şükela:  tümü | bugün
  • emrah serbes' in yaptığı çok vahim bir hatasından yola çıkarak ne yazarlığını ne lümpenligini, ne showmenligini bırakan yazarlara cevabı.

cevap

afilli filintalar - madde 8

" şunu sık duyuyorum. filanca yazarı seviyordum ama son yaptıklarından sonra onu bir daha okumayı düşünmüyorum. demek ki dostoyevski zamanında yaşasaydın kumarbaz diye onu da okumayacaktın. yazarların özel hayatını unutmak lazım. edebiyat tarihi şahane şeyler yazmış berbat adamlarla dolu "
  • ohoo bir de bunun cezaevinden yaptığı atarları mı çekeceğiz amk. sen mektuplarını yok ettiğin ailenin yakınlarına gönder bence koçum.

edit : eski tarihli bir yazısıymış. yanıltıcı başlık.
  • ne kadar ileri görüşlü bir adamsa artık, sözlük yazarlarına cevabını hapse girmesinden yaklaşık 8 ay önce 14 ocak tarihinde yazmıştır.
    yazarı sevdiğiniz kadar okumayı da bilseniz keşke.

edit: şimdi düşündüm de o "14 ocak"ın 2017'de olduğundan bile emin olamıyoruz aslında. bana harcattığınız vakti sikeyim.
  • bir yazarın alkolik olması, kumar oynaması ve hatta uyuşturucu kullanması onu okumama ve takdir etmeme engel olmaz. zararı kendinedir beni alakadar etmez. ama bir yazarın katil olması çok şey değiştirir.
  • eski tarihli bir emrah serbes üfürüğü.

kendisi alkolik, kumarbaz, hırsız vb olmakla koskoca bir aileyi ölüme götürüp ortalıktan sıvışan bir yavşak olmak arkasındaki farkı bilmiyordu tabi o zamanlar..
  • içinde bulunduğu duruma uymadığı için cevap falan değildir. evet, yazarı okurken kişisel hayatını unutmak gerekir bu doğru. dostoyevski kumarbazdı, ama okuduk. sait faik eşcinseldi, yine okuduk yine sevdik. çünkü bize neydi ne yaşadığından. isterse cebindeki son kuruşu koyardı masaya isterse bir adama aşık olurdu. ama emrah serbes bunlardan biri değil. bir yazar alkolik olabilir, kumarbaz olabilir, cinsel tercihleri seni alakadar etmez. küfürbaz olabilir. ama katil olamaz aq. adam kalkmış bir aileyi yok etmiş. arkada o gece o arabada olmayı ve ölmeyi yeğleyecek bir adam bırakmış, ailenin oğlunu. biz de bunu görmüşüz tanık olmuşuz. suçsuzluk? kast? bunlar ancak kanuni ifadeler olabilir. savcının kapıya dayanması an meselesiyle korkudan ben yaptım demek şovdur arkadaşım. paşa paşa elini uzatmak varken öncesinde sosyal medyadan “böyle de vicdanlı bir adamım” demek şovdur. olay anında test yaptırmayı reddedip bilmem kaç gün sonra alkol yoktu uyuşturucu yoktu demek de gördüğüm göreceğim en planlı çakal harekettir.

senin kişisel hayatın beni zerre ilgilendirmez emrah serbes. sen eroinman da olabilirsin alkolik de gay de transeksüel de kumarbaz da. bu senin hayatındır. kimseyi de gram ilgilendirmez. ama sen hatalarınla bir aileyi yok edemezsin. kamu vicdanı denen nane bunu kabul etmez. yazdıkların veya yazacakların bu saatten sonra kim olduğuna göre bal gibi de değerlendirilir. bu ülkede denetimli serbes”t”liktir iyi haldir dünyanın indirimini alırsın. yattığın süredir falan hop bi bakmışsın 4-5 yıla yine sahalardasın. ama bu millete beni bunla yargılamayın diyemezsin. edebiyatımdan soğumayın da diyemezsin. sen edebiyatını satarken kitap raflarında, hayata kaldığın yerden devam ederken 3 kişinin hayatını söndürdüğünü bir evladın ölene kadar eksik yaşadığını unutmayan unutmaz.
  • hasbelkader yazar olmuş biri olarak üzerime alındığım hede.

bir yazarın kişisel hayatı ile kişiliğini ayrımak gerektiği kanaatindeyim. alkolik olabilir, kumarbaz olabilir, kadın/erkek düşkünü olabilir. bu ve benzerlerine eyvallah. kendisini okuruz, severiz, sevmeyiz, paylaşırız, tartışırız, fırsat bulup tanışmak isteriz. bugüne kadar birebir tanışığım tüm yazarlar da dahil bu şekilde düşünüyorum.
    yazarın kişiliği ise farklı bir durum; edimlerinin sonuçlarına katlanmayı tercih etmiyorsa, özel olarak insanlara ve genel olarak insanlığa karşı fiili boyutta zarar verici eylemleri bilinçli bir şekilde tercih ediyorsa, insan haklarını hiçe sayan davranışlar sergiliyorsa orada duruyorum işte. bu kişi yazı yazıyor olabilir, kendini yazar olarak da pazarlamış olabilir. ben böyle yazara her türlü platformda elime geçen her türlü fırsatı kullanarak girerim. kafamı çevirip gitmem, aman bana ne ya demem.

velhasıl kendisini asla affetmeyeceğim. şu ya da bu şekilde bir ailenin tümden yok olmasına sebep olmuş birisidir, bunun sorumluluğundan kaçmış birisidir. hukuk önünde ve toplum nezdinde hakettiği muameleyi görecek ve sonuçlarına katlanacaktır. *

benim cevabım da budur.
  • bu hala bir yerlerden cevap verebiliyor mu dedirtmiştir.

şimdiye çoktan hapsi boylaması gerekirken?
  • burası ekşi sözlük. sonunda t yok.
  • afilidir o. afilli olsaydı yerinde duramazdın.