1. divx konusunda kazaa'yi, imesh'i ve benzer programlari 10'a katlayan program.
 2. 1 saatlik bir adaptasyon sürecinden* sonra acayip alıştığım, büyülendiğim, edonkey2000 e çok feci bir antipatim olmasına rağmen aşık olduğum favori fileshare software'im.
 3. programcilarini edonkey2000'i yazdiklarina yazacaklarina bin pi$man edecek kadar mukemmel bir yazilim..

  miranda'dan sonra ikinci open source ayar software'i.. hastasiyim konseptin..
 4. bir edonkey clienti olan emulenin adı da yine sourceundan yararlanılan elektronik eşşeğe* bir nebze sadık kalınarak türkçesi "elektronik katır" olan emule(bkz: mule) olarak kullanılması uyfun görülmüştür, prograı geliştiren abilerimiz tarafından. ayrıca bazı güzellikleri olmasının yanında çok da süper olamamış bir programdır.
 5. edonkey nin modifiye edilmiş versiyonu. istatistik olayının acayip abartildigi, download esnasında sabreden dervis muradina ermis lafını bir kez daha hatırlatan ilahi p2p paylasim programi.
 6. (bkz: mldonkey)

  edonkey network'ü için şu anki en iyi windows client'idir. ama aslında edonkey network'ünün içinde kendi network'ünü sokmuştur. feature'leri arasında kendi client'lerine öncelik verme, diğerlerini siktir etme, insanları leeche yönlendirme, dosyayı arsızca 500 kere request etme, mldonkey client'lerine upload yapmama gibi ilginç özellikleri bulunur. ve tüm bu özelliklerinden dolayı ne kadar güzel görünen, ve hızlı çalışan bir client olsa da kullanmam. ayrıca firewall arkasında çalışan bir windows ile bunu kullanmaktansa firewall önünde bir linux ile mldonkey tercih ederim.
 7. firewall arkasinda her edonkey client'i gibi bir anlam ifade etmeyen (bkz: lowid) client.. kendi client'larina oncelik taniyorsa bunun sebebi emule'un implement ettigi "credit" ve "rating" sistemleriyle mumkun olan en adil dosya dagilimini saglamaktir. edonkey/mldonkey gibi rating'den mating'den anlamayan biri ozurlu, digeri de bandwidth hogger olan iki secenekle kiyaslanmasi da mevzubahis degildir..

  "queue rating" haricinde rating sistemlerinde fake rating'leri de detect edebilme ve dosya almak icin bandwidth'inizin agzina sican client'lari otomatik banlama ozellikleri mevcuttur..

  ayrica open source'tur entrikasi falan da yoktur, tum mekanizmalari discussion forumlarda tarti$ilmaktadir..
 8. ayrica entrika demi$ken client authentication'da mldonkey'in "emule" imzasi kullandigini ve kendini emule gibi tanittigini da buraya ekleyeyim..