şükela:  tümü | bugün
  • üst üste dinlenmemesi gereken parça. çarpıyor.
  • yolculuk esnasında defalarca ard arda dinlebilen mustafa cihat eseri.
  • uhud savaşı'nda hz. hamza'yı öldüren vahşi'nin hikayesinden esinlenerek yazılmış, şarkı şeklinde yorumlanmış bir ilahi'dir.
  • eski bir tanıdığımın en sevdiği parça olan bir mustafa cihat eseri.

-en sevdiğin parça bu mu?
    -bu evet.
    -benim de artık en sevdiğim parça o halde.

öyle de, bir sabah o 'tanıdığından' görülen ve hiç beklenilmeyen bir ihanetten mütevellit en nefret edilen parçaya dönüverdi. sahi sevdiğin insanın her sevdiği sana da güzel görünürmüş de mi ya? karşındakinin gözünün yaşına bakmadan bırakıp giderken o sevdiklerini de bir bir atarsın değil mi? hiç acımaz mısın? hemen silersin mesela emri olur ezgisini telefonundan. yoksa dinledikçe sana o tanıdığınla beraber kahkahayla güler gibi hatırlatır ihaneti. o orada durmamalı. durursa daha çok yakacak çünkü canını. tutunduğun tek dal da kırıldı ya, düşmüşsün artık; yerdesin. tepeden tırnağa kadar yanmışsın, acımışsın ve hırpalanmışsın. artık onun her sevdiği şey sana ihaneti haykırıyor. kulağını kapama boşa, yüreğinden bağırıyor.
  • taş bassın yerime dedi gönlüne
    emrin olur başım gözüm üstüne (amman aman)

bakmasın demiş bir daha yüzüme
    emrin olur inansın bu sözüme (amman aman)

anmasın demiş adımı diline
    vay ben ölem atın toprak üstüme (amman aman)
  • yazılış hikayesini, nereden esinlenildiğini falan bilmiyorum ama şu yorum beni mahvetti.
  • en özgün yorumu imera'nın sanırım.
  • taş bassın yerime dedi, gönlüne,
    emri olur başım gözüm üstüne,
    bakmasın demiş bir daha yüzüme,
    emri olur inansın bu sözüme.
    almasın demiş adımı diline,
    vay ben ölem, atın toprak üstüme.

der.
  • hz. vahşi uhud'da müşrik ordusu saflarındadır ve kölelikten kurtulması hz. hamza'yı öldürmesiyle mümkün olacaktır. savaş boyunca hamza'yı gözetler ve en uygun vakitte mızrağını saplar, sonrasında karnını ve göğsünü deşerek kalbini çıkartır. savaş sonunda hz. peygamber şehitleri ve yaralıları dolaşır tek tek, amcasının başına geldiğinde hıçkırıklara boğulur. allah'ın aslanı'nın bu şekilde şehid edilmesi oldukça dokunmuştur.

yıllar geçer, islam tam anlamıyla hakim olmuştur. vahşi de müslüman olmak istediğini beyan eder fakat boynu büküktür. hz. peygamber onu affettiğini söyler ve fakat "gözüme gözükmese iyi olur" der, acısı hala tazedir. hz. vahşi de bir daha görünmez peygamber'in gözüne, onun payına düşen acı da bu olmuştur.

bu parça vahşi'nin hüznünü anlatır, hükümsüzdür.
  • ben hayatımda bu kadar güzel bu kadar naif bir kabulleniş görmedim.

geceye katran çal/ acıya hüzzam.. diye yazmıştım bir yerlere. çok pıtır bir arkadaşım dm ile bir link attı. mustafa cihad ı görünce kızım dedim ne işin var senin bu adamlarla. kendim için değil arkadaşım için. ona ters ilahi milahi. ben herşey dinleyen midesizlerdenim.

sonra gel zaman git zaman bu parça bu kabulleniş yakınlaştırdı bizi. çok şey paylaştık.

şimdilerde imera diye bir grup çalıyor. karadeniz ağziyla. ciyerumu dalayiii dedim arkadaşıma.

uuiy ne cüzel şarkii dalayyiii mi dedi bana.

karadeniz komiklikleri bi yana ne zaman yenildiğimi hissetsem dinlerim, emri olu der birdaha dinlerim.