şükela:  tümü | bugün
372 entry daha
  • (bkz: #97536061) şu entry'ye haklı olarak twitter'da takılmış olan hoca. emrah safa gürkan'ın tarihçiliğini ciddi ciddi bir şov programı üzerinden değerlendirmek gerçekten harikaymış. adamın kitaplarını okudun mu, yazdığı makaleleri inceledin mi, bunları inceleyip böyle bir kanıya varıldıysa tamam ama hiç sanmıyorum. flutv'deki kurguyla karışık tarih-show programını izleyip "bu adam akademik camiada kesin ciddiyetsiz biridir, o yüzden iyi tarihçi olamaz" gibi bir önyargı içeren bir yorum olmuş.

hocanın ekşi sözlük'ü aktif bir şekilde takip etmesi sevindirdi. kendisini hem twitter'da hem de instagram'da takip eden biri olarak (üstelik söylemesi ayıp geçenlerde kendisiyle fotoğraf da çekildim) böyle takipçileriyle etkileşimde olması hoşuma gidiyor. ayrıca annem bile bugün ben olmaz öyle saçma tarih'i izlerken hocayı gördü seninki yine çıkmış dedi. :)
  • ben iyi bir tarihçi olduğunu düşünüyorum, ama ciddi ciddi bir korkaktır.

ilker bile ondan cesurdur.

hocam sence de her şey 'suya sabuna dokunmayım, beni aforoz etmesinler, doğruları söyleyipte sokak ortasında dayak yemeyim' diye diye, biraz yarım kalmıyor mu?
  • humeyni gibi gelecek ve flutv'yi ilker'in elinden alacaktır. o günleri bekliyoruz hocam. bülent arınç gibi ağlıyacağız vallah.
  • iki çaya kandırılmış, ilker canikligil tarafından esir tutulup zorla programa çıkarılan tarihçi. gelecekte flutv kanalına kendini kayyım olarak ataması muhtemeldir.
  • bilgi birikimi açısından diyeceğim birşey yok, belliki epey şey biriktirmiş. ama bilginin yorumlanması ve bir perspektif olarak okura yada dinleyiciye sunulması konusunda çok hesaplı ve objektiflikten uzak olduğunu düşünüyorum. tarafsız görünmenin albenisi var bu devirde ve bu arkadaş gibilerini epey popüler kılıyor tarafsızlık. bu kaygıyı anlaya biliyorum. silivri soğuktur kaygısı
    belki konjonktür gereği belki bize has olan tarihçilerin milliyetçi-devletçi olma eğiliminden kaynaklı bilemiyorum. ama bu düzeyde birinin bu kadar apolitik ve toplumsal sorunlardan uzak takılmasını anlamlandıramıyorum.

eğer hesaplı bir tutum ise bu eninde sonunda patlar ve karşıtına savrulmaya varır. yok gerçek bir apolitizm ise yine patlar, köklü ve tutum ifade etmeyi zorunlu kılan sorunlarda popülizmin arkasında ki sıradanlık boylu boyunca yere serilir.
    kaldıki ben bu arkadaşın gerçeğin bilgisine sahip olduğu halde müesses nizamın hoşuna gitmeyeceğini bildiği için kendini müesses nizama göre konumlandırdığını düşünüyorum.

eğer böyle devam ederse kendi gelişmesinin sınırlarına dayandığını düşünmek ve popülizm adına gerçeğin çarpıtıltığı tutumları beklemek gerekir. şimdilik zorlayıcı sorular yok ama yarın olacak. o zaman göreceğiz bu 'büyük' tarihçimizi.
  • gece gece kahkaha attırıp ağzımdaki kestaneyi yutmama neden olan adam.

veysi: osmanlı aslında halifeliği devralmış, müslümanlığın sembolizmi. zina, biliyosun, en büyük günah ama cariyerlerle evlenmiyo ki, imam nikahı mı kıyıyo? kaç tanesiyle kıyıyo?
    esg: evlendiğiyle öyle bi' nikah yapıyo ama ötekilerle, cariyenin kendi bi' hukuku var. yani o da islam hukukunda zina sayılmıyo.
    veysi: niye? ancak evlendiğin zaman zina sayılmaz...
    esg: işte islam hukukçusu değilim, onu bilemiyorum da bi' şeyini bulmuşlar. elinin altında şeyhülislam olunca sıkıntı çekmiyosdfsdfdsfesg...
  • suya sabuna dokunmuyormuş.
    sizin sefil egolarınız tatmin olacak diye neden çocuklarının rızkını tehlikeye atsın?

britannica gibi tarihçi. sor söylesin.
  • malumatfuruşluk yapıp, kanaat önderliğine soyunup kanal kanal gezip devlet güzellemesi yapacağına tarihçilik yapıyor adam yahu. levent kırca skeci tadında kör göze siyaset mi yapsın sonuçta tarihci bu adam. anlayana gayet güzel politik ironi de yapıyor.

diğer çeşidini gördük artık egodan ekranlara sığmıyor. kütüphaneler "külliyelere" gidiyor. bırakın adamı takılsın. dün övmek için bir entry yazıp başlığı hortlatmasaydim iyiydi.

neyse manayla buraları okuduğuna emin oldum. şu yeni kitabı çıkar hocam sen. boşver bu ülke insanı hiç bir şeyi beğenmez. he eğer beğenilmek gibi bir kaygin varsa taktiği veriyorum. kibirli bir duruş, üst bir dil, ya hamaset ya da muhalif maskesi. sonra at martini debreli hasan. direk fanların falan olur. fakat öyle mahalle insanı olma biz seni böyle sevdik. he bir de ilker canikligilden kurtul evet. *
  • suya sabuna dokunmamak suclamasi da nerden cikti arkadaslar

adam ilker ile olan bi cok videosunda osmanli'nin muhtesem bilinen zaferlerini bile "cok da abartmayalim yani", "aslinda o kadar da zor degildi" v.b. yaklasimlarla ele alabildi mesela.
  • iyi bir tarihçi olup olmadığını ölçebilecek kadar tarih bilgim yok ama ekranlarda gördüğüm en entelektüel kişilerden biri. bir diğeri için (bkz: erem şentürk)
10 entry daha