şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: bu başlık altında fikrini düzgünce belirtmek yerine hakaret eden yazarların hepsi katıksız orospu çocuğudur.

  orada kaza yapanlar, emniyet şeridine girenler tabi ki suçlu. biz suçlu değil mi dedik? konu her suçluyu kendimiz mi cezalandırmalıyız? yani siz de hız sınırı ihlali yapıp birilerinin canına kast edince başka bir sürücü sizin ...neyse...

  kafaya bak o zaman sen de sigara yasa olan yerde sigara içme içiyorsan birisi gelsin ağzını üstüne bir tane patlatsın. lan mesele emniyet şeridine girme hakkı değil mesele bir hata karşısında herkes birbirini cezalandırabilir mi? sen emniyet şeridi konusunda çok hassasın kendine göre cezanı verirsin ben de senin yüksek sesle mahalleyi rahatsız ederek konuşman konusunda çok hassasım gelir senin cezanı veririm, başka birisi hız sınırını ihlal eden sürücüler konusunda çok hassastır gördüğü sürücünün kafasına sıkar. böyle şey mi olur ? meseleyi kişiselleştirmeyelim. kadını servis şöförünü emniyet şeridini bırakın. gördüğümüz her hatanın cezasını kendimiz vermeye kalkarsak anca; şuan yarattığınız gibi bir muz cumhuriyetinde yaşarız.

  bir de kadın olmakla alakası yok demişsiniz. o servis şoförü götü yiyorsa bmw x6 kullanan erkek bir şoförü öyle sıkıştırsın bakalım.

  trafikte gösterdikleri üstün saygı beceleri ile ünlü! okul taşıtı sürücüsü normal şeridinde ilerliyor. bazı sürücüler de emniyet şeridine girmiş. emniyet şeridine girip girmemeleri, karşılaşacakları kanuni yaptırım tamamen kendilerini ilgilendiriyor. gerçekten zaruri değilse sorumluluğu alıp girmişler.

  okul taşıtı sürücüsü -büyük ihtimalle kadın sürücüyü farkedip- giderek emniyet şeridi tarafına kaymaya başlıyor ve arabanın sağ kısmı kendi şeridinden çıkıp emniyet şeridine giriyor. yani şerit ihlali yapıyor. adı üstünde "emniyet şeridi", yani "şerit". girilmesi külliyen yasak bir bölge değil.

  https://youtu.be/wa7nip7ctyi

  kendi şeridine dikkat ederseniz sol tarafta bi hayli boşluk var. yani bilinçli olarak sürücüleri sıkıştırıyor.

  en garip olanı da temas sağlandıktan sonra, direksiyonu sola kırıp yürümesi gerekirken ve kadın sürücü araçların arasında kalmışken hala sağ yana doğru devam ediyor. ciddi bir can güvenliği tehlikesi oluşturmasının yanında kazanın maddi hasar boyutunu da artırıyor.

  şimdi birileri "kadının emniyet şeridinde ne işin var?" diyebilir. biz onu bilemeyiz. ne işi olup olmadığına kendisi karar verir. bizim yapacağımız tek şey kanuni mercilere ihbarda bulunmaktır. onların hata yapması başka bir sürücüye bu hatanın cezasını verme hakkı doğurmaz.

  okul taşıtı sürücüsü kendi şeridinde devam etmeli. kendine pay çıkarıp, hata yapan sürücüleri cezalandırma telaşına girmemeli.

  gördüğüm her hatanın anında cezasını kendimiz veremeyiz. kırmızı ışıkta durmayan, sinyal vermeyen, hız ihlali yapan bir sürücünün arabasını bir köşese sıkıştırabilir miyiz? veya şoforün şahsına zarar verme hakkımız var mı?

  üstelik burada ciddi bir can güvenliği tehlikesi oluşmuş. kadın neredeyse iki aracın arasına sıkışıp kalacakmış.

  biz istanbulda bu okul taşıtlarının yarattığı terörün cezasını kendimiz vermeye kalksak, meydan muharebesi çıkar. istanbulda okul taşıtı sürücüsüne, taksiciye, dolmuşçuya ve harfiyat kamyonu sürücüsüne küfretmeden evine varabilen birisi çıkar mı?

  tanım: kendi kendile hallenen, kendine görev çıkaran ve derhal cezalandırılması hereken yaratık.
 • başlığın ilk hali (bkz: kadın sürücüyü sıkıştırp kaza yaptıran okul taşıtı)

  ilk olarak servis şoförü kanun koymanın, ceza kesmenin peşinde değil hakkını korumanın, hakkının gasp edilmesini önleme peşinde.

  servis şöförü emniyet şeridinden gidenlere müsade etmek istemiyor çünkü o götler ileride sol sinyal verip bulunduğu şeridi tıkayacaklar. alemin tek akıllısı emniyetten giden götler sanki.

  servis aracı bulunduğu şeridin sağından ilerliyor. en fazla emniyet şeridi çizgisine lastiği dokunuyordur. şerit ortalama gibi bir durum yok.

  kadının arkasındaki bir başka emniyet şeridi götvereni araya araba almamak için kadının dibinden gidiyor. kadın ilerleyemeyip duruncada arkadan patlatıyor.

  sonrasında aynı fikirsiz kadın servis aracının ilerlemesini bekleyecek kadar sabredemeyip inmeye uğraşıyor. allahtan başına bir iş gelmiyor.

  yani teknik olarak başlık yanlış.
  doğrusu "emniyet şeridinde giden iki salağın çarpışması" olabilir.

  "emniyet şeridinden giden sabırsız sürücülerin kazası" olabilir.

  not: ticari araç kullanan şöförlerin geneline antipatik önyargılarım var. ama servis şöförü doğru olanı yapmış. emniyet şeridini kullananların hiç bir ceza almayacağını, üstüne ödül olarak daha hızlı gideceğini ve ileride sağ şeritte geride bıraktıklarının haklarını gasp edip daha uzun trafikte kalmalarına sebep olacağını biliyor adam. kusura bakmayın burası türkiye adalet kendini bile koruyamazken, vatandaş umrunda bile değil. servis şöförü kanunu sağlamıyor, hakkını korumaya çalışıyor sadece. çünkü kanunların kimsenin hakkını korumadığının herkes bilincinde.

  diğer taraftan servis şöförünün kazayla hem fiziki, hem kanunen hiçbir ilgisi yok. kazaya sebep olan takip mesafesini korumayan ve dikkatsizce arkadan gelen sürücü ve geçmek için son ana kadar zorlayan kadın.
 • "kadın sürücü" olmasının olayla bir alakasını göremediğim kaza. servis sürücüsü zaten geçenlerden nem kapıp sağa doğru sıkıştırmaya başlamış. bir kaç tane arabayı da kaçırmış zaten. piyango "kadın sürücü"ye vurmuş.
 • videodaki trafik sıkışıklığı var ya, işte onun sorumluları emniyet şeridinden sola kaynak yapanlardır.
 • şarkı çok iyiymiş la.

  aaa layke layke.

  tanım: emniyet şeridi hayvanları içeren video.
 • emniyet seridine girip girmemeleri, karsilasacaklari kanuni yaptirim tamamen kendilerini ilgilendirirmis. kafalar zehir gibi masallah. dortlulerini yakmadan emniyet seridinde ilerleyenlerin hicbir hakki yoktur. bu olayda da minibusun bir hasari varsa emniyet seridindekiler tarafindan essek gibi karsilanmistir. ayrica sikistirma falan da yok. fakat ben olsam sikistirirdim. emniyet seridinden gideceksin, ilerde trafigin daha da tikanmasina neden olacaksin. neyse ki cezalarini bulmuslar. keske daha suratli olsalardi da zincirleme buyuk hasarli bir kaza olsaydi.
 • emniyet şeridi uyanıklarının hepsinin hakettiği sondur.
  çok iyi yapmış, eline sağlık.
 • "adı üstünde "emniyet şeridi", yani "şerit". girilmesi külliyen yasak bir bölge değil."

  bu da iyiymiş.

  arkadaşım orası acil durumlarda kullanılması için. kaza vs olursa, lastik patlarsa, arıza olursa emniyetli olarak durman için. yardır allah gitmek için değil. ha hastan olur vs yakarsın 4luleri gidersin. o bile sıkıntı aslında ama neyse.

  yani o şerit, keyfi olarak girilmesi yasak bir bölge. aracına acımayan, herkesin göstermesi gereken tepkidir bence bu. cezalar caydırıcı olmadığı sürece de bu insanlar o şeridi ihlal edeceklerdir.

  olayın cinsiyetle değil kurallarla alakası olduğunu düşünüyorum.

  tanım:uyanık emniyet şeridi çakallarına ders vermiş, zararı emniyet şeridine girenler tarafından karşılanması gereken araç.
 • amacı dışında emniyet şeridini kullananların hepsi umarım aynı kazayı yaparlar. servis şoförüne tebriklerimi sunuyorum, adaleti otoriteler sağlayamazsa halkın kendisi sağlar.

  edit : imla
 • hırsızlara dur diyen bir yiğidin sürdüğü taşıttır.
  "emniyet şeridine girip girmemeleri, karşılaşacakları kanuni yaptırım tamamen kendilerini ilgilendiriyor. "

  hırsızı evinin kapı kilidini zorlarken görürsen sen ses çıkartma bundan sonra. veya bir mekanda masandaki telefonunu bir hırsız gelip almaya çalışırsa da dur. kanuni yaptırım sadece o hırsızları ilgilendirir çünkü.

  muhtemelen bu başlığı açan da emniyet şeridi müdavimlerinden.

  ha, bir de cezalandırma hakkından falan bahsedilmiş. okul taşıtı sürücüsü kimseyi cezalandırmıyor. sadece aleni hırsızlığın önüne geçiyor. helal olsun.

  hırsızlığı savunmak da çok yakışıyor bu coğrafyaya.