şükela:  tümü | bugün
 • hürriyet gazetesi, otoyaşam eki yayın koordinatörü.
 • mimar sinan üniversitesi endüstri tasarımı bölümünden mezun gazeteci.
 • karakalem ile muhtesem bir perspektif sahibi oldugunu yeni fiat doblo cizimiyle bizlere gosteren ustun endustri tasarimcisi.
 • ötv indirimi çıkmadan evvel ''bırakın indirim söylentilerini, indirim gelse bile şimdiki fiyatlardan araba bulamazsınız.'' türevi yorumlarla okuyucularını gaza getiren, birçok kişinin birkaç hafta erken fakat birkaç bin tl fazla para karşılığında otomobil sahibi olmasına vesile olan gazetecidir.
  genel itibariyle otomobil üreticileri ve satıcılarının safında yer alır. bu yüzden diğer gazetelerin otomobil bölümlerine/eklerine bilhassa internet gazetelerine giydirmeyi pek sever. lakin kriz-söylentiler-indirim sürecindeki tutarsızlığından bahsetmez.
 • bugün hürriyet ekonomi bölümünde elektrikli araçlarla ilgili hazırladığı vergi haberi ile matematik dalında nobel ödülüne aday gösterilmesi gereken kişi..

  haberinde türkiye'de üretilecek elektirikli renault fluence'nin muhtemel vergili fiyatını hesaplarken, aracın açıklanan fransa satış fiyatı üzerinden gitmiş, bu fiyatın üzerine türkiyede uygulanması düşünülen vergi oranlarını bindirerek toplamda 90.000 tl gibi uçuk bir rakama ulaşmış. türkiye'de halen satılmakta olan 1.600 cc fluence'ların fiyatının 35.300 tl olduğunu da belirterek aradaki bu 3 katına yaklaşan fiyat farkıyla "allah aşkına kim 90 bin tl'ye fluence'yi alır" diyerek haberini çarpıcı hale getirmeye çalışmış.

  bir aracın türkiye'deki muhtemel satış fiyatını bulmak için o aracın fransa'daki vergili, kdv'li fiyatı üzerine türkiyedeki vergi oranlarını ekleyip sonuca ulaşmak dahiyane bir çözüm.. ben de aynı yöntemle bir renault megane hatchback 1.5dci authentique nin türkiye fiyatını bulmaya çalışacağım.. aracın fransa satış fiyatı 20.300 euro.. bu da yaklaşık 40.000 tl eder. bu fiyatı baz alıp ötv eklediğimizde ulaşılan rakam 52.000 tl civarı. bu fiyat üzerinden kdv'yi de hesapladığımızda 61.360 tl lik fiyata ulaşıyoruz. üzerine de ek ödemeleri (harç,pul vb) ekleyin etti size 65.000 tl.. demekki bu aracın türkiye satış fiyatının 65.000 tl civarında olması lazım..

  emre beyin hesabından yola çıkarak bulduğum rakamın sağlamasını yapmak için renault'nun türkiye internet sitesine girip aynı aracın fiyatına bakıyorum ki oda ne? 39.450 tl.. hadi harcıyla puluyla 42.000 tl olsun..

  peki nasıl oluyor da oluyor? olan şu, emre bey küçük bir kelime oyunuyla elektrikli fluence'ın fransa'da açıklanan tavsiye edilen bayi fiyatını vergisiz çıplak fiyat gibi gösterip, bu fiyatlar üzerine türkiye vergilerini hesaplayıp aklınca çarpıcı bir haber yapmaya çalışıyor ancak ulaştığı rakam o kadar uçuk ki, daha ilk bakışta bir yanlışlık olduğu ortada..

  belli ki henüz taslak aşamasındaki torba kanun taslağında yüksek vergi oranlarının çıkması ilgili duyumlar üzerine şimdiden bir kamuoyu oluşturup lobi yapmaya çalışıyor, oysaki böyle bir dezenformasyona gitmese daha gerçekçi bir hesaplama yapsa vermek istediği habere daha sağlıklı bir etki yapmaz mı? türkiye'nin lokomotif sektörü olan otomotiv sanayinin geleceği için çok önemli olan elektrikli otomobil üretme ve teknoloji geliştirme konusunun bunun gibi fotomaç ciddiyetinde bir abartı haberle sulandırılması, manipüle edilmesi doğru mudur ve sektörün ciddiyetine ne kadar yakışmaktadır oturup düşünmesinde fayda var kanımca.
 • bu kez de eski otomobillere takan otomobil gurusu! http://www.hurriyet.com.tr/…mi/16403326.asp?gid=373
  neymiş, 4-5 bin tl değerindeki eski araçlar euro 5 normlarını sağlamıyormuş. bunların vergisi arttırılırsa insanlar yeni araç alırmış. çevreye zarar verdiğini iddia ettiği araçların birçoğunun zaten lpg'li olduğunu, bu araçların yeni nesil benzinli araçlardan daha çevreci olduğunu bilmiyor olabilir. fakat biz kendisinin tüketiciden ziyade otomobil satıcılarının yanında yer aldığını pekala biliyoruz.
 • tanıdığım en zekice soru soran gazetecilerden biri. kendisini sevmemek elde değil...
 • otomotiv endüstrisinin türkiye'deki en önemli duayenlerinden biri. biraz geç farketmemle beraber twitter'da da boy göstermeye başlamış; http://twitter.com/#!/eozpeynirci
 • kendisini duayen olarak görmek için otomotiv sektörü konusunda mutlak sıfır bilgiye sahip olmak gerekir, ki bu da aslında zor bir iştir.