şükela:  tümü | bugün
 • tarihin ortasında, eski konakların içinde, yine eski ama yıkık dökük ama ama yine de ve tabii ki fantastikliğinden hiçbişey kaybetmemiş bir türk hamamına bakan avlusuyla ve akşamüstü elinizde bi kadeh içkiyle gayet kendinden geçmiş bi halde istanbulun inanılmaz manzarasının seyre dalınabileceği terasıyla, ahşap ve mermerin aşk içinde beraber yaşayıp gittiği cibinlikli odalarıyla içinizde bi sıcaklık dalgası yükselmesini engelleyemediğiniz bir minik masal diyarıdır burası. yeşilliklerle kapanmıştır buranın kapısı, sarmaşıklarla gizlenmiştir...
 • bir bizans imparatoricesi.

  ayasofya'da kendisi ve kocasinin yan yana goruldugu bir mozaik portresi vardir. isin ilginc yonu, bu portredeki adam 3. kocasidir. lakin portre 1. kocasi zamaninda yapilmis, onu oldurtup yenisi almis; portredeki bas kismini sildirerek yeni kocasini eklemistir. sonra onu da oldurdup son kocasini almis; portreyi tekrar sildirerek su an gorulen mozaik yapilmistir.

  cevval bir kadindir.
 • istanbul sultanahmet'te hos, ufak bir otel. web sayfasinin (http://empresszoe.com/) tamamen ingilizce olmasi ve ingilizcesi'nin duzgun olmasi otelin sahiplerinin yabanci oldugu izlenimini yaratiyor.
 • 1- ünlü bizans imparatoricesi. kısır imparatorlariyla ünlü bizansta yine tahta geçecek erkek olmaması sebebiyle tahta çıkmış başından üç evlilik geçmiştir. zoe, ilk evliliğini yaptığında ellisine yakındır ve beş yıl içerisinde kocasının durup dururken ölmesi şüphe de çekmiştir ardından kendinden yirmi beş yaş küçük ikinci kocası pek sevilmemekle beraber imparator olmuştur.ikinci kocası da bes yıllık geçiş döneminden sağ cikamamistir ve altmış yaşına gelen zoe bir evlilik daha yapmıştır.bu sefer zoe kocasından önce ölmüştur. zoenin evli olmadığı dönemde rahibe olan kardeşi theodora ile beraber tahta çıktığı da bilinir. ayrıca zoenin ölümünden sonra kardeşi theodora tek başına tahta çıkıp bir evlatlık edinmiştir ve sonrasında tahtı evlatligina bırakmıştır. bu iki imparatorice zamanında bizans ekonomik anlamda dibe vurmuştur.

  2- sultanahmette, akbıyık caddesinde butik otel. sahipleri avustralyalı iki bayandir ama turistlere amerikan olduklarını söylerler.güzel bir bahçesi vardır.
 • burada konaklayan yabancı uyruklu bir arkadaşımı almak için yolumun düştüğü butik otel. spontane gelişen olaylar neticesi 1-2 saatimi geçirmek durumunda kaldım. personeli ayrı kendisi ayrı bir şahane. manzarası ayrı, iç dizaynı ayrı bir güzel. kahvaltısı ayrı, şarabı ayrı bir lezzet. binayı olduğu gibi sarmalayan sarmaşıklardan insanın kopası gelmiyor. acayip bir durum ama müşterilerinin hepsi anglosakson. tekrar tekrar gidesim, günlerce konaklayasım var.
 • hotel empress zoe, 1483 yılında inşa edilmiş eski bir türk hamamının kalıntılarıyla çevrili özel bir arkeolojik bahçeye odaklanmış eski türk tarzı şehir evlerinden oluşmaktadır. üst teraslar, marmara denizi'nin, antik duvarların, ayasofya'nın panaromik manzarasına sahiptir. otelin konumu tüm istanbul'un tüm turistik mekanlarına çok yakındır, ancak kalabalıktan uzakta sessiz bir sığınak gibidir.
  otelin belki de en güzel yanlarından birisi; bahar zamanındaki manzarasıdır. otel bu resimdeki gibi çiçeklerle kaplı hale gelmektedir.

  baharda otelin terası
  baharda otelin terası-2
  baharda otelin girişi
  otelin terasından ayasofya manzarası
  otelin bahçesi-1
  otelin bahçesi-2
  otelin bahçesi-3

  otelin müşterileri her ne kadar genellikle yabancı ağırlıklı olsa da, istanbul'da kalınacak en ideal yerlerin başında yer aldığını düşünüyorum.

  fiyat için son keşfettiğim agoda.com sitesinden bağlantı veriyorum booking.com dan sağlayıp daha uyguna veriyorlar, buyrun. daha iyisi mevcutsa yeşillendirin değiştirelim.