şükela:  tümü | bugün soru sor
 • barış manço'nun efsanevi 2023 albümüne gösterdikleri muamele ilk değil şimdilik son aymazliktir. mesela zeki müren'in 50'ler, 60'lar, 70'lerde yaptığı kayıtların üzerine 80'li yıllarda elektronik org ile uyduruk müzikler (belki org ile hazir gelen ritmlerdir) eklemiştir, bugün piyasadaki emre plak imzalı eski kayıtlardan oluşan cd'lerin büyük kısmı bu durumdadır.
 • grafson plak şirketinin haklarına sahip olmaları, şu ana kadar yaptıklarına bakılırsa çok büyük talihsizliktir. hala birçok sanatçının eski işlerine doğru dürüst yeni basım işi yapmamışlardır. zeki müren'in '60larda okuduğu türk sanat müziği eserlerine yaptıkları ise gerçekten ayıp ötesidir. misal, nette agora meyhanesi diye aratın, enstrümanlar girdiği anda, alttan at-kelebek ilişkisi tadında ucuz org sampleları duyacaksınızdır, orijinal kayıdında olmayan birşeydir ve emre plak böyle bir ekleme yapmakta sakınca görmemiştir.

  son garip icraatları ise, '90larda çıkmış ve çıkış itibariyle kaset ile cd olarak yayınlanmış bazı albümleri şu aralar plak olarak önümüze sunmalarıdır. o albümler analog kayıt mıdır, bu plaklar orijinal masterlardan mı aktarmadır yoksa cd baskısı mı plağa aktarılmıştır gibi sorular cevapsızdır. mesela mançoloji'nin plak olarak basılması tam anlamıyla yükselen plak trendinden nemalanmaktır.
 • elindeki tüm eski kayıtları hakkıyla düzeltip günümüz teknolojisine uygun bir biçimde yeñiden basacak birilerine teslim edip azalmadan bir an öñce bu piyasadan kaybolmasını dilediğim şirket.
 • ajda nın seni seçtim albümünü renkli fotokopiden hallice bir kapakla plak olarak yayınlayan şirket
 • odeon'undan elenor'una, istanbul'undan coşkun'una kadar pek çok plak şirketinin arşivleri son yıllarda temizlenip dijital ortama taşınırken ellerindeki muazzam arşiv konusunda kılını kıpırdatmayan bir şirket. halbuki bu işten iyi para da kaldırabilirlerdi.
  madem rafet el roman'a, serdar ortaç'a falan albüm yapmaya konsantre olmak kendilerine yeğ geliyor, belirtildiği gibi bu işi yapacak birilerine teslim etsinler artık.

  edit: youtube ortamında yapmaya başlamışlar bunu neyse ki.
  https://www.youtube.com/…wflva2io0r5z3gl0qvw/videos
 • yaptigimiz gorumseye binaen yeni baski plaklarin hepsinin dijitalden aktarildigini belirtip uzmuslerdir. orjinal masterlarin bir cogu zaten arsivimizde yok diyerek de "finish him" yapmislardir.
 • bu arkadaşların üretimi olan piyasadaki "ümit besen - nostalji" plağı ses ve kayıt aktarım kalitesi olarak kalitesizlik abidesidir. bu durum yeni çıkan "töre" plağını alıp almamada tereddüte düşüren bir faktör.
 • cem karaca'nın merhaba gençler albümünün emre plaktan çıkan plağı gerçekten güzeldir, hatta dinlediğimde inanamamıştım, gözünüz kapalı alabilirsiniz. bildiğim kadarıyla moğollar 2000 de öyleymiş, yakında alıp burada editlerim.
 • mevzubahis firma sözlük yazarı olsa dil bilgisi konusunda sopa yer. zeki müren anılarım albümünün kapağındaki noktalama işaretlerinden tut, şarkıların güfte ve bestecilerine kadar her şey hatalı.
 • geçtiğimiz gün satışa sunulan barış manço plaklarından birini bilerek ya da telif sebebiyle mecburen yanlış basmış olan plak şirketidir. rahmetlinin "sözüm meclisten dışarı" albümünün son iki şarkısı normalde "2025" "dönence" şeklindeyken, muhteremlerin bastığı yeni baskıda "dönence" "hal hal" şeklindedir. normalde albümde olmayan şarkı en sona eklenmiştir anlayacağınız. henüz plaklar elime ulaşmadı. ulaşınca ses kalitesi konusunda da editlerim.

  edit: "sözüm meclisten dışarı" albümünün telif sebebiyle o şekilde basıldığı bilgisini aldım. ayrıca plaklar elime ulaştı ve dinledim. gayet kaliteli, baskıları hakikaten çok güzel. ses kalitesi anlamında kafanızda soru işareti olmadan gönül rahatlığıyla edinebilirsiniz.