şükela:  tümü | bugün
 • jean jacques goldman'la musevi olmak ve soyadlari disinda bir ilgileri yok tabii.. emma goldman, 19. yuzyil sonlari 20. yuzyil baslarinda yasamis bir anarsist kisilik.. bugunku litvanya topraklarinda dogup buyumus, 19. yuzyil sonlarinda abd'ye goc etmis, oralarda bir taraftan cesitli islerde calisirken,bir taraftan da anarsist harekete katilmis ve bir ara evlendigi alexander berkman ile de burada karsilasmistir. ilk baslarda siddet yanlisi anarsist klige mensup olmussa da, sonradan humanist anarsizme donmustur.
  20. yuzyil baslarinda yaptigi birinci dunya savasi ve askerlik aleyhtari propaganda yuzunden, vatandasliktan cikarilmis, kocasi ile birlikte sovyet rusyaya surulmus, orada gordugu otoriteryen sosyalizmden midesi bulanmis olarak orayi da terketmis, ve 1940'daki olumune kadar bati avrupa ve kanada'da yasamis ve anarsist faaliyetlerine devam etmistir.
  dogum kontrolu ve kadin haklari savunuculugu ile de hatirlanir. muhtemelen kendisinden kalan en buyuk hatira, "dans etmeme izin verilmeyecekse, napayim devriminizi?" sozu.. turkiye'de de 3-5 yil once metis yayinlarindan bir kac kitabi yayinlanmisti..
 • kendisi kuvvetli bir ihtimalle george orwell tarafından yazılan 1984 romanında emmanuel goldstein karakterinin oluşumunda ismen ve fikren kullanılmıştır. emma goldman ile ispanyol iç savaşı'nda faşistlere karşı birlikte savaşan orwell, bu anarko-sosyalist bayanın fikirlerinden etkilenmiş olacak ki - özellikle malum ideolojisi yanısıra bir komünist diktatörlüğün ( ingsoc) ve bu diktatörlüğün başının ( big brother) birey özgürlüğü için oluşturduğu büyük tehlike emma goldman için bir problemdi - yazısı için gerekli tiplemenin adını ( dişi emma goldman olmuştur erkek emmanuel goldstein ) ve fikirlerini birebir benzer politik düşüncelere sahip savaş arkadaşından almıştır.
 • hala geçerli olan anarşistlerin amerikaya girememesi kanunun kendisi için çıkarıldığı niyorklu yavru.
  edit: ne bu samimiyet?
 • "hayatimi yasarken" adli iki ciltlik otobiyografisinde, anarsist de olsan, feminist de olsan kadin olmanin ne derece zor bir is oldugunu uzun uzun anlatan hos kadin... anlasilan o ki guzel asik olan ve aski icin mucadele eden biriymis ayni zamanda, severiz boylelerini...
 • iki ciltlik '' hayatımı yaşarken'' adlı otobiyografisi mevcuttur bu hatunun, kendisi eti, kemiği,'' fişi'' yle bir anarşisttir.
  parasını terzilikle kazanmış , ateşli söylevleriyle yürekler hoplatmış,dans etmiş, hatta ''dans etmeyeceksem devriminiz sizin olsun''diyerek anarşist kimliğini ortaya koymuştur.takdir edilesi,eli öpülesi bir hatundur...
 • voltairine de cleyre ve louise michel'le birlikte modern cagin uc buyuk anarsist kadinindan biri
 • sloganları kadar yaşamıyla da ilham veren kadın.
 • bir insan iki ayri insandan hoslanabilir, hatta sevip asik olabilir, dolayisiyla ikisiyle ayni anda iliski yürütmesinde bir sakinca yoktur demistir. fikirlerinin gelisiminde özellikle nietzsche ve kropotkinden etkilenmistir.