şükela:  tümü | bugün
 • https://store.steampowered.com/…4540/empire_of_sin/

  xcom un mafyalısı gibi görünen ve sıradan bir kopya oyundan fazlasını vaat eden bu oyunda strateji ve ryo ya doyacak gibiyiz. beklediğim ancak yayıncısının paradox olmasından dolayı şüpheyle yaklaştığım bir oyun olacak aynı zamanda. paradox un dlc politikasını bilenler neden çekindiğimi anlayacaklardır.
 • mafya teması üzerine kurulu sıra tabanlı bir rol yapma oyunu. 2020'de çıkışını yapacak.

  --- spoiler ---

  romero games ve paradox ınteractive'in oyunu empire of sin ile oyuncular, içki yasağının olduğu 1920'ler chicago'sunun, acımasız yeraltı suç dünyasının kalbine taşınıyor. kalabalığın en tepesinde çıkmak için dalavere çevirmek, tatlı dil kullanmak ve korku salmak serbest. bu karakter odaklı ve kara filmlerden esinlenilmiş oyun, oyuncuları debdebeli 20'lerin pırıltı ve cazibesinin tam ortasına bırakırken perde arkasındaki organize suçların zorlu ve tekinsiz yollarına da sokuyor.

  bir suç imparatorluğu kur: istediğin yasadışı iş kolunu (merdiven altı içki dükkânı, sendika himayesi veya kumarhane, hiç fark etmez) seçip sokaklarda ismini duyuracak sadık bir mafya takımı oluşturarak suç imparatorluğunu kur. adın duyulduğunda, rakip bölgeyi ele geçirerek nüfuzunu arttır ve repertuarına daha fazla girişim ekle.

  bölgeni koru ve genişlet: diyelim ki yumrukların konuşacağı bir duruma düştün ve ekibinin bir mesaj göndermesi gerekiyor. öyleyse sert geçecek sıra tabanlı bir çatışmada karşı tarafla yüzleşmeye hazır ol. adamlarını stratejik olarak topla ve çatışma hasarını azami seviyeye getirmek için ekip içinde kuvvetli bir kimya oluşturarak şehirdeki yerini sağlamlaştır.

  canlı kanlı bir dünya: 1920'ler chicago'sunun hareketli sokaklarını keşfet ve yaptıklarına (veya yapmadıklarına) nasıl tepki vereceklerini belli eden kişisel hikâyelere sahip canlı kanlı karakterlerle etkileşime geç. istediğini elde etmek için havadan sudan konuş, zorla bilgi al, baştan çıkarma yoluna git, tehdit et veya öldür.

  nüfuzunu kullan: ittifak kur veya mevcut ittifaklarını boz, polislere rüşvet ver ve grup dereceni yükseltip suç aileni genişletmek için kara borsada ticaret yap. fakat düşmanlarını her daim yakınında tutup içeride bir tane köstebek, her yerde de bir çift kulak bulundurmayı unutma.

  sayısız zafer stratejisi: tepeye ulaşmak için ister şiddet, ister sosyal nüfuz, istersen şehre yayılan namını kullanmış ol; chicago'nun kralı veya kraliçesi olmanın sayısız yolu var. çeşitli başlangıç koşulları ve sürekli değişen ekip dinamikleriyle hiçbir oyun birbirinin aynısı olmayacak.
  --- spoiler ---
 • ben bu oyundan cok umutluyum. bir kere hafif bir free roam ozelligi var. yani bir mafya ailesi ile gorusmeye giderken binanin ustune falan basmiyoruz, bizzat o muhite yuruyoruz. hosuma gitti.

  ikincisi tipki 90'larin efsane oyunu pizza tycoon gibi farkli illegal islere yonelebiliyoruz. cok fazla varyasyon gordum, epey hosuma gitti.

  combat biraz xcom'a benziyor. gordugum kadariyla 1-2 degisik ozellik eklemisler ama onlari oynamadan anlamak pek mumkun degil.

  neticede john romero ve brenda romero ikilisi yapiyor, paradox isin icinde. kotu olmaz diye dusunuyorum. ozellikle alkolun yasak oldugu 1920'lerde yani prohibition era'da geciyor olmasi da ayri bir hava katacak. bekliyoruz.
 • (bkz: omerta city of gangsters) oyunu vardı buna benzer şekilde sıra tabanlı, mafyalı ve ryo temelli olarak. ben uzunca bir zaman oynadım, güzel gibi, şimdilerde neredeyse bedava oluyor indirim dönemlerinde, empire of sin ile ilgilenen arkadaşlara da bunu öneririm.

  tanım: bir trilyon tane dlc ile devam edecek olan ama muhtemelen gayet güzel çıkacak bir oyun. benim merak ettiğim, acaba ön sipariş ile çıkış fiyatları farklı oluyor mu? şimdi almalı mıyım yani, daha önce ön sipariş deneyimim yok da, bilen mesaj atarsa sevinirim.
 • (bkz: gangland) oyununu anımsatan oyun.. bugün steam'de satışa çıkması bekleniyor.
 • omertanın güncel hali olacak oyun. bakalım bugün neler olacak... inceledikten sonra bir defa daha yazılır. ama keşke custom karakter yaratma imkanımız olsaydı. güzel olacağına inanıyorum.
 • premium edition paketini ön sipariş ile 300 tl ye aldığım oyun.
  şimdi 500tl olmuş. premium da ek olarak hazır makinalı tüfek felan veriyor, bir de al capone ile oynayabiliyorsunuz.
  gerek varmı bunlar için %50 fazla ödemeye? ben şahsen pişman oldum. beklentilerimi karşılamadı. xcom 2 çok daha heyecanlı bu oyuna göre. oyun içi bir sürü bug var, bir ton güncelleme yapmaları gerek.
  bu oyunu biraz daha uğraşıp efsane bir oyun yapabilirlermiş ama bu haliyle 1998 yılında çıkan gangsters organized crime adlı oyundan öteye gidememiş.
  size tavsiyem 50tl ye düşene kadar almayın.

  edit: oyunu bug dan oynayamaz oldum. 15dk lık uğraşın ardından bug a girdi dizime vurduğum yumruğun acısı hala sürüyor.
  bir düşman bana melee saldırı yaptığında, benim adam kontra vurması gerekirken, vurmayıp oyun donuyor. hemde her seferinde! bir süre bu hataların düzeltilmesini bekleyip oyunu oynamayacağım.
 • klasik paradox oyunu olarak beta halinde çıkmıştır. hatta alpha bile diyebiliriz.

  öncelikle şunu söyleyeyim. bu oyundan x-com beklemek, başka bir paradox oyunu battletech'ten titanfall beklemek gibi bir şey. burada odak zaten turn based savaşlardan ziyade oynarken bir hikaye yaratmak. savaşlar sadece tuzu biberi ama maalesef oyun şu haliyle hiçbir şeyi tam yapamıyor. replayabilitysi ve farklı yollardan mekanları ele geçirmesi yönüyle öne çıkacakken mekaniklerdeki dengesizlik ve buglar yüzünden tek düze olup çıkmış. savaş desen "janky as hell".

  şu haliyle oynanmaz. 1 sene sonra bile oynanır gibi görünmüyor. fikir güzel fakat başka bir imperator: rome vakası gibi görünüyor. toparlaması zaman alacak.
 • paradox interactive'in sadece yayıncısı olduğu diğer oyunlar gibi zamanla oynanabilir hale gelecek oyun.

  (bkz: stellaris)
  (bkz: surviving mars)
 • benden öneri türkçe yaması ve 2 tane dlc'si çıkana kadar almamanızdır. şimdiki fiyatına bakmayın kafadan 150 lira ayırın. paradox'un oyunlarında çeşitlilik dlc'lerle sağlanır dlc'siz oyunun tadı yavandır.