şükela:  tümü | bugün
  • bu tip insanlar pozitif,lider ruhlu,özeleştiri yapabilen insanlardır. bu tip insanlar sayesinde ülkeler gelişir, ülke gerilimi azalır ve her anlamda çevresine katkısı olur. bu tip insanlara mantığına uygun gelmeyen bir şey yaptırmaya çalıştığınızda, o sizi sakin ve empati yapabilen yapısıyla kendi fikirine daha yatkın ve mantıklı olan kararı sizin kabullenmenizi sağlar. bu tip insanlar düşünmeden konuşmaz. önce kendisi çevre analizi yapar ve kuracağı cümlelerde filtreli konuşur, planlı ve programlı olmaları onları sakin bir yapıya sürüklemiştir. çünkü mantıklarına ve kurdukları programlarına güvenirler. başarısız olunca içten ani bir çöküş olsada bunu dışarayı yansıtmazlar. gün sonu alıp kendi davranışlarının eleştirisini kendileri yapabilirler. ayrıca bu insanların bir çoğu bonkör ve çevresine destek olmaktan mutluluk duyarlar. bu insanların en büyük sorunu ise iç stresleridir. kendi yaşadıkları olumsuzlukları bertaraf etmek için ya hobilerini ya da kendi iç mahkeme sistemlerine başvururlar. ama eğer çözemezlerse bu stres onları yer bitirir. bu ülkenin doğru bir sosyal değişimini sağlayacak ve batılaştıracak olan bu tip insanların bulunduğu ailelerdir. bencil,tehditkar,intikamcı,nazlı,kendine çok güvenenler bu dünyaya hep zarar vermişlerdir.

yaşasın iyilik.

edit:imla
  • kendimin tanımını gördüm.
  • kendini, düşün sistemini ve arzularını anlamaya çalışan, kendi ile bağlantı kurabilip etrafını da anlayabilen insandır. az bulunup bulunduğu ortama pozitif katkı yapan insandır. o ne mutlu insandır ki yaşadığı ortama bir tatlı huzur getirmeye çabalar.
  • her zaman aynı davranılı sergilemez
  • bilir ki; aslında empatinin fazlası kendisine zarar verir!

yine de elinde değildir yapar. herkesi onların yaşadıklarıyla anlamaya çalışır, hak verir bu yüzden de kimseye sitem edemez. sitem edemediği için genelde midesinde kocaman bir ayva, beyninde düğümlenmiş bir yün yumağı, kalbinde de hava boşlukları ile dolaşır durur..

özetle: az yapın.
  • psikolog değillerdir. psikologlar özel hayatlarında, "empatine de mantığına da sakinliğine de sıçayım" modundadır.
  • "bu sefer benim" deme heyecanıyla gelenler sakin sıfatını kaybederek yanmışlar.

yürüyün başka kapıya.*
  • genellemek doğru mu bilmem ama çevrenize baktığınızda saymaya gerek kalmayacağını bilecek kadar bencil insan var. hep ben ben ben merkezli bu insanları biraz ele alalım. bunlar hep ama hep kırmızı çizgileri vardır aşamayız had bildirirler. benim kendi doğrularım var vazgeçmem derler. bi olay karşısında ilgi çekmek için ya zırlar ya da zorlarlar.

empati yapabilen çok değerli bu az kitle de sakin ve mantıklı bir şekilde bu insanların yerine koyup anlamaya çalışırlar insanları. ve kendilerini yıpratırlar. bencil insanların kendine özel davranışları yüzünden oturup empati yapmaya çalışmak gerçekten çok yorucu fakat durdurabilene aşkolsun.

not: sözüm dönemlik kötü zamanlar geçiren ya da çevresel psikolojik etkilerden dolayı davranış değişimi yaşayan ve bunu anlamaya çalışan insanlardan dışarı.