar memur emeklisi falan, geneli çocuk falan okutuyo, ek gelir olarak bakıyo bu işe, adresim belli olsun derdindeler. emekli ikramiyesini sermayeye gömmektense 2 sandalye 1 masayla bu işe giriyo adamlar. arada tek yük ciddi para kazanan oluyo.
 • bir tabelanızın olması yeterlidir.
 • genelleme hastalığına kurban gitmek.

  burada küfreden arkadaşlarımı 1 haftalığına bütün masraflarını karşılamak şartıyla ofisime davet ediyorum. 1 hafta sonra yine aynı fikirde olurlarsa ben bu işi bırakırım.