şükela:  tümü | bugün
  • son günlerin en çok izlenen videosunun kahramanı. hani şu londra'da tram da ırkçı söylemlerde bulunan.
  • birleşik krallık'ta ırkçılık konusunda sanki master yapmış gibi siyahlara ve lehlere saldıran kadındır. hayret sözlükte çok konuşulmamış ama bu kadının londra tramvayındaki ırkçılığından sonra gözaltına alındığı bilgisi de verilmiştir. 2010 ile 2012 arasında ingiltere topraklarında inanılmaz ırkçılık vardı yani tansiyon çok yükselmişti. neyseki ingiliz hükümeti bunları tek tek topladı ve seslerini kesti. benim anlamadığım bu kadar nefret edecek ne vardı? işte o sahneyi içeren video izleyebilirsiniz. insan kucağındaki çocuğa acıyor izlerken.

ingilizcesi olmayanlar için, videodaki diyalogları tercüme edeyim bakın bir ingiliz kadınından çıkan laflara bakın:

-emma west: ne olacak bu ülkenin hali böyle? bir sürü polonyalı, afrikalı ve pislik doğulu gelip buraya çöreklenmişler bok varmış gibi lan. ingiliz değilsiniz.

-bir başka oturan adam: hayır, değilim.

emma west: değilsiniz işte hiçbiriniz ingiliz değilsiniz. sen de değilsin. hiçbiriniz ingiliz değilsiniz lan. hangi cehennemden geldiyseniz oraya defolun gidin. zaten ne bok biliyorsunuz ki? dağılın gidin kendi ülkelerinize buraya gelip de bizi zorlamayın. britanya'nın içine ettiler. britanya diye bir şey kalmadı lan. adeta ülkemi resmen s*ktiler attılar.

afrikalı kadın: afedersin tatlım ama tramvayda çocuklar var!

emma west: iyi ya işte benim de çocuğum var.

afrikalı kadın: o zaman saygılı ol tamam mı? saygılı ol! çocuğum burada yani.

emma west: benim de çocuğum burada.

afrikalı kadın: evet o zaman tramvaydan in!

emma west: a... koyayım senin!

afrikalı kadın: ben de senin!

emma west: a... koyayım emi!

afrikalı kadın: şu durumda birinin seni dışarı atması gerekiyor.

emma west: hadi canım cidden mi?

afrikalı kadın: evet!

emma west: hadi yiyorsa attır yiyorsa yani.

afrikalı kadın: laflarına dikkat artık!

emma west: dikkat etmiyorum. nereden geldiysen oraya geri dön. tamam? kahrolası nig/zen... (burada nigga diyecekken son anda değiştiriyor) nikaragua'ya dön ya da her nereden geldiysen işte ne zıkkımsa artık, tamam mı?

not: bu esnada arkada oturan afrikalı çocuk ayağı kalkıp saldıracakken oturanlardan birisi: hayır hayır gerek yok değmez falan diyor.

afrikalı kadın: eğer biz buraya gelmeseydik, siz çalışmazdınız. gerçekten çalışmazdınız. sizin için çalışıyoruz.

emma west: hadi ya? çalışıyorum. çalışıyorum! çalışıyorum! burası siz gelene kadar benim ülkem ingiltere'ydi!

afrikalı kadın: ne var yani? hem ne var bana siyah deyip duruyorsun?

emma west: çok şey var! burası benim ülkem ve sen ingiliz değilsin. ingiliz değilsiniz! ingiliz misiniz lan!

afrikalı kadın: evet ingilizim!

emma west: değilsin. s***tir git! sen ingiliz değilsin. sen siyahsın. siyah. sen ingiliz değilsin çünkü sen siyahsın!

afrikalı kadın: evet çünkü siyahım ne olmuş?

emma west: nereden geldin? nereden geldin?

oturanlardan başka bir kadın: hanımefendi...

emma west: nereden geldin? nereden geldin?

oturanlardan başka bir kadın: hanımefendi...

şimdi başka bir ingiliz annesi kadın devreye girer:

sinirlenmiş ingiliz kadın: şimdi benim bebeğimi uyandırdın istersen kes artık sesini! bak, sakinleş ve benim bebeğimi uyandırıyorsun. ben de ingilizim ve şimdi bana ne diyeceksin? ortalığın a.... koydun kes artık sesini!

emma west: bakmazsın olur biter!

sinirlenmiş ingiliz kadın: hayır bakacağım işte!

emma west: bak şu kahrolası tramvaya da bak hele birilerinin sesinin çıkması lazım artık!

şimdi kadınlar koro halinde konuşmaya başlar...

ve biter.

evet arkadaşlar gördüğünüz gibi emma west ırkçılıkta tavan yapmış ingiliz bir kadınıdır. yazık kimin çocuğuysa. ama emma west tek değil bunun gibi böyle çok var. zamanla paylaşmaya çalışırım.