şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gülsem mi ağlasam mı bilemedim. türk halkının müzmin çelişkisinin patolojik semptomları bunlar.

bu son uber olayında, 2 emlakçıdan duyduğum küfürlerdir. taksicilerin yerine ben söyleyim; “dinime söven müslüman olsa” bu tür boykot olaylarına karışmayim diyorum ama buna dayanamadım. neden karışmayim diyorum peki? türkiye ve ortadoğu halklarını sektör sektör ayırmaya gerek yok. hiç biri diğerinden masum değil. hangi sektör işini ahlaken yerine tam getiriyor? taksicisi, galericisi, emlakçısı, mutteahhiti, avukatı, doktoru, fayanscısı, muslukçusu hangisi? emin olun tüm bunlar da birbirine küfrediyor. fayansıçıya diyorum ki; usta, bak diğer fayansçılar suyun giderini deliğe vermesi lazımken delik bir uçta su diğer uçta birikiyor sen de böyle yapma. "ya önüne gelen usta oluyor işte" diyor sonra kendisi bir yapmış ki evlere şenlik. delik edirne'de su hakkari'de birkiyor. müttehhait iskan almak için önce kurala uygun davranıyor sonra iskanı alınca kaliteli kabloları-malzemeleri söküp, kalitesizini takıyor. diş doktoru diyoruz halbuki adı doktor; bunların hepsi tüccar. bakıyorsun muaynehanesine 30 tane sertifika asmış, yurt dışında aldığı eğitimleri belgelemiş, ha bak bu iyidir diyoruz o da aynı. paranın yarısını peşin istiyor verince de sen onun cebindesin artık, sallaa... hem 4 tane dişi 5 ayda yapıyor hem de hatalı. fazla uzatmaya gerek yok, kemal sunal filmerindeki tüm sahtekarlıklar tam takır devam ediyor.

türkiye dünyanın en vahşi kapitalizminin uygulandığı ülkelerin başında geliyor. kapitalizm; şu an dünyanın tek gerçeği ama bizimkisi arabesk kapitalizm. cehaletle; bencilliğin, dolayısıyla kar hırsınının birleştiği böyle bir ülke göremezsiniz. arapların kültür emparyalizmine boyun eğsek de, araplar bile bizim kadar vahşi değil, çünkü devlet petrol gelirlerini sus payı dağıttığı için, kısmen de olsa bir frenleme var. türkiye; insanların hayatta kalma savaşını verdiği, bunu yaparken de birbirlerinin hayatından çalarak yaptığı bir arena, adeta bir savaş arenası. türkiye'de adı konulmamış gizli bir iç savaş var. hayatta kalma ve başkasını sömürme, dolandırma savaşı. onun için burada sektör sektör ayırarak, tekelleşimiş firmaları boykot ederek ancak kendimizi yoruyoruz. 3 kargo şirketi var 3'ü de birbirinden beter. 3 gsm şirketi var 3'ü de aynı, al birini vur ötekine. nereye kadar boykot edecez? nereye gideceğiz? kaçış yok. bunun 1. musebbibi kapitalizm. 2. musebbibi ortadoğu insanı ahlakı.

ben artık büyük oranda kabullendim ve kendimce çıkabildiğim kadar sistemin dışına çıkmaya çalışıyorum ve bu tip olayları çok fazla dillendirmiyorum. sosyalist görüşteki insanların birçoğunun çok iyi yazdığını bildiğim için, ekşi sözlük'te fazla yazmamalarına şaşırıyordum. sayıları az olduğundan değil, emin olun bu sistemi iyi çözümlediklerinden. kapitalizm=kar hırsı. özel mülkiyetin egemen olduğu yerde her şey bir tiyatro. biz; sınırları kalın çizgilerle çizilmiş burjuva demokrasisi içerisinde kıvranıp, debelenip duruyoruz. bu sistemde ancak kötünün iyisini seçmeye mahkumuz. meclisteki tüm partiler aynı, bize verecekleri pek bir şey yok aslında, tiyatronun hassı orası. hiç bir sorun gelir adaletsizliğinden; insanların yabancılaşmasından, ahlaken çökmesinden, başka bir deyişle insanlıktan çıkmasından büyük değil. dünyanın ve ülkemizin en büyük sorunu bu. havaalanı saldırısındaki taksicilerin uçuk rakamlar istemesinin başka açıklaması yok. “kapitalizmin yarattığı kar hırsı”

kapitalizm insanları ruhsuzlaştırır, her şeyi metaya indirger. (bkz: yabancılaşma) #74417021 çünkü parayla insan olmadığı gibi olabilir. çirkin olsa bile güzel kadınlara ulaşabilir. korkak olsa bile, sağına soluna adam alabilir. herkesi dinle kandıramazsınız, şükret cennet'te mükafatını alacaksınla herkesi ikna edemezsiniz. miras yoluyla paraya ulaşan burjuvazinin ahlaklı olun söylemleri bir yere kadardır. insan çıkıp şunu diyebilir "bu dünyaya bir kere geliyorum, bana dayattığınız yaşam tarzını kabul etmiyorum" ki yaşanan da bu aslında, kimse kabul etmiyor bu durumu. sahtekarlık bu kadar yaygınsa kimse kabul etmiyor, bu kadar basit. bu aslında dünya'nın her yerinde aynı. abd' de aynı avrupa'da. kapitalizmin egemen olduğu yerde ahlak çökmek zorunda. bu konuda bazı ülkeler bizden daha iyiyse, bu onların sadece eğitimli olmasından ileri gelmiyor. bu onların geçmişteki sömürülerine bağlı. başkasını sömür kendi halkına dağıt. joker'in dediği gibi; "insanlar, dünyanın onlara izin verdiği ölçüde iyidirler. işler çığırından çıktığında, sözde medeni geçinen bu insanlar, birbirlerini yiyecek"

“evet belki bunu değiştirecek gücümüz yok ama bunları bilmeden yaşayan milyonlar var. en azından bir farkındalık olması bile beni mutlu eder. “

anlattığımın özeti;
    “asıl açıklanması gereken, neden aç insanın çaldığı ya da sömürülen adamın grev yaptığı değil; neden aç insanların çoğunun çalmadığı ve sömürülenlerin çoğunun greve gitmediğidir.”
    (bkz: wilhelm reich)
  • emlakçı taksiciye, taksici dolmuşçuya, dolmuşçu rüşvetçi polise, polis zabıtaya, zabıta pazarcıya...
    sonra hepsi beraber vatandaşa...

(bkz: ortadoğu'da sıradan bir gün)