şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
185 entry daha
 • empatinin ne olduğunu anlamak ya da bilmeyen birine tarif etmek çok kolaydır. ancak gereken zamanda doğru şekilde empati kurabilmek zordur. empati yoksunu pek çok insanın kendisini iyi empati kurabilen bir kişi olarak görebilmesinin nedeni de zaten bu ikisi arasındaki zorluk derecesidir.

  empati kurabilmeyi zor kılan en büyük faktör, insanın algılarından ve zihnindeki imgelerden bağımsız düşünmeyi başaramaması ve dolayısıyla da olayları değerlendirmeye alışkın olduğu bakış açısını değiştirmeke zorlanmasıdır.

  murat belge'nin taraf gazetesindeki 9 temmuz tarihli yazısında verdiği şu örnek, bu durumın tipik örneklerinden biridir: "bunlar özellikle şu son dönemde kürt sorunu üstüne yazarken vurguladığım şeyler. çünkü türk tarafında olaya hiç böyle bakmayan çok sayıda insan olduğunu görüyorum. 'hâlâ ne istiyorlar?' diye konuşanlar. 'hak' sözkonusu olduğunda bunu 'verme' yetkisine sahip olduğu varsayımı üstünden konuşanlar vb."

  tony hillerman'ın talking god adlı romanında da bu çerçevede değerlendirilmeye müsait ilginç kurgusal bir örnek yer alır. romanda, amerikan yerlileri ile bir müze arasındaki ihtilafa yer verilir. müze yerlilerin atalarının kemiklerini sergilemekte, yerliler ise buna karşı çıkarak müzenin atalarını teşhire bir son vermesini ve ellerindeki kemiklerin tamamını kendilerine iade etmesini talep etmektedir. ancak müze bu talebi yerine getirmez.

  yerlilerin bu olumsuz talebe yanıtları ilginç olur. müzenin avukatına, üzerinde "birkaç otantik ata iskeleti" (a couple of authentic skeletons of ancestors) yazılı olan bir paket gönderirler. paketin içinde avukatın kendi büyükanne ve büyükbabasının kemikleri vardır.

  hikayenin mesajı çarpıcı ve ilginçtir. türkiye özelinde, başörtüsü sorunundan kürt ve ermenilere yapılanların gerekçelendirilmesine kadar pek çok alanda yaşananlar, bu hikayede aktarılan örnekten farklı değildir. ancak işin tuhaf yanı, amerikan filmleriyle büyüyen pek çok türkiyeli için dahi, bir beyazın kemiklerinin sergilenmesi düşüncesinin aynı şeyin bir kızılderiliye yapılmasına nazaran daha tuhaf olmasıdır.

  (bkz: duyarsızlık /@derinsular)
 • empati, hem zihin açıcıdır, hem de bir güçtür.

  2005 yılında yayınlanmaya başlayan criminal minds adlı dizi, empatinin bu iki yönü üzerine kuruludur.

  ilk sezonun l.d.s.k. adlı altıncı bölümü, dizinin konseptini anlamaya özellikle yardımcı olabilecek olan öğelere sahiptir: http://en.wikipedia.org/…_minds_(season_1)#episodes
 • türkiye'de (islami kesimin içindeki ve dışındaki insanlar arasında) yaygın olan empati yoksunluğu hakkında bir yazı için bkz.:

  budizm barış dinidir, budist katliam yapmaz / serdar kaya / taraf / 7 ekim 2012

  tema:
  (bkz: islam/@derinsular)
428 entry daha