• amerika'da emniyet kemeri takmak kanunen zorunlu hale getirildikten sonra trafik kazalarinin arttigi ve eskiye nazaran daha cok insanin öldüğü yapilan arastirmalar neticesinde ispatlanmistir.
  • icinde bulundugumuz trafik haftasinda "motorun sesinden once emniyet kemerinin cik sesini duyunuz" seklinde hakkinda insanlari bilinclendirme calismasi yapilan sey.
  • volvo icat etmiştir. gelişmiş model günümüz emniyet kemerlerinde darbenin şiddetine göre hafifçe serbest bırakıp tekrar kavrayan modelleri de bulunur (bunu nerden hatırladık?*) kaburgalarımız kırılmasın diye. kullanmaya alışınca arabayı iki adım öteye götürmek için bile insanda takma ihtiyacı oluşturan güzel bir şeydir. eksikliğini göğsünüzde hissedersiniz*, rahatsız eder bu. rambo ve çarpraz fişekliği gibi düşünün kendinizi. şimdi gözlerini kapayın. ben üçe kadar saydığımda.. (bkz: hipnoterapi)
  • ayrıca böbreklere uyguladığı baskı da cabası, insanın çişini getirir bu. yani nedir? emniyet kemeri takan şoför aynı zamanda emniyetli bir şekilde sağa çekmeyi bilmesi gereken şofördür.
  • takilmadigi zaman "ben fizik kurallarindan anlamam; kafam da kalindir, hayatta anlatamazsin" anlamini veren bir haberlesme cihazi.
  • en basarili bira kapagi acma aparatlarindan biri.
  • emniyet kemeri her ne kadar sadece arabalarda kullanılan bir güvenliği çağrıştırsa da insaat iscilerinin de yüksek yerlerde çalışırken takmak zorunda oldukları kemer çeşididir aynı zamanda..

ancak, yurdumuz duz iscilerinin pek de takmadığı * ve aksesuar olarak gördükleri bir şeydir genelde.. *

ayrıca, diğer emniyet kemeri çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgi için güzel bir sayfa..

http://www.adrenalin.com.tr/dab4.htm
  • ayça şen isimli bayanın, eskiden yaptığı radyo programında sürekli 'emniyet kementi' diye telaffuz ettiği*; insanların kullanması için 'hayat kurtarır' sloganı ile reklamı yapılan kemer...
  • (bkz: yari$ kemeri)
hesabın var mı? giriş yap