şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: duygusal zeka)
 • daniel goleman'ın kitabıdır ve okunması şarttır. ama bu okumayı ik * bağlamında okuyana hayır gelmez. çünkü bu kitap ik sahtekarlığının nedeni açıklar, sahtekarlık için kaynak değildir.

  en basit haliyle, düşünsel zeka (iq) ile duygusal zeka (eq) arasında en ufak bir ilişki olmadığını; eq'nun insanlar arası ilişkileri yorumlama becerisi olduğunu; öğrenilebilir yanı olmakla beraber toplumsal yaşam biçiminin de ciddi önemli olduğunu savunur. okuması eğlencelidir.
 • iq ve eq'nun bir arada oldugu cok az insan vardir. bulunca kacirmamak ve saklamak lazim. malum cok yok.
 • duygusal zeka, yani kişinin kendini tanıması olarak tanımlanır.
 • (bkz: eq)
 • goleman'a göre 60 civarında çıkmıştır. hazır duygusuz çıkmışken sonucumu alıp üzerine bir sigara yakıp sayfayı kapayım dedim.
 • daniel goleman ın kitabı.
  on yıllar once okumustum.

  ozetle iq var, bir de eq var. eq duygusal zekamız.
  duygusal zekası yuksek insanlar insan iliskilerinde daha iyi. insanları okuyabiliyorlar. empati yetenekleri cok yuksek. cok duygusallar. hissediyorlar, duyguları kavrıyorlar, anlıyorlar.

  tam benlik. ^_^
 • iq'su düşük insanların teselli ikramiyesi. tabi canım bi de eq diye bişey var tabi ,tabi...7 kere 8? noldu kaldın öyle eq'n mu yetmedi?
 • tabii tabii günde 20 saat matematik çözen bi otistik olmak, sosyal alanlarda cirit atan, grupları yoneten, her türlü beladan kolayca sıyrılabilen. iq'su yuksek insanları altında çalıştıran eq'sü yüksek bireylerden daha iyidir.. kesin oyledir.

  araştırmalar der ki hayatta başarılı olmanın %20 si iq'nuzle ilgilidir, %80'i eq. yıllar once iq vs eq hakkında sunum yapmıştım aklımda çok kalmadı lakin iq vs eq buzdagı gibidir. iq buzdagının gorunen kısmı eq ise devasa gorunmeyen kısmıdır.
 • sosyal ortamlarda cirit atan ya da sosyal olarak başarılı olanların eq'su yüksektir diyemeyiz. adam/kadın hart hurttur, iticidir ama yönetebiliyordur. iq'su yüksek insanları altınızda çalıştırabilmeniz için ihtiyacınız olan tek şey paradır. siz masada şeyinizi açıp sallasanız bile size espri yapıyorsunuz diye güleceklerdir, çünkü ay sonunda hesaplarına para yatması gerekiyor.

  illa bir kesimi önereceksek sanatçıların eq'su yüksek olur. yöneticilerin değil. otizmi hakaret olarak kullananların olduğu yerde seviyeyi yükselteceğim belki ama, sosyal olarak başarısız biri, sosyal olarak olanı biteni iyi görüyor olabilir, yüksek eq'lu olabilir. bilemezsiniz. futbol zekası olan herkes messi gibi ronaldo gibi oynayamıyor takdir edersiniz ki. iq'su yüksek olan herkes atomu parçalamadığına göre, eq'su yüksek olan herkes etrafındakilere aşırı sosyalin masasında yaşanan dramı yaşat(a)mayabiliyor.

  bana kalırsa sosyal ortamların kralı olmak için biraz eq'nuzun yukarılardan düşük olması lazım. ortalama-ortalama üstü yeterli. yavşağı-piçi oynayın yeter. ama nereye kadar, insan yorulur. o kadar yüksek değilse yorulmuyo işte.