• -deniz manzarali merkezi konumlu..

meali: salon penceresi var ya.. hah simdi ordan kafayi uzat.. biraz saga dogru egil.. egil egil korkma tutuyorum dusmezsin.. simdi hafifce yukari dogru bak.. su yesil boyali apartmanla bej apartmanin arasindaki bosluga.. hah gordun mu maviligi.. gormedin mi? cekil bakiyim beceriksiz..
  • eve bakilir, ev hayvan gibidir (4+1, 3 tuvalet, 240 m2 civari) ve sohbet ba$lar emlakci "hanim" ile..

diyalog evin kapisinin onunde 13. katta asansoru beklerken ba$lami$tir(birazdan bu bilgi ambiyansa dahil olacak..)

-adanada hic studyo tipi boyle ufak 90-100m2 ev yok mu, cok buyuk bu evler hayir midilli falan da yok ki bende..
    +yok buralarda hep boyle genelde.. siz nereden gelmi$tiniz?
    -istanbuldan geldim ben, ali$tik tabi orda studyo tipi vs hadisesine $imdi boyle garip geliyor, az once bir eve baktik o da dubleks'ti, yapisi duzgun olsa tutulur ama bicimsiz idi ev, ve gereksiz sonucta bu kadar buyuk, cidden hic yok mudur studyo tipi $oyle bi cati kati?

ve asansor gelir.. duru$u ve baki$lari degi$en emlakci bayanimiz asansorun kapisini acip $uh bir $ekilde kapiya yaslanarak;

+aheheh.. biz adanalilar her$eyin buyugunu severiz.. ehiihi..
    -uhm, anliyorum..
  • aydınlık, ferah: gökdelen olsa -5. otopark katı olurdu, apartman olduğu için kot farkından ev yaptık. camın önüne araba parketmezse, önünden geçen ayakların arasından gökyüzü görülüyor.

metroya 5 dk: üşenme, metroya kadar taksi tut.

tek kişi için ideal: iki kişi eve girdiğinde kapı kapanmıyor zaten.

çatı katı: boyun 1.50den uzunsa zor.

yüksek giriş: hırsızlar bayılacak.

masrafsız: masrafı biz yapmayacağız.

stüdyo daire: mutfak, banyo, hepsini tek odaya sığdırdık.

açık mutfak: salonun köşesinde bir lavabo, yanında piknik tüpü.

laminat parke/pimapen/sıfır: iyi cilaladık, ilk yağmurda siz de anamızı cilalamak isteyeceksiniz.

nezih bir semtte: hırsızlık, kavga, münferit olaylar bunlar.

mutfak-banyo yeni fayans kaplı: su tesisatını unutmuşuz.

merkezi ısıtma: kışları soğuk, yazları sıcak.

möbleli: çöp ev kategorisinde.

ferah banyo: sıçarken duş alabilirsiniz.

ferah mutfak: buzdolabı salonda duracak, bulaşık makinesinin kapağını da söktük mü tamam.

izalasyonlu: türkçe bilmediğimiz gibi, ev muhtelif mantar-yosun kültürüne müsait.

çelik kapı: girişler camdan.

pencereler parmaklıklı: f tipi.

merkezde: taksi tutamayacak kadar yakın, yürüyemeyecek kadar uzak. otobüs-minibüs hak getire.
  • - tadilata uygun.
    meali; bitik vaziyette. (bkz: essek baglasan durmaz)

- genç binada.
    meali: 18 yaşında fıstık.

- sempatik bahçe katı. köpek besleyenler için ideal.
    meali: (bkz: yakisikli degil ama sempatik) eve giren hirsizla evi gezen kopek modeline uygun.
  • -modern mutfaklı tertemiz daire: mutfak yapacak yer yoktu, salondan bir bölümü mutfak yaptık. tezgahı yüksek yaptık modern oldu. salona bir kanepe zor sığıyor ama olsun, modern oldu. evet, evet, iyi oldu.

-iç mimar tarafından tamamen yenilenmiş kaçırılmaması gereken çatı dubleksi: kapı direkt salona açılıyor ama bilerek öyle yapmışlar, artık insanlar böyle istiyor (kim lan bu insanlar?), mutfak girişe biraz uzak (koridorun iki ayrı ucunda) ve de tezgahı yok ama artık hep böyle tercih ediliyor. şu dolap kapısı gibi olan şeyi açarsanız üst kattaki 4 metrekarelik çatı süitine çıkabilirsiniz. odanın içindeki dolap da oranın banyosu (matruşka gibi aynı). ha bu arada bu çatı odası tapuda görünmüyor ama bişey olmaz, apartmandakiler iyi.

-90 metrekare 3+1 kelepir daire: bu yine iyi ben geçenlerde 70 metrekareye beş oda sığdıranını gördüm. yedi cücelere sattım, ikisi aynı odada kalınca çözdüler durumu. biri zaten eve pek uğramazmış.

-merkezi konumda tadilat isteyen daire: yıkılmak üzere olan, büyük ihtimalle mezarınız olabilecek bir daire. şöyle bir baktım da hakikaten burada insan yaşamaz, ama iskeleye, duraklara falan yakın.
  • doğayla iç içe: binaya girdikten sonra 5 kat aşağı iniyorsun
  • beşiktaş-mecidiyeköy-taksim üçgeninde 5 yıl boyunca ara ara sahibinden.com ilanlarında düşük bütçeli arama yapıldığında aşağı yukarı şunlardır:

şirin: göt kadar
    merkeze yakın: anasının amında
    kutu gibi: pencere yok, ışık almıyo
    müstakil bahçeli/hayvansever için ideal: komşuların odun kırdığı bi alana bakar
    sakin bi mahallede: gece götü keserler
    kupon: bokum gibi ama öğrenci oturur
    yeni evliye uygun: küçük, giriş kat ayrıca ev sahibi komşu olabilir
    tatlı bi rampası var: eşek çatlatan yokuşunda
    teraslı: kaçak kat veya krediye uygun değil
    teras katı: en üst kat ama balkonun bile garantisi yok
    fırsat/acil/acillll/bu ilana bakmadan geçme: ilan uzun zamandır yayında
    yüksek tavanlı: eski ama epeski
    tadilat gerektirir: it bağlasan durmaz
    aydınlık: ışık alır
    ışık alır: karanlık
    kotta: yeraltında
    sıfırlanmış: ya küçücük, ya çok uzak
    masraf ister: mutfağı ve/veya banyosu yok (yok diyorum bak)
    şehrin göbeğinde: komşu bina mafya
    eğlence merkezlerine yakın: türkü bar üstü
    alışveriş merkezlerine yakın: merkeze uzak (hepsine mi yakın bre?)
    deniz manzaralı: sütlüce’de
    şehir manzaralı: fulya’da
    öğrenciye uygun: kuştepe’de
    toplu taşıma araçlarına yakın: talimhane, feriköy veya gülbahar’da
    depozito 2 kira: emekli ikramiyesiyle tadilat yapılmış, çivi bile çakılamaz
    diğer ilanlarımıza da bakınız: bu ev verileli çok oldu, reklam niyetine ilan yayında
    evi bugün birine daha göstericem: evi veremedik bi türlü, hadi be koçum
    kaçırılmayacak fırsat: kuzguna yavrusu ceylan görünür

bir de şu var ki, dimağlara tercümesi imkansız sanki;
    taksim'e ve mecidiyeköy'e 10 dk yürüme mesafesinde: manyağım ben veya geçen senenin postacı yürüyüş maratonu şapiyonuyum
    (bkz: fatal error)
  • balkon içeri alındığı için kullanım alanı geniş: ev göt kadar olduğu için balkonu içeri aldık, salonun orta yerinde bi direk var, ister kenarına otur sırtını daya, ister götüne sok.
  • mecidiyeköy'ün merkezine yakın: ben diyeyim kuştepe sen de gülbağ'ın derinliklerinde.
  • ev arayan; ilanınız icin gelmistim, evi gormebilme sansımız var mi?
    emlakcı: o evi az once kiraladık, gec kaldınız maalesef.. ama baska seceneklerimiz var..

meali; cazip ev ilanları verip musteri toplayan orospu cocuguyum.
hesabın var mı? giriş yap