şükela:  tümü | bugün
  • oxford üniversitesine kabul almış bir yüksek lisans öğrencisinin 26 bin sterlinlik okul ücretini karşılayabilmek adına başlattığı kampanya.

emrah çelik hakkında detaylı bilgi edinmek ve destek olmak isteyenler için kampanya adresi:
    emrahoxforda

ayrıca emrah çelik’in twitter hesabı için @emrahoxforda

kendisi
    koç üniversitesi - sosyoloji %100 burs
    koç üniversitesi - psikoloji %100 burs
    lisans programlarından 96 ortalama ile mezun olmuş.

kişiyi tanımıyorum, destek olabilecek maddi imkanım yok, burada duyurup destek olmak istedim. umarım ihtiyacı olan desteği bulur.

edit: bugün itibariyle emrah ihtiyacı olan bağış tutarına ulaştı.
    kendisine başarı dolu bir gelecek diliyorum.

“sizleri birer kıvılcım olarak gönderiyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz!”
    mustafa kemal atatürk
  • desteklenmesi gereken kampanyadır. maaş başlıklarında gövde gösterisi yapan sözlük zenginlerimizi sahneye davet ediyorum. haydi emrah’ı oxford’a gönderelim.
  • başarılarıyla gözlerimi dolduran, tırnaklarıyla, çabalarıyla bir yerlere gelmeye çalışan tertemiz bir insanın dikkate alınması gereken yardım isteği.

sadece para yüzünden, lanet olası para yüzünden bir insanın hayalleri elinden alınmamalı. hayalleri parayla satın almak mümkün mü? maalesef mümkün.

az-çok demeden bir şekilde elimizi taşın altına koymalıyız. saçma sapan bir insanın evini baştan aşağı yenileyen sözlük sakinleri umarım söz konusu akademik kariyer olunca sessiz kalmazlar.

para yüzünden hayallerden geri kalmanın ne demek olduğunu bilen bilir, çok can yakar. seneler geçse de iyileşmez o yara. yardım edilmesi lazım...

çevreme duyurarak da katkı sağlamaya çalışacağım bu yardım dileği umarım karşılık bulur ve dikkate değer bir hayal gerçek olur.
  • emrah arkadaşı tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. kampanya denenebilir. fakat bunu karşılayacak durumu olmayan insanların okul ücreti olmayan üniversitelere de başvurmasını öneririm. avrupa’da birsürü harika, ücretsiz veya çok düşük ücret ödenen üniversiteler de var.
    oxford deyince duracaksın tabi ama her ne kadar oxford da olsa, sterlin olmuş 6 tl, toplanmazsa da ısrar etmenin anlamı yok.
  • yakinen tanidigim, gercekten cok cok duzgun ve caliskan bir cocuk emrah. hergun ictigimiz kahvemizi, biramizi iki gunlugune birakip, gerçekten bu egitimi isteyen ve aldigi egitimi ileride ulkemize katma deger olarak dondurecek bu kardesimizi lutfen destekleyelim.

#emrahoxforda
  • tanimadigin insanlardan yardim isteyebilmek en buyuk erdem, hele ki boyle mukemmel bir amac icin! bugun yiyeceginiz bir aksam yemegini evde yiyip birinin hayatini degistirebilirsiniz :) hadi emrah oxford'a!
  • üniversiteden tanıdığım, gerçekten kendini geliştirmek konusunda çaba sarf eden, bu eğitimi sonuna kadar hak eden bir arkadaşımdır. maddi açıdan zor durumda olan arkadaşlara tabii ki bir şey diyemem, ancak 50 tl verebilecek yaklaşık 2000 kişi çıkarsa emrah amacına ulaşıyor, ki sosyal medya aracılığıyla bu desteği yapabilecek 2000 kişinin rahatça bulunabileceğine inanıyorum.

maddi gücü olan arkadaşların desteklediğini görmek isterim.

ufak da olsa elimden geldiği ölçüde destek çıktım, hak eden bir insanın hayatını değiştirebilecek birkaç yüz/birkaç bin kişiden biri olduğumdan dolayı beni mutlu eden kampanya.
  • eğitim alma hakkının tanınması, direkt olarak materyal kazanımı değildir. bu denli sosyal, ekonomik adaletsizliğin olduğu ülkemizde ve dünyada bir kişiye eğitim hakkının herhangi bir yolla tanınması olması gerekendir, insanların desteğiyle bahsedilen arkadaşa tanınması ise erdemli bir davranıştır. umarım örnek teşkil eder.
  • kısa sürede gerekli ücretin toparlanması gereken kampanya!

emrah'ı kişisel olarak tanımasam da aynı okulda eğitim almış biri olarak, ne kadar zor bir şey başardığını görebiliyorum. üniversiteyi %100 burs ile kazanmakla yetinmemiş, aynı zamanda çift anadal yapmış ve inanılmaz yüksek bir ortalama ile mezun olmuş. şimdi de oxford'a gidiyor!! ayakta alkışlıyorum, helal olsun.
  • destek vermediğim kampanya. bu emrah'ın özelinde değil ama genel olarak bu tarz kampanyalardan hoşlanmam. neden hoşlanmadığımı açıklayayım böyle kampanyalardan:
    * öncelikle 25.000 pound gibi bir rakam istemiş. bu şu anki kurla 150.000 tl gibi bir rakam yapıyor. gerçekten sosyal bilimler yüksek lisansı için `:(sosyal bilimleri kötülemek için demiyorum bunu)` değer mi bu mebla?
    *diyelim elinizde 150.000 türk lirası var. bunu köy okullarına yardım olarak mı harcamak mantıklı, yoksa koç'u bitirmiş bir lisans mezunun yüksek lisansı için harcamak mı? hangisi türkiye'nin toplam bilimini arttıracak, hangisi daha fazla insanın hayatına dokunacak adım? zaten emrah eminim ki başka yüksek lisans programlarında da kabul almıştır. peki ya ilkokulda okuyacak kitap bulmayanlar? hangisi daha kritik durumda?
    mübalağa yaptığımı biliyorum bu konuda, eminim bazılarınız ne saçmalıyor bu sikik demişsinizdir.
    *üsttekini daha realistik hale getirmek için, diyelim bir lise 4 öğrencisi geldi. ''arkadaşlar ben şu vakıf üniversitesinde tıp fakültesini kazandım. çok mutluyum, hep hayalimdi vs. fakat %50 bursla kazandığım için 6 yılda 180.000 lira gibi bir paraya ihtiyacım var. yardımlarınızı bekliyorum.'' aynı şekilde yardım eder misiniz? oysa ikisi de aynı durumda, ikisi de hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyor, ikisi de maddi olarak karşılayamıyor.
    *daha kapitalist bakış açısından bakarsam, madem o kadar değerliymiş bu arkadaş burs kazansaymış kardeşim. neden oxford yeterli görmemiş bursa?

toparlamak gerekirse, biliyorum popüler olmayan bir fikri dile getirdim. biliyorum bazılarınızın hiç hoşuna gitmeyecek fikirler ama bu devirde herkesin hayalleri var, herkes burs peşinde koşarken burada böyle kampanya yapanlara gerçekten karnım tok. bugün diş hekimliği fakültelerinde doktora öğrencilerine tek kuruş para vermeyen, onları sabah akşam köle gibi koşturan, utanmadan kullandıkları malzemenin parasını bile ödeten,bir de utanmadan hocalarına çay almasını bekleyen bir ortam var. sabahları okulda koştururken, akşamları nöbet tutuyorlar ki okulun malzeme parasını karşılayabilsin, evinin kirasını ödeyebilsin. üzgünüm emrah ama bence bu insanlar bu parayı senden daha fazla hak ediyorlar.
    edit:sabah biraz ters bir kelime kullanmışım, onu düzelttim. teşekkürler @burclarainanmam