şükela:  tümü | bugün
 • lenin'in kapitalizmin en sonunda kaçınılmaz olarak emperyalistleşecğini ispata çalıştığı kitabı. lenin kitapta, kapitalist ülkelerin kendi dinamikleriyle ayakta duramayacaklarını ve bu yüzden kendinden güçsüz ülkeleri sömürmek zorunda kalacaklarını ve bunun da dünyayı topyekün savaşlara götüreceğini uzun uzun anlatır.
 • bu kitabın türkçe çevirisi 1969 yılında cemal süreya tarafından yapılmıştır (bkz: keşke yalnız bunun için sevseydim seni).
 • lenin'in 1900'lerin almanyası üzerinden yola çıkarak, kapitalizm'i aşama aşama etkileyici bir dille anlattığı kitap. zamanın kapitalistlerinin makale ve kitaplarından alıntılar yaparak ve bu alıntıları kendi görüşüyle sentezleyerek sunuyor lenin. sadece ideolojik anlamda değil, 1900'lü yıllardaki global ekonomik durumdan da geniş olarak bahsediliyor. kartellerin, tröstlerin köklerinden yola çıkarak, bunların özellikle sanayi alanındaki tekdüzeleştirme çalışmalarını istatistiksel olarak ortaya koyuyor.
 • << emperyalizm, geleneksel liberalizmin değerlerine karşı bir başkaldırı idi. "empeyalizm ruhu; haklara karşı ödevlerin, bireysel öz çıkara karşı kolektif refahın, materyalizme karşı kahramanlık değerlerinin üstün tutulmasını, mantığın yerine eylemin, soluk akla karşı doğal dürtünün coşkusunu ifade ediyordu." >> (arthur ekiroh jr. - the decline of american liberalism; alıntı içindeki alıntı ise robert osgood - ideals and self-interest in america's foreign relations)

  görüldüğü üzere birkaç cümle ile itin götüne çok güzel sokulabilen bir iddia. daha detaylı ayar yemek isteyen devrimci reyizler ayn rand'ın the roots of war makalesini okuyabilir. o vakit emperyalizmin; devletçiliğin mi yoksa kapitalizmin mi en yüksek aşaması olduğunu anlarsınız.
 • 20. yüzyılın başındaki kürsel sermaye ve global ekonominin çok sade ve detaylı anlatıldığı lenin kitabı.

  kitapta anlatılmak istenen, sermayenin üstünlüğü sebebiyle devletlerin emperyalizme sürükleneceği ve sistemin bu yolla kendini imha edeceği.

  bu argümanın şu an gerçekleştiğini savunmak mümkün değil çünkü bu durumun gerçekleşmesi için sermayenin devlet fraksiyonlarından tamamen ayrışması gerekir.

  şu anki durum bunun tam tersi, yeni bir girişimin tutması için ilk gerekliliğiniz devletle iyi bağlantılarınızın veya ilişkilerinizin olması.

  kitapta ekonomi politikin temel kavramlarından da bahsediliyor.

  t: kesinlikle okunması gereken kitap.