şükela:  tümü | bugün
 • i.ö 494-434 yillarinda yasamis.
  *4 kökün bulunduguna inanmis.'hava,su,ates,toprak'
  *dogada 2 gücün olduguna inanıyordu:sevgi,catisma birbirlerine baglayan sevgi ayıran ayristiran catisma idi.
 • varlık felsefesini geliştiren parmenidesin karşısına ilk maddesi "ateş" olabilir dediği oluşma ile çıkarak temel kuralı hareket ve değişimde gören herakleitosun etkisinde kalmakla birlikte hem herakleitosu hem de parmenidesi haklı bulmuştur.
 • m.ö.490 yılında doğmuş ve 430 yılında ölmüş, yunanlı devlet adamı, şair, din öğretmeni, fizyolog.
 • efsaneye göre kendisini tanrı ilan etmiş ve bunu kanıtlamak için etna yanardağı'nın kraterine atlamıştır.
 • millattan once 400lu yillarda yasamis yunan filozofu. evrende gordugumuz herseyin, dort elementten var edildigni soylemis. su, ates, hava ve toprak.
 • temel maddenin bölünmez,yok olmaz bir şey ve bu maddenin de -toprak- olduğunu söylemiş filozof. en temel kavramı rizomata panton dur. empedokles'in var olma dediği şey temel maddelerin belli matematiksel oranlarda birbiriyle karışımıdır. yok olma ise maddelerin dağılmasıdır. yani var olmanın temel nedeni karışma, yok olmanın ise dağılmadır.oluş sorununu ise made+kuvvet olarak açıklar.yani temel maddelerin çokluğu ve değişimleri uzaydaki hareketler yüzündendir.kendisinden önce anılan ateş-su-havanın yanına toprağı da ekleyerek bu 4 unsur ile rizomata pantonun birbirleriyle belirli bir ölçüde karışımını sunmuş,ve ardından da bu sistemin içine hareketi sokmuştur.bu hareketin ortaya çıkmasını da şöyle bir metafiksel açıklamayla yapıyor kendisi: -sevgi ve nefret-
  evrende bazı zamanlarda sevgi bazı zamanlarda nefret hakimdir ve maddenin özünü, bu 4 unsuru, hareket ettiren metafiziksel iki karşıtlık vardır...
 • kozmozun arkhı olarak iki şeyin bulunduğunu söyler. birisi boşluk(uzay) diğeri ise tomon(atom). bunlardan atom üzerinde yoğunlaşmış, kozmozda gezinip duran bu atomların birleşip insanların oluştuğunu söyler.

  mitolojiye karşıydı. tek tanrılı din hakkında ise tam olarak net bir sözü bilinmemektedir.

  ateş-hava-su-toprak 4 lüsünün yanına sıcak-soğuk-ıslak-kuru4 lüsünü koyup, forvete de atom ve uzay'ı koymuştur.kale de ise doğa vardır.
  (bkz: 4-4-2)
 • akropol de sekiz behlül karizmasına sahip, aristokrat bir aileden gelmesine rağmen "ben halk adamıyım" diyerek rte, bahçeli ve bir çok parti liderine esin kaynağı olmuş yunan filozofu. hiç bir şey yok olmaz, yoktan hiç bir şey zaten varolmaz, hele zitilmiş dötün davası kesinlikle olmaz diyerek akropol gençliği üzerinde ufak bir hayran kitlesi yapmayı başaran empedokles, afacan bir ekşi papirüs yazarının "dostum hiç bir şey yoktan varolmaz demişsin ama bunu zaten thales ve herakleitos nick li kullanıcılar yazmış, biraz aramaya inansan?" demesi üzerine bozulan ve sonda ki soru işaretiyle kendini kaybeden empedokles, uzay kavramı ve atom teoremiyle haşır neşir olmaya karar vermiştir.

  dönemi içerisinde değerlendirildiğinde bir nevi troll olarak yaşayan empedokles, efsanelere göre troll vari bir şekilde hayatını sonlandırmıştır. bir gün ateş hava tahta su bok püsür demekten daral gelen filozof, beyaz converse ve yeşil eşofmanlarını giyer ve etnaya doğru yürür. hayırdır empedo ne ayaksın diye soranlara "içimde kötü bir his var" demekle yetinir, emin adımlarla yanardağa doğru yürür. empedokles i son gören insan olan akropollü bir çoban türkiye iş bankasının çıkardığı anı kitabında empedokles in etnaya yürürken çok durgun, hafif tebessümlü ve muhtemelen akşamdan kalma olduğunu belirtir. bundan sonrasını tarih şöyle yazar, empedokles etnanın tepesine kadar çıkmıştır, insan üstü varlığıyla camdan kafasını uzatan çocuk rahatlığıyla yanardağa kafasını uzatmıştır ve o yükseklikten düşünce hayatını kaybetmiştir. sonradan bulunan yanmış bakır converse ler bunu gösteriyor.
 • "her şey değişiyor." diyen heraklitos ile ''hiç bir şey değişmez'' diyen parmenidesin düşünceleri arasında ''her şey değişmez'' diyerek bir orta yol bulan , sevgiyi birleştirici nefreti ayırıcı güç olarak göstermesiyle çağdaşları arasında en romantik filozof,aynı zamanda şair.
 • kızıl saçlı kızlar/#24842723 entry'siyle duygulara tercüman olmuş yazardır. hoş gelmiş.

hesabın var mı? giriş yap