şükela:  tümü | bugün
2563 entry daha
  • emrah safa gelişen medya sayesinde kitlelere ulaştı ve çok iyi oldu. kendisini severek izliyorum ve bilgi alıyorum, uzun entrymde kendisini uzaktan analiz etmeye çalışacağım.

öncelikle tanıdığımız kadarıyla kendisi okumayı öğrenmeyi çok seven birisi ve öğrenirken yoğun ve detaylara hakim olarak, doğru yorumlamaya çalışarak yapıyor bu işi. herhangi bir konuda tarihsel bağlantıları,yabancı kaynakları ve dönemin ruhunu birleştirerek yapıyor ki bu harika bir durum. ayrıca emrah safa erken yaşlarda bilimsel konuları ele alarak populer oldu ve bu az gördüğümüz bir durum.yaşı ilerleyen bilim insanları kendilerini eleştirelemez görüp, yeni jenerasyonun dilini ve anlayışını yakalayamıyor, bunun jenerasyon farkı ve artık kısmen salmışıktan olduğunu düşünüyorum. emrah safa ise hem tam günümüz dilini anlıyor, karşısındakilerin eleştirilerini de neden olarak çözebiliyor ve bununla birlikte kendini de halen geliştiriyor. tarih gibi zor bir alana hem çok hakim hem de bu alanın dışına çıktığında saçmalamadan başka bilgileri de bize aktarıyor. örneğin moda sahilindeki cafenin menüsünü de,sokaktaki gördüğü farklılıkları da futbolu da herhangi bir genç gibi yaşıyor görüyor ve bütüne ulaşırken gayet mantıklı ve doğal yaklaşıyor. hem bu kadar zor zaman alacak kadar dolu bir bilgi haznesini geliştirmiş hem de hayatın içinde olduğunu bize gösteriyor. ben sadece tarihten anlarım demiyor başka bilgileri de almaya ve kendi bilgileriyle birleştirmeyi seviyor.

ülkemizde bazı komplekler var, adam diyelim 4 dil biliyor ‘ ya bu da 3-5 kelime öğrenmiş’ deniyor. kardeşim 3-5 dil öğrenmek ve bu diller üzerine çalışmak, yabancı kaynakları dışlamadan anlamak kolay mı? şimdi durduk yere tanımadığım adamı övüyorum ama bazen hakkının yenildiğini görüp şaşırıyorum. ülkede elle tutulur bu tarz insan az kaldı farkına varalım. ülkeye top modelin (adriana lima) ve topçuların bile yaşlısı gelirken bu yaşta bu kadar değerli bir insanın bazen ‘ bu da çok havalandı yea’ denilmesi çok şaşırtıcı.

ülkedeki birçok konuda kutuplaşma varken basite kaçıp şu iyiydi demiyor mesela. farklı bakış açısı geliştirmekten bahsediyor, istede çok rahat şekilde tarih anlatıp herhangi bir partiye yanlayıp milletvekili olur ve sonra saçmalayıp her akşam tvde para basabilirdi,bu şekilde de gözden düşerdi ama iyi ki bunu şu ana kadar gerçekleştirmedi. başka bir konu da şu, sanatın ve kültürün değerini biliyor bilgiliyim kültürlüyüm diyip amerikan filmlerine kültürünü sırf belli kitlelerin hoşuna gidecek diye kötülemiyor, hayatın gerçeklerine uzak değil. hem farklı sanat dalları konusunda bilgisi var hem de ‘bunlar popülist ucuz şeyler,sanattan sadece ben anlarım’ demiyor. tarantinoyu da izliyor, 40 yıl önceki italyan filmlerini de. yaşlanmış ve doyuma ulaşmış akademisyenler gibi gençlere tepeden akıl vermiyor, gençleri anlayarak konuşuyor.

emrah safa bazı popülizm avcısı kişiler tarafından medyada yancı yapılmak istendi mi bilmiyorum, aklı başında program yaptığını sanıp gençlerin damarını yakalayan birkaç eski talk showcu birkaç kere yayına aldı ama devamı gelmedi ve bu iyi oldu. emrah safa bu konuda da temkinli görünüyor. para esprileri yapmaktan çekinmiyor, paranın değerini de anlatıyor zaten. para önemsizdir diyip arka planda parayı götüren boş tiplerden değil. dünyayı iyi yorumlamış birisi bence. fikirlerini duymaktan mutlu oluyorum,kendi fikirlerimle gayet yakın buluyorum keşke bir şekilde tanıyor olsaydım. burayı okuduğunu da biliyorum, twitterda bahsederse ulaşırım sayın emrah safa. ayrıca belki paralı medya platformları büyük prodüksiyon yapar ve kendisini farklı formatlarla, şu anki gibi özgürce işini yaparken görürüz umarım.

hesabın var mı? giriş yap