şükela:  tümü | bugün soru sor
  • öncelikle başlıkta faydalı ve saldırı durumunda herkesin işine yarayabilecek bilgilerin paylaşılmasını umuyorum. espriler de olacaktır ancak tadında kalması ve başlığı bozmamasını dilerim.

emp saldırıları elektronik cihazların transistörlerini geri dönüşü olmayan bir şekilde bozduğu için transistor içeren cep telefonu, bilgisayar gibi bütün elektronik cihazları bozar. telefonla haberleşme imkanı olmayan bir gün hayal edin. aynı zamanda saldırı yüzünden elektrik hatlarının hasar görmesi sonucunda ülke çapında hem elektrik hem de telefon ve haberleşmenin olmadığı böylesi bir saldırı durumunda sıradan vatandaşın yaşama tutunabilmesini ve hayatta kalmasını sağlayacak önlemlere göz atalım. bu önlemlerden birisi belki size şu anda uçuk bir fikir gibi gelecek ama mors alfabesinin öğrenilmesi olacaktır. mors alfabesi kısa ve uzun olmak üzere iki harfin çeşitli dizilim kombinasyonları ile oluşur. bu sayede uzak mesafelerde ışık ile haberleşmek mümkün olacaktır. sevdiğiniz birisinin bir şeyler bulmak için dışarıya gittiğini ve uzaktan sizinle konuşmak istediğini düşünün. birer ayna ve güneş ışığının yansıtılması yoluyla uzakta da olsa sevdiğiniz kişi ile bu kişi arkadaşınız veya ailenizden birisi de olabilir, şifreli bir şekilde haberleşmek mümkün olacaktır.
  • (bkz: ekmek almak)
  • minimum 4-5 adet klasikle ege sahillerine kaçmak.
  • kırsal kesimde yaşayan insanlardan ziyade şehirde yaşayan insanları büyük ölçüde etkileyecek olaydır.

bayramların bayram olduğu zamanlar geri gelir.
  • diyor elektrik yok.
    diyor mors alfabesi öğren ışıkla haberleş.

mal ha yemin ediyorum gerizekalı...
  • her şeyin normale dönmesini beklemek. taşkınlık yok yemin ederim. akıllı, uslu bir şekilde beklerim ben.

çok mu uzadı bu süreç? koy götüne derim, işime de gelir. ne bileyim biraz sempatik geldi bana.