şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gittikçe daha teknolojik bir dünyaya doğru evrilmemizle beraber duygularımızda piksellerin arasında ifade edilmek üzere detaylandırılıyor.
  özellikle romantik ilişkilerde sıklıkla kullanilan 'emoji' sözcüğünün anlamı: e (görsel) , moji (karakter) sanal bir ifade yansıtma şekli diyebiliriz.

  emojiler, romantik ilişkilerde sıklıkla kullanıldığı gibi sıklıkla anlam çarpıtılmasına da uğruyor. tabi bunda bulunulan coğrafyanın kültürünün da etkisi var.

  örneğin masum gülüş olarak niteleyebileceğimiz yanakları kırmızı, tebessüm şeklindeki emoji korede en çok kullanılan emoji iken, gözlerinden yaşlar gelerek gülen, ağzı tamamen açık, dişleri tamamen görülen emoji türkiye'de 'güldüğünü göstermek' için en çok kullanılan ifade. daha da ilginç olanı, türkiye romantik ilişkilerinde, kore'nin gülme bildiren emojisi bir çeşit ' küskünlük bildirme' aracı olarak sıklıkla kullanılmakta.

  sadece bu örneklemlerden hareketle, türkiye coğrafyası kültürünün mutluluğunu kanıtlama gayesinin daha yüksek olduğunu, kızgın oluşu, küskünlüğü bildirirken ise tezat ifade kullanımı yaptığı görülmektedir.

  yine kore kültüründe gelişen emoji kullanımında özellikle üzgün oluşu, öfkeyi bildiren emojiler gerçek anlamlarını taşıyan yerlerde kullanılıyor. bir kişi üzgün ise üzgün, kızgın ise kızgın emoji atıyor genelde kore'de.

  türkiye'deyse çok garip şekilde negatif diyebileceğimiz durumlarda emoji kullanım oranı düşüyor.
  yine diyorum, özellikle romantik ilişkilerde, kişiler arasında üzgünlük, öfke olduğu zaman emoji kullanım oldukça düşüyor.
  ilginç şekilde, normalde neredeyse hiç kullanılmayan noktalama işaretleri kullanım oranı artıyor. yazılara özen gösterme oranı artıyor. hata oranı düşüyor.

  belirli bir yaşın üstüne geldiğimiz zaman, emoji kullanmama oranı artıyor her iki ülkede de.

  buradaki veriler araştırma konusu olmak için buraya not düşülmüş olup 50 konkuk üniversitesi öğrencisi, 50 odtu öğrencisi üzerinden oluşturulmuştur.
  edit: yazım imla yanlışı