şükela:  tümü | bugün
 • barış manço'nun efsanevi 2023 albümüne gösterdikleri muamele ilk değil şimdilik son aymazliktir. mesela zeki müren'in 50'ler, 60'lar, 70'lerde yaptığı kayıtların üzerine 80'li yıllarda elektronik org ile uyduruk müzikler (belki org ile hazir gelen ritmlerdir) eklemiştir, bugün piyasadaki emre plak imzalı eski kayıtlardan oluşan cd'lerin büyük kısmı bu durumdadır.
 • grafson plak şirketinin haklarına sahip olmaları, şu ana kadar yaptıklarına bakılırsa çok büyük talihsizliktir. hala birçok sanatçının eski işlerine doğru dürüst yeni basım işi yapmamışlardır. zeki müren'in '60larda okuduğu türk sanat müziği eserlerine yaptıkları ise gerçekten ayıp ötesidir. misal, nette agora meyhanesi diye aratın, enstrümanlar girdiği anda, alttan at-kelebek ilişkisi tadında ucuz org sampleları duyacaksınızdır, orijinal kayıdında olmayan birşeydir ve emre plak böyle bir ekleme yapmakta sakınca görmemiştir.

  son garip icraatları ise, '90larda çıkmış ve çıkış itibariyle kaset ile cd olarak yayınlanmış bazı albümleri şu aralar plak olarak önümüze sunmalarıdır. o albümler analog kayıt mıdır, bu plaklar orijinal masterlardan mı aktarmadır yoksa cd baskısı mı plağa aktarılmıştır gibi sorular cevapsızdır. mesela mançoloji'nin plak olarak basılması tam anlamıyla yükselen plak trendinden nemalanmaktır.
 • ajda nın seni seçtim albümünü renkli fotokopiden hallice bir kapakla plak olarak yayınlayan şirket
 • yaptigimiz gorumseye binaen yeni baski plaklarin hepsinin dijitalden aktarildigini belirtip uzmuslerdir. orjinal masterlarin bir cogu zaten arsivimizde yok diyerek de "finish him" yapmislardir.
 • bu arkadaşların üretimi olan piyasadaki "ümit besen - nostalji" plağı ses ve kayıt aktarım kalitesi olarak kalitesizlik abidesidir. bu durum yeni çıkan "töre" plağını alıp almamada tereddüte düşüren bir faktör.
 • cem karaca'nın merhaba gençler albümünün emre plaktan çıkan plağı gerçekten güzeldir, hatta dinlediğimde inanamamıştım, gözünüz kapalı alabilirsiniz. bildiğim kadarıyla moğollar 2000 de öyleymiş, yakında alıp burada editlerim.
 • mevzubahis firma sözlük yazarı olsa dil bilgisi konusunda sopa yer. zeki müren anılarım albümünün kapağındaki noktalama işaretlerinden tut, şarkıların güfte ve bestecilerine kadar her şey hatalı.
 • geçtiğimiz gün satışa sunulan barış manço plaklarından birini bilerek ya da telif sebebiyle mecburen yanlış basmış olan plak şirketidir. rahmetlinin "sözüm meclisten dışarı" albümünün son iki şarkısı normalde "2025" "dönence" şeklindeyken, muhteremlerin bastığı yeni baskıda "dönence" "hal hal" şeklindedir. normalde albümde olmayan şarkı en sona eklenmiştir anlayacağınız. henüz plaklar elime ulaşmadı. ulaşınca ses kalitesi konusunda da editlerim.

  edit: "sözüm meclisten dışarı" albümünün telif sebebiyle o şekilde basıldığı bilgisini aldım. ayrıca plaklar elime ulaştı ve dinledim. gayet kaliteli, baskıları hakikaten çok güzel. ses kalitesi anlamında kafanızda soru işareti olmadan gönül rahatlığıyla edinebilirsiniz.
 • yeni baskı barış manço plaklarında "vinly" ve "dublication" gibi ingilizce kelimeler geçen plakçı. sözüm meclisten dışarı albümünün içeriğinin orijinal versiyonundan, sakla samanı gelir zamanı albümünde ise hem içeriğin orijinalinden farklı, hem de plakla kapak arasındaki listenin farklı olmasına ise diyecek söz bulamıyorum. tam korsancı işi. sözümona analog banttan aktarım iddiaları da, sanırım 15-20 sene önce kalitesiz cd'leri için aktardıkları kayıtları plağa basmak şeklinde vuku bulmuş. guerssen records'ın temiz plaktan aktarıp remaster ettiği kayıtlarda stereo hissi ve orta frekans detayları çok daha belirgin. gâvurun bizim sanatçımıza bizden çok değer vererek eserlerini bu güne taşımaya gayret etmesi de ayrı bir ayıbımız olarak dursun kenarda. plaklarının içinden çıkan, sanatçının tarihi hakkında bilgi veren insert'leri ve kayıtlarla ilgili, ellerinde olmayan minör kusurlar için yaptıkları açıklamalar için bile saygı duyuyorum. aslına sadakat böyle bir şey. öte yandan farklı içerikle çıkan plaklar için bir özür, piyasadakini geri çekme, ücret iadesi tarzı bir hamle bekliyordum emre'den ama türk firması neticede, umutlar beyhude.
 • en güzel youtube kanalına sahip müzik firması.

  https://www.youtube.com/…l/ucz7_wflva2io0r5z3gl0qvw

  her parçayı albüm kapağıyla ve hareketli şık animasyonlarla birlikte paylaşıyorlar. ses kaliteleri de çok iyi.

  albümlerin yıllarını yazarlarsa çok güzel olur.