şükela:  tümü | bugün
317 entry daha
  • sözlüğe geldikten sonra hakkında bilgi sahibi olduğum, son derece kıskanç olduğunu düşündüğüm, genç çizerlerin fersah fersah gerisinde kalan, hayvan haklarına duyarsız, köpekten korkan bir garip ve tuhaf yaşlı çizer.
    son iki çizimi de resmen hurda. çok kalitesiz ve başarısız çizimler.
    hayvan haklarından bihaber, sosyal sorumluluk sahibi olmayan, duyarsız, para için çizen, sanat değil ticaret yapan, sürekli reklam yayınlayan, takipçileriyle enseye şaplak bir ilişki içinde bulunan, sosyal ağ hesaplarında takipçilerine yanıt verirken, yaşına bakmadan öpücük gibi bayağı emojiler ekleyen, hayvan düşmanı olduğu iddia edilen şahıs. umut sarıkaya gibi çizimde zirvenin hiçbir açıdan yanına bile yaklaşamayan insan.
    bir cool, gizemli, mesafeli, sosyal sorumluluğu bulunan, çizim kalitesi olağanüstü olan, tespit üstadı, muhteşem analizci ve gözlemci, sadece çizer değil aynı zamanda düşünür, edebiyatçı ve eleştirmen olarak da sevilen umut sarıkaya`ya bakıyorum, bir de bu artık yaşını başını almış ancak yeteri kadar başarılı olamamış insana, hafiften üzülmüyor da değilim kendisi adına. :/ ne yapalım, hayat!
    son iki çizim de berbat.
    kurban komik değil, bayram da değil, kurban vahşettir.
    https://www.instagram.com/…6qw/?taken-by=emrahablak - özellikle şu bayağı kötü. neyse ki, tepki gösterenler olmuş. ben değilim bu arada, ig hesabım yok. sosyal ağ hesabım yok zaten.
    https://www.instagram.com/…tb9/?taken-by=emrahablak

ek: he, tamam!
  • çok az çizgi kullanarak konuyu ve duyguyu anlatma yeteneği olan çizer.

yaş olarak benden küçük. dolayısıyla kendisinin ilk zamanlarından itibaren gelişimini gözlemleme imkanım oldu. bazen esprileri alt seviye de olsa, çizgi üstadıdır.

tek söz söylüyorum: bu adama eleştiri yapmayın!
  • en son ne çizdiğini bilmiyorum lakin, bu adam türkiye mizahı için son derece değerli, çizgisi ve espri anlayışı özgün bir insandır. değil umut sarıkaya ile kimseyle karşılaştırılmaması gereken bir çizer.
    ancak ne yazık ki, çizerlerin çoğu cinsiyetçi, iletişim kabiliyeti olmayan, üslubu bozuk ve okuru türlü hayal kırıklıklarına sokacak kadar olumsuz özellikleri olan insanlar olabiliyorlar; bu önemli mi, evet...
  • saçma sapan argümanlarla eleştirilen günümüz türkiye'sinin en önemli çizerlerinden biridir.

sırf bu toprakların gerçeğini çizdiği için hayvan haklarını ihlal ettiği ve hatta hayvan düşmanı olduğu iddia edilen sanatçı, çizerdir kendisi.

arada başka bir çizer ile kıyaslama da yapılmış ki tam rezillik. insanlar her şarkıcıyı sevmediği gibi farklı tarzlara sahip çizerlerin kaleminden de hoşlanmayabilir. ancak bu daha iyi demek ne bileyim biraz avam kaçıyor. bir senaryo yazsanız ve kaç farklı çizere bu senaryoyu verirseniz o kadar farklı çizim elde edersiniz, biz buna çeşitlilik ve kalite diyoruz. ablak'ın tarzı herkesi tatmin etmeyebilir, ancak bugün instagram'dan yaptığı şey ile öncü olmuştur. karikatür hayatına yeni bir pencere açmıştır ve ayrıca keyiflidir de.

gidin 2018'de hala kurban mı kesilir bunu eleştirin, kamuoyu oluşturmaya çalışın, ama siz siz olun yaşadığı toplumun gerçeklerini çizdi diye kimseye sallamayın.

not: ayrıca danalı olana güldüm, kuzulu olana gülümsedim beni de linç edin.
  • sanatçılar topluma ön ayak olmalı, toplumu geliştirmeli, toplumsal gelenekler böyle ne yapalım diyerek düzene dişli olmamalı deyuben tepki gösterdiğim şahıs.
    ilgili çizimde nusret`e yanaşması, aşırı maddiyatçı tavrı son derece rahatsızedici.
    belki 15 milyonluk hesabında paylaşır diye çizmiş olduğu apaçık ortada. bu şahıs ciddi hayalkırıklığı benim için.
    1.nevşin
    2. bu çizer.

umut sarıkaya vs emrah ablak açacağım daha, ne kıyaslaması.
    behleyin...