• “apartmanın girişindeki lambayı sen mi kırdın bülent?”
    “hangisini?”
    “otomatik yanan, sensörlü lamba.”
    “hayır.”
    “komşu görmüş, yalan söyleme. süpürge sapıyla kırmışsın dün gece.”
    önüme baktım.
    “neden kırdın?”
    cevap yok.
    “hasta mısın evladım? söyle bana, neyin var, neden kırdın lambayı, yapma böyle…”
    “kırdımsa kırdım, ne olacak! çok mu değerliymiş?”
    “lamba senden değerli mi evladım, lambanın amına koyayım, lamba kim? yöneticiye de dedim. lambanızı sikeyim, kaç paraysa veririz. sen değerlisin benim için.”
    “beni görünce yanmıyordu baba.”
    “nasıl ya?”
    “görmezden geliyordu, yanmıyordu. kaç sefer yok saydı beni.”
    “e beni görünce de yanmıyordu bazen, böyle el sallayacaksın havaya doğru, o zaman yanıyor.”
    “hadi ya! sahiden mi?”
    “evet. ucuzundan takmışlar. bizimle bir alakası yok.”
    babama sarıldım yıllar sonra.”

dokunur.
  • çok sevdiğim bir yazardır kendisi. geç de olsa doğru olanı yapmıştır. umarım cezası neyse çeker ve yazmaya devam eder.
  • nasıl dostluksa artık adam gitmiş bunun yerine hapis yatmış. ananız babanız yok mı yav sizin?
  • öncelikle sonradan da olsa sucunu kabul etmesi iyi bir sey. yalniz akilda soru isaretleri doguyor.

ya arkadasi ile önceden anlasmali ise, ve emrah serbes alkollü diye o gün almadi ise sorumlulugu? bunu ne yazik ki hic bir zaman bilemeyecegiz.
  • üzücü bir olaya karışmış kişi. işin içinde ölüm olan bir kaza, kalanlara keder verdiği gibi kazaya neden olan diğer taraf içinse bir vicdan azabı. ne dense boş. ama yine de kazayı üstlenerek doğru yapmıştır.
  • şu an yaptığı şeyi takdir edelim öncelikle. ama ya kaza anında alkollüyse? şu an gecikmiş olarak bu suçu itiraf etmesi neye yarayacak? alması gereken cezadan daha azıyla geçiştirilecek.

tekrar söylüyorum, itirafı kesinlikle takdiri hak ediyor ama soru işaretlerini kaldırmaya yetmiyor.

edit: tek şeytanın avukatlığını yapan ben değilmişim neyseki. herkesin aklına aynı sorular gelmiş.

edit2: diğer detayları öğrenince ortada takdirlik bir durum da gözükmüyor. cezası neyse çeksin. yazıklar olsun kendisine.
  • hayat ne garip bir an en yukarıdasın bir an sonra en aşağıda. tamamen elinde olmayan nedenlerden dolayı. hayat çok belirsiz.
  • 'uyuşturucu kanımdan temizlendi, artık teslim olabilirim.'
  • büyük ihtimal olayın şokundan falan değil alkollü olduğunu gizlemek için arkadaşına sen şimdi üstlen sonra ben itiraf ederim böylece daha az ceza alırım demiştir.

nutuk atmaya, yazı yazmaya gelince hep adaletten, haktan bahset ama bir olayla hayat sana her söylediğini yedirsin.

adaletli ekşi sözlük yazarları muhtemelen rüzgar çetin hakkında yazdıkları her şeyi kendisi için de yazacaklardır. sözlük yazarlarının vicdanına güvenim tam.
hesabın var mı? giriş yap