şükela:  tümü | bugün
 • 2003-2007 yılları arasında uluslararası af örgütü'nde, 2007'den bu yana da insan hakları izleme örgütü'nde türkiye'de yaşanan insan hakları ihlalleri üzerine çalışan ve bu ihlallerle ilgili raporlar, videolar, belgeseller hazırlayan insan hakları savunucusu.

  özellikle 90'larda yaşanan gözaltında kayıpların ve fail-i meçhullerin araştırılması, bu konuların mahkeme'ye taşınması ve takipsizlikle sonuçlandırılmaması için gerek ulusal gerekse uluslararası alanda büyük emek harcayan, son yıllarda aynı özveriyi terörle mücadele yasası, ifade özgürlüğü, polis şiddeti ve cezasızlık başta olmak üzere pek çok konuda göstermeye devam eden kadın. seviyoruz.
 • "sevan nişanyan, fazıl say ve canan arın davalarını bir bütün olarak mı görmek lazım? " sorusuna şöyle cevap vermiş insan hakları savunucusu:

  "bence öyle. dediğim gibi yeni bir trend bu. yakın zamana kadar eleştirel sözü türklüğe hakaret sayan 301. madde vardı, şimdi de dine hakaret var. yani 301. madde kılık değiştirdi, ‘dine hakaret’ oldu. esas olarak aynı zihniyetin devamı. eski kemalistlerin devamı. ben böyle görüyorum. istiyorlar ki, vatandaş devletle yahut devletin önemsediği şeylerle ilgili konuşmasın, eleştirmesin. bu zihniyetin vatandaşa vermek istediği mesaj belli: haddinizi bilin. zaman zaman bu mesaj 301 gibi bir maddeyle veriliyor, zaman zaman da dine hakaret gibi son derece muğlak, her sözü kapsamına alabilecek maddelerle."

  bu da ezgi başaran'a radikal gazetesi için verdiği röportajın tamamı: http://www.radikal.com.tr/…ine_hakaret_oldu-1135057
 • human rights watch* isimli sivil toplum kuruluşunun türkiye direktörü. iyi güzel, ancak kendisine ulaşabileceğimiz hiçbir iletişim bilgisi hiçbir yerde bulunmuyor. facebook sayfasını buldum, ancak oradan da mesaj atmak biraz çizgiyi aşıyormuş gibi görünüyor benim kendi düşünceme göre, zira facebook bana kalırsa özel/şahsi bir ağ.

  kendisine hrw'yle ilgili görüşler ileteceğim, birtakım fikirler sunacağım, düşüncelerimi paylaşacağım, ancak hanımefendiye ulaşamıyorum.

  şaka gibi resmen. insan hakları gibi bir dinamik alanda savunuculuk yapıp, iletişim adresinin hiçbir yerde bulunmaması şaka gibi.

  halbuki yazsın bir yere iş için kullandığı e-posta adresini, biz de ulaşalım kendisine değil mi?