şükela:  tümü | bugün
2917 entry daha
 • malum mevzu üzerine bir yazıdan parça:
  "...emrah serbes belli ki kelimelere âşık bir insan, hani şu yazmak için yaşayanlardan. en zor durumları, en doğru kelimeleri bir araya getirmek suretiyle aşabileceğine inandığı anlaşılıyor. hayatındaki en korkunç olay karşısında, yıllardır kendi hayatını düzenleyip anlamlandırdığı görünen kelimelerin doğru bir bileşiminin çıkış yolunu sunacağını düşündü, ama öyle olmadı. kelimeleri bu kez ona ihanet etti.
  biliyoruz ki her şeyin bir bedeli var ve o da cezasını çekecek; burada tartışılacak bir yan yok. ama sonrası tartışmaya ve düşünmeye muhtaç olunan bir alan. emrah serbes’in behzat ç. denen güzelliği yaratması da, “sonunda t yok” rezaleti de aynı kökenden besleniyor. burada aslolan bu bağı görebilmek.
  sanatçıların yaratıcılıkları ile günlük hayattaki “artistlik”leri arasında kopmaz bir bağ var..."
  engels, kobe bryant ve emrah serbes
 • alkol veya herhangi başka bir madde etkisinde direksiyona oturan adam o saatten sonra başına geleceklerden sorumludur. pişman falan olamaz. alkollü vaziyette araç kullanırken yapılan hata “kaza” diye adlandırılamaz. burada kendisini savunan arkadaşların anlamadıkları şey bu. herkesin başına gelebilir falan diyenler olmuş. benim başıma gelmez mesela. alkol alma ihtimalimin olduğu herhangi bir yere arabamla gitmem. arabamla gittiğim herhangi bir yerde eğer dönüşte arabayı ben kullanacaksam alkol almam. yıllardır bu böyle.

  sosyal medyada şov yaparak suçunu itiraf eden, ancak kaza esnasında alkol ya da herhangi başka bir madde etkisinde olup olmadığının anlaşılmasını engellemek için böyle bir şey yaptığı gün gibi ortada olan(bunu fanboyları bile inkar edemez) bu adama empati yapmamı kimse bekleyemez.

  emrah serbes’i savunanlar bile kaza esnasında herhangi bir madde etkisi altında değildi diye gönül rahatlığıyla söyleyemiyorlar. çünkü adamın karakterini biliyorlar. bu adam biri çocuk olmak üzere 3 kişinin ölümüne sebebiyet vermiştir. bu olayda empati yapılması gereken biri varsa emrah serbes değil, annesini, babasını ve kardeşini kaybeden kişidir.
 • aslında basit bir adli vaka gibi, sarhoş adam, bir arabayı biçer ve bir aileyi ortadan kaldırır. ancak öyle değil. emrah serbes'in serbest düşüşünde aslolan kendisi kadar, onu linç etmek için bekleyen kitle.
  ilk taşı atacak olandır günahsız olan, halbuki ne yanlış bir laf ; günahsızın taşla ilgisi olmaz, taşı attığı an değil , içinde taş atma düşüncesi filizlendiği an bile kirlenir günahsız olan. emrah serbes, serbest düşüşünde, heybesinde taş dolu olanları iştahlandırdı. herkes saydırmaya başladı.
  ancak orda ince bir nokta vardı, emrah serbes 'in kişiliği. besbelli ki adam yok olmak, delirmek istiyordu. herkes, delirirken sahnede olmak istemez aslında ama o sahnede delirmek istiyordu. kişiliği böyleydi biraz da, neron'dan hallice bir çılgın, hallice narsist biraz. halbuki kimi sessiz sedasız, kendi bahçesinde veya kömürlüğünde delirmek ister.
  emrah sahnede delirmek istiyordu evet ama bence böyle bir sonu da arzulamıyordu. bir bar kavgasında kafasına tabure yiyerek beyin kanamasından ölmekti niyeti belki, ya da yüksek oranda alkollüyken çatıdan atlamak, overdose ölmek. ama bir aileyi yok ederek, dibi boylamak istemiyordu bence. kendi yangınında başkasını da yaktı, isli dumanlar çıkararak yandı , gitti.
  azıcık vicdanı varsa ki, vardır sanatın hatta zanaatın ufak bir dalıyla bile tanışan insanda bir vicdan yeşermesi oluşur, bundan böyle zaten vicdanının dikenleriyle çivilenmiş bir tabutta kıvranıp duracak.
  her şeyi anlarız da, aslında anlamıyoruz, aka çıkarma çabamız da yok ama, serbest düşüşünde attığın artistik patinajlar seni epey kirletti emrah serbes.
 • emrah serbes ile kobe bryant' ı aynı makale içinde görünce okuyayım dedim.

  2003 yılında kobe bryant' ın tecavüz davası ile 3 kişinin ölümüne -sorumsuzca- neden olan emrah serbes' in kazasını kıyaslayanları ve bunun aynı kökenden beslendiğini öngörmek en basit tabiriyle saçmalıktır.

  evet sporcular, sanatçılar artık kimi örneklendirmek isterseniz örneklendirin çok ahlaklı veya çok doğru örnekler olmayabilirler.

  kobe bryant alpha dog'tur. emrah serbes' i sınıflandırmak içinse seçeceğim kelimeler gg olabilir.

  tanım: son kitabı müptezeller' le sıçmış olan edebiyatçı.
 • hayatında kitap okumamış, türk edebiyatından bihaber yiplerin türkiyede doğru düzgün polisiye yazan ilk yazar sandığı adam.
  en cahil insan bile iyi kötü peyami safanın cingöz recaisini duymuştur diye düşünürdüm, daha cahiller varmış.
  o olmasa arka sokaklar seyrederdiniz diyen mallar da var. tvde gayet başarılı polisiye diziler de vardı. olay örgüsü olarak behzat çok da başarılı değildi. behzatın güzelliği karakterleriydi. emrah serbes çok iyi karakterler oluşturmuş, insan ilişkileri gayet güzel aktarılmış. ama polisiye olarak çok iyi olaylar kurguladığını söyleyemem.
 • sonunda sanırım t yok.
109 entry daha