şükela:  tümü | bugün
  • yag suda cozunmedigi için bir gıda urununde bu iki fazı bir arada tutmak için kullanılan katkı maddesi. en bilineni yumurta akında da bol bol bulunan lesitin dir.
  • penetrant uygulanmasından sonra su ile yıkanamayan penetrantların özellikle pürüzlü yüzeyden temizlenebilir hale getirilmesi için kullanılan çözücülerdir. yağlı ve sulu emulgatörler olmak üzere iki tipe ayrılırlar.
  • emülsifiyan madde, yüzey aktif madde, sürfaktan olarak da isimlendirilir. emülsiyonun dayanıklılığını yüzeyler arası etkiyi artırarak sağlarlar.
  • lesitin ve amonyum fosfat, gıda sektöründe sıkça kullanılan emülgatörlerdir.
  • yağ ve su gibi karışmayan iki maddenin birbiri içinde homojen bir görünüm alması için dışardan ilave edilen maddelere emülgatör denir.
    gıda sanaayinde sıkça kullanılmaktadır, ekmek, çikolata, margarin gibi.
    salam ve sosis gibi et ürünlerinin olmassa olmazıdır.
  • marketten aldığım paketlenmiş gıda ürünlerinin hemen hemen hepsinin içinde olan zımbırtı.

gerçekten neye benzediğini merak ediyorum. elle tutulabilir, gözle görülebilir birşey midir acaba?

emülgatör
  • sağlığa zararları orta ve uzun vadede ortaya çıkacak (büyük ihtimalle birkaç nesilde) , gözle görülür bir etki yerine, daha sinsi belirtilerle vücutta biriktiğini düşündüğün, genetik ve bağışıklık sistemimizi zayıflatma yoluyla, nüfus kontrolünün en etkili araçlarından birisi kanımca.

sağlığımızla oynayıp, daha erken ölmemiz için ellerinden geleni yapıyorlar.
    islamdaki "helal" kavramını kimse tıklamadığından, ben de bundan böyle (bkz: koşer) beslenmeye geçiyorum. yahudi kanka yapıp herşeyi koşer alıcam korkmadan yicem en azından yaşam kalitemi yükseltirim anasını satayım.

içeriğinde büyük e harfi olarak geçen bu madde, işlenmiş neredeyse tüm gıdalarda bulunuyor. mümkün olduğu kadar uzak kalmak lazım.
  • (bkz: hint yağı)
  • birbiri içinde dağılmayan, homojen görüntü vermeyen sıvı ve hamur şeklinde bulunan maddelerin karışımını sağlayan, yağın su fazından ayrılmasını engelleyen katkı maddeleri.
  • birbirine karışmayan maddeleri bağlama amacıyla kullanılan ürünlere emülgatör denilir.en bilinen emülgatör yumurtadır.örneğin hollandaise sos yapımında bağlayıcı olarak yumurta kullanılır.hollandaise sos buna örnek verilebilir.içerisine giren butter clarified (eritilmiş tereyağı) ve suyun birbirine karışmasına yardımcı olur.