• dün akşam akm’deki idso konserinde ilk kez, hayran olarak tanıdığım olağanüstü yetenekli genç piyanist. adeta büyülenmiş şekilde izledim. yaklaşık yarım saatlik bir rachmaninov eserini, yağ gibi akıtarak, hiçbir abartıya kaçmadan, kendine has bir yorumla ezbere çaldı. gerçekten sıradışı bir yeteceğim olduğu çok net anlaşılıyor ve ileride isminin çok daha fazla duyulacağını düşünüyorum. yolu açık olsun.
  • harika çocuk. istemihan talay zamanında idil biret- suna kan yasası olarak da bilinen harika çocuk yasasından yararlanarak konservatuar eğitimine başladı. kamuran gündemir' in son öğrencisidir. fazıl say' ın da aralarında bulunduğu birçok ünlü öğretmen tarafından eğitilmiştir. şu anda eğitimine viyana' da devam etmekte. 18 yaşında olmasına rağmen şimdiden en yetenekliler listesinde yerini aldı.

tüm bu ansiklopedik bilgileri geçersek ki daha giriş bile yapmamıştım, adam doğuştan deli. 3 yaşında okuma yazma öğrenmeye yönelmesi akabininde ansiklopedilere sarması bunun üzerine pedagogun başka bir uğraşa yönlendirin demesi, haftada 15 dakika piyano dersi alması ... dedim ya delinin önde gideni bu adam. zeki falan diyorlar yalan! bildiğin takık. piyanoya takmış ondan böyle olmuş. daha 6 yaşında yaptığı besteleri çaykovski müzesinde sergilenmiş. şimdilerde ayakta alkışlanıyor. 180 sayfalık rahmaninov bestesini mükemmel çaldığı söyleniyor. 3. konçertoydu sanırım ( evet bu kadar ilgili bilgili harikayım. harika çocuk benim lan ) ben anlamam söyleyenlerin yalancısıyım. bana kalırsa ben piyaniste piyanist demem bana bi küçük kurbağa bile çalmadıktan sonra.

büyük adam olacağı kesin. tek sorun kendinin pek farkında değil gibi. öyle abidik gubidik şeylere kafayı takıyor ki o taktığı kafasını top yapıp sektirmek istiyorum. yeaa daha 18 yaşındaymış demeyin adamın saçları dökülüyor, real age' e göre yaşı tahminimce 45'e dayanmıştır. bu kadar harika süper çocuk denilen adamın 2 tane tabu kelimesi anlatamamasına " dahi " bahanesi uyduran bazılarına da buradan nanik yapıyorum. dahi falan değil, benim de küçükken piyanom olsa ben de chopin, rahmaninov, waldstein falan çalardım, nedir yani... bi kleidermann çalmadı ki şüphelenmeye başladım. kanımca play-back yapıyor.

peki birkaç sene sonra göğsümüzü kabartacak olan bu zat-ı muhterem şimdilerde ne yapıyor? birkaç sene sonra yapılacak olan düğünüm için repertuar genişletiyor. adama hangi şarkıyı sorsam daha önce çalmadım diyor. düğünümde rezil edecek beni. hayır 3 kuruş versem, ünsüz harflerle bezeli yurdum piyanisti gelse hemen naz yapmadan çalacak. ne zormuş ya sanatçı kaprisi çekmek...

bir de hakkında şöyle bir şeyler var;

http://www.radikal.com.tr/…=150190&tarih=20/04/2005
    http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/…=-243306&yazarid=4

not: adamın aldığı ödülleri yazamıcam. her taraftan bi ödül çıkıyor sorsan bi yıldız tilbe şarkısı çalamaz...
  • internet sitesi açıldı bir süre önce;

http://www.emreyavuz.net/
  • 15.kissinger piyano olimpiyatlarında, son çaykovski yarışması üçüncüsünü sollayarak altın madalya kazanan piyanistimiz.çok fena bir yıldız geldi. üstelik ukala ve psikopat da değil... yaşasın diyorum
  • şahane bir yeni röportaj geldi videolu olaraktan, yaşasın: https://www.facebook.com/…/videos/1309976079021406/
  • kendisi vesilesiyle güzel dakikalar yaşamak istiyorsanız şöyle alalım.
  • dün akm'de inanılmaz bir performans sergileyen piyanist.

daha piyanoya dokunduğu anda farklı ve özel bir şeyle karşı karşıya olduğunuzu hissettiriyor. yakın zamanda kendisini dünyanın en iyi piyanistleri listelerinde görürsek hiç şaşırmam. paganini rapsodisi'ni su gibi çaldı resmen. bu performansı dinleyebildiğim için cidden şanslı hissediyorum.

kendisinin bir röportajını izledim. ailesi piyano eğitimi alması için 9 yaşında izmir'den ankara'ya taşınmış. bilkent'te burslu okumuş. türkiye'nin yetenek değirmeninden ezilmeden çıkabildiği için kendisini ayrıca tebrik etmek gerek. türkiye'de yaşamadığı için buralarda çok konser veremiyormuş. bir sonraki istanbul konserini sabırsızlıkla bekleyeceğim.
  • geldik dinleyecez bakalim harika cocugumuzu. son 15 dakika.
  • çok güzel bonfile, antrikot pişirir. yaptığı ve konuştuğu her şeyin sadece o anını değil kültürünü özümsemiş. bu kadar içten ve ölçülü de pek az arkadaşım var.
    sessiz sinema konusunda da çok başarılı.
    piyanistliğini ben konuşmuyorum. o zaten otoriteler tarafından kabul edilmiş.
  • dün akşam summart sanat merkezinde dinlediğim piyanist/dahi/virtüöz/çılgın/insan.

doğrusu ilk piyano resitalimdi, konuya yabancılığımdan olsa gerek sıkıldığım dakikalar oldu ama hayatında ilk defa piyano gören adama izletsen, o bile bir virtüöz, bir yetenek abidesi olduğunu anlar emre'nin. çok başarılıydı.
hesabın var mı? giriş yap