şükela:  tümü | bugün
 • sahipleri tarafindan birakilmis mallar.
 • terkedilmiş mülkler. azınlık tehcir ve göçleri sonrasında sahiplerinin yanlarında götüremedikleri taşınmazları tanımlayan kalıp. bu tehcir ve göçler otorite tarafından efdal kabul edilip kalıcılığı için gerekli birçok şey yapıldığı için ayrılıştan çok kısa bir süre sonra bu mallar millileştirilmiştir(!) memleketimizin uyanık bazı insanları da, bir zamanlar komşularının, ahbaplarının mülkü olan bu yerlere normaş şartlarda asla alamayacakları fiyatlarla konmuşlar, hiç de vicdan azabı çekmemişlerdir.

  http://ahmetturanalkan.net/…llarini-nasil-yonettik/
  http://www.zaman.com.tr/…imet-mi-saymistik-bir-nevi
 • o zamanlar politically correct nedir bilinmiyor ve ecdadımız tabii kibarlığın kitabını yazmış. o yüzden bu mallara emval-ı magsube yani "gasp edilmiş mallar" dememişler. ama artık biz diyebiliriz. çünkü bu kavramın faili terk edenler değil terk ettirenlerdir.
 • cumhuriyetimizin temeli.
 • güncel türkçeye verbatim çevirisi: terk edilmiş mallar

  yaygın olarak kullanıldığı bağlamdaki anlamı: 1915 tehciri ile anadolu'dan kovulan ermenilerin geride bıraktıkları ve (başta balkan göçmenleri olmak üzere) müslüman nüfusa aktarılan taşınmaz mülkler.

  "20 mayıs 1915'te toplanan bakanlar kurulu, ermenilerin savaş alanından uzaklaştırılması sonrası boşaltılan bölgelerdeki ermenilere ait emval-i metrukelerin [sic] muhacirlere dağıtılması kararını almıştı. ... bir şifreli telgraf 12 temmuz 1915 tarihinde tüm vilayet ve mutasarrıflıklara gönderilerek, iskan edilebilecek muhacir miktarının bildirilmesi ve civarda "temdin ve iskan" edilebilecek göçebe aşiretlerin de bu boş köylerde iskanı istendi." (kaynak: dündar, fuat. 2001. ittihat ve terakki'nin müslümanları iskan politikası (1913-1918). istanbul: iletişim. 213-214.)

  tema:
  (bkz: ermeni soykırımı/@derinsular)

  ana tema:
  (bkz: soykırım/@derinsular)
 • gazeteci ve yazar nevzat onaran'a göre 1915'te ermeniler başta olmak üzere sürülen herkesin geride kalan malları için ittihatçı hükümetin kabul ettiği bir tanımlamadır. konuyla ilgili röportaj için: emval-ı metruke
 • en ünlü örneği kasapyanlara ait çankaya köşküdür şüphesiz.

  bence dramatik olan taraf ise tehcirde ve soykırımda rolleri büyük olan kişilerin ailelerine verilen ermeni mallar var. kimler yok ki. boğazlıyan kaymakamı kemal bey'den, diyarbakır valisi doktor reşid'e, bahattin şakir'den, urfa mutasarrıfı nusret bey'e. kemalist kadroların ittihatçılardan gram farkı olmadığını gösteren numunelik göstergeler bunlar.

  bir de resmi tarihçilerimiz hep der ya sorumluları yargıladık ve cezalandırdık şeklinde. bu topraklarda devlete karşı işlemediysen suçu kolay kolay cezalandırılmazsın. aslında ermeni mallarını kendi zimmetine geçiren bireysel yağmaya karşı(özellikle dönemin memurlarına) yargılamaya gitmiştir dönemin devleti. yoksa dertleri asla ermenilerin mallarını korumak değil. öyle olsa lozan'da canhıraş ermeni mallarını gündeme getirmemek için uğraşmazlardı.
 • ermeniler ile aramizdaki tatsizliktaki zurnanin zirt dedigi mevzu budur. adana civarinda buyudum, zamanin ıttihatci sonranin kemalist kodamanlarinin bu mallari nasil gaspettikleri malum. kadirli ozelinde yasar kemal bu mallari yagmalayan yerel agalari da guzelce tarif eder. hatta bir kitabinda bu isin kadirli'deki oncusunun muallim efendi diye ima ettigi rasim unal oldugunu iddia eder. yerel agalarin cogunun hocasidir. hatta adina yapilan oku, mezarlik uzerine kurulmustur. tabi ki de ermeni mezarligi uzerine.
 • sevr antlaşmasının 144. maddesince, geriye dönük olarak kaybın iadesi çerçevesinde yeniden düzenlenmiş 1915'e dayanan 'terk edilen taşınmazlar' kanunu.
 • 1915'te tehcir edilen bir milyon civarındaki ermeninin terk etmek zorunda kaldıkları bu mallar, kabaca şunlardan oluşuyordu:
  - evler ve içindeki bütün eşyalar;
  - şahıslara ait para, mücevher gibi menkul mallar;
  - kiliseler, manastırlar, okullar ve bunların içindeki eşyalar;
  - fabrikalar, dükkanlar, hanlar, depolar, mağazalar, atölyeler, dükkanlar ve bunların içindeki alet edavat gibi üretim araçları ve ürünleri;
  - tarlalalar, bağlar-bahçeler, dutluklar, zeytinlikler gibi araziler;
  - hayvanlar,
  -........vb. ermeni malları.